statystyki

To koniec awizo: list z sądu trafi do skrzynki pocztowej

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 16.07.2011, 10:12
  • Wyślij
  • Drukuj

Gdy listonosz nie zastanie w domu adresata poleconej przesyłki, zostawi taki list w skrzynce pocztowej. Tak będą mogły być doręczane pisma nadawane przez sąd lub urząd.

reklama



reklama


Osoby, które nie chcą stać w długich kolejkach po odbiór awizowanej przesyłki, będą mogły złożyć w urzędzie pocztowym wniosek o pozostawianie listów poleconych w skrzynce pocztowej. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw, który trafił po pierwszym czytaniu do komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Wczoraj w Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie.

Zostawianie listów poleconych wysłanych przez sądy i urzędy w skrzynkach adresatów będzie możliwe, o ile złożą oni w swoim urzędzie pocztowym odpowiedni wniosek. Wniosek powinien być sporządzony na piśmie, a wnioskodawca musi w nim wskazać, od których nadawców przesyłki polecone mają być zostawiane w jego skrzynce.

Osoby, które zdecydują się na złożenie takiego wniosku, muszą jednak pamiętać o konsekwencjach, jakie się wiążą z zostawianiem w skrzynkach przez listonosza przesyłek sądowych czy urzędowych. Otóż listy takie będą miały skutek doręczenia. Oznacza to, że dniem doręczenia pisma procesowego czy wezwania na rozprawę będzie dzień zostawienia przesyłki w skrzynce adresata, a nie dzień, w którym faktycznie otrzyma on pismo. Od tego dnia będą więc biegły wszystkie terminy ustawowe, np. na wniesienie odwołania od doręczonego pisma. Jednak termin taki zostanie przywrócony, jeżeli adresat wykaże, że faktycznie nie otrzymał listu, bo ktoś np. włamał się do jego skrzynki pocztowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 28

  • 1: jowita z IP: 95.41.154.* (2012-03-14 22:09)

    i bardzo dobrze

  • 2: p.B z IP: 94.67.152.* (2011-07-20 18:04)

    to znaczy,jesli wyjade na dlugie wakacje i w tym czasie pozostawi mi listonosz list polecony w skrzynce,to po powrocie przy "dobrych wiatrach"i spoznieniu w odczytaniu np.wezwania na komisariat jako oskarzony,policja moze mnie aresztowac? A to dobre,prawie jak w Korei Polnocnej...:)

  • 3: ala z IP: 193.111.236.* (2011-07-20 08:59)

    skoro do tej pory w moim rejonie (w Trojmiescie) listonosz nie przynosil listow urzedowych tylko zostawial awizo, to jaka mam gwarancje ze przyniesie mi teraz... praktycznie zadnej !!! urzedowe pisma wiaza sie z terminami odwolania wiec jesli go nie otrzymam wcale lub w odpowiednim czasie/terminie - nie mozna sie odwolac od decyzji urzedu, sadu itp listonosze sami wpiszadate odbioru!!??? a list i tak nie dojdzie

    za dostarczenie listu bezposrednio do rak adresata poczta polaska pobiera spore oplaty wiec powinna sie rzetelnie wywiazywac ze swoich obowiazkow !!! jesli sa zle oplacani to prosze niech odwolaja sie do premiera Tuska ! imienne przesylki listowe , paczki to nie reklamy- ktore takze BARDZO SYSTEMATYCZNIE sa wrzucane do n/skrzynek przez listonoszy !!!

  • 4: Zorro z IP: 193.34.223.* (2011-07-18 22:23)

    Tak sobie myślę, że w niedalekiej przyszłości, różni dostawcy internetu/telewizji/telefonii - oraz oczywiście banki, przy nadarzającej się pierwszej okazji - czyli "promocji" umieszczą gdzieś drobnym druczkiem niewinne "abonent/kredytobiorca wyraża zgodę na dostarczenie korespondencji w trybie art.X ustawy Y z dnia Z (Dz. U. ABC)"
    Ale będzie jazda!

  • 5: m.zero z IP: 188.33.107.* (2011-07-17 21:47)

    Bardzo często się zdarza, że w mojej skrzynce znajduję listy i awiza zaadresowane do innych osób, zwłaszcza gdy stały doręczyciel jest na urlopie lub innej nieobecności.

  • 6: Leo z IP: 83.28.235.* (2011-07-16 17:16)

    Tytuł informacji wprowadza w błąd sugerując, że będzie to rozwiązanie przymusowe. Czy poważny portal musi naśladować tabloidy? Proponowane rozwiązanie pozostawiania przesyłek urzędowych ze skutkiem doręczenia w skrzynkach pocztowych jest ofertą dla samobójców.

  • 7: j z IP: 87.207.69.* (2011-07-16 16:49)

    Czy w tej Polsce będzie normalnie? Raczej nie przy rządach PO.

  • 8: MATKA z IP: 87.207.69.* (2011-07-16 16:46)

    ALE JAJA. LISTONOSZ CZĘSTO SIĘ MYLI I WRZUCA TAM GDZIE NIE TRZEBA. INNA OSOBA ODDA LIST A DRUGA GO WYRZUCI DO KOSZA.

  • 9: mm z IP: 77.255.164.* (2011-07-16 16:00)

    a dlaczego nie wprowadzą możliwości: odbioru awizowanego llistu na poczcie przez domownika; złożenia zlecenia dosyłania korespondencji sądowej na nowy adres; złożenia zlecenia przetrzymania o kilka dni korespondencji sądowej? można to zrobić w przypadku zwykłych przesyłek poleconych.

  • 10: baca z IP: 31.63.201.* (2011-07-16 13:48)

    Następny bubel.Głupi pomysł Tusko-matołków

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię