statystyki

To koniec awizo: list z sądu trafi do skrzynki pocztowej

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 16.07.2011, 10:12

Gdy listonosz nie zastanie w domu adresata poleconej przesyłki, zostawi taki list w skrzynce pocztowej. Tak będą mogły być doręczane pisma nadawane przez sąd lub urząd.

reklama


reklama


Osoby, które nie chcą stać w długich kolejkach po odbiór awizowanej przesyłki, będą mogły złożyć w urzędzie pocztowym wniosek o pozostawianie listów poleconych w skrzynce pocztowej. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw, który trafił po pierwszym czytaniu do komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Wczoraj w Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie.

Zostawianie listów poleconych wysłanych przez sądy i urzędy w skrzynkach adresatów będzie możliwe, o ile złożą oni w swoim urzędzie pocztowym odpowiedni wniosek. Wniosek powinien być sporządzony na piśmie, a wnioskodawca musi w nim wskazać, od których nadawców przesyłki polecone mają być zostawiane w jego skrzynce.

Osoby, które zdecydują się na złożenie takiego wniosku, muszą jednak pamiętać o konsekwencjach, jakie się wiążą z zostawianiem w skrzynkach przez listonosza przesyłek sądowych czy urzędowych. Otóż listy takie będą miały skutek doręczenia. Oznacza to, że dniem doręczenia pisma procesowego czy wezwania na rozprawę będzie dzień zostawienia przesyłki w skrzynce adresata, a nie dzień, w którym faktycznie otrzyma on pismo. Od tego dnia będą więc biegły wszystkie terminy ustawowe, np. na wniesienie odwołania od doręczonego pisma. Jednak termin taki zostanie przywrócony, jeżeli adresat wykaże, że faktycznie nie otrzymał listu, bo ktoś np. włamał się do jego skrzynki pocztowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • mm(2011-07-16 16:00) Odpowiedz 00

    a dlaczego nie wprowadzą możliwości: odbioru awizowanego llistu na poczcie przez domownika; złożenia zlecenia dosyłania korespondencji sądowej na nowy adres; złożenia zlecenia przetrzymania o kilka dni korespondencji sądowej? można to zrobić w przypadku zwykłych przesyłek poleconych.

  • warszawianka(2011-07-15 17:16) Odpowiedz 00

    Moja rejonowa poczta w okolicy Lanciego na Ursynowie działa tak, że wrzuca listy polecone z opóźnieniem do 24 dni. Sprawdzone - bo Mama lekkomyślnie i nie pytając nas o poradę, złożyła takie oświadczenie o zgodzie na dostarczanie poleconych bezpośrednio do skrzynki pocztowej. Złożyłam w dwóch przypadkach reklamację. Z odpowiedzi urzędu pocztowego wynikało, że poczta listy dostarcza na czas, a list, który został wrzucony do skrzynki pod koniec marca, tak naprawdę został wrzucony do skrzynki na początku marca (dodam, że to był ważny dla mnie list, i naprawdę co drugi dzień do skrzynki zaglądałam). Ludzie, przenigdy nie zgadzajcie się na takie rozwiązanie: większość poleconych to pisma urzędowe, z zakreślonym terminem do zapłaty albo odwołania. Ten termin wam zwyczajnie ucieknie, bo poczta działa jak działa.

  • Bareja(2011-07-14 16:07) Odpowiedz 00

    Będą sytuację, kiedy naiwni starsi (lub bardzo młodzi) ludzie złożą takie oświadczenie, a potem... zapuka policjant albo komornik i dopiero wtedy dowiedzą się, że były wezwania, sprawa sądowa, wyrok itp.

    Można sobie wyobrazić gang, którego pomysł na oszustwo polega na tym, żeby podbierać ze skrzynki kolejne awiza - a potem w majestacie prawa n. wyciukać ludzi z mieszkania albo ściągnąć duże odszkodowanie.

  • Bareja(2011-07-14 16:00) Odpowiedz 00

    A jaki tryb ma mieć to oświadczenie?

    Bo zaraz okaże się, że poczta i tak zostawia awizo w skrzynce, a na skargę wyciąga lipne oświadczenie, którego adresat na oczy nie widział?

    Sprawa jest poważna, bo poczta działa źle i wielu naiwnych ludzi może popaść w bardzo poważne kłopoty w nie otrzymywaniu pism urzędowych.

  • Mario(2011-07-14 11:27) Odpowiedz 00

    Poza tym nie dotyczy pism ze zwrotnym poświadczeniem odbioru :) czyli większości urzędowych

  • Baron(2011-07-14 14:17) Odpowiedz 00

    Jakieś pijaki w MS wymyślają takie bzdety. Kto normalny zgodzi się żeby wrzucenie przez pana Józia listonosza listu z sądu do skrzynki miało skutek doręczenia ? Chyba tylko taki sam alkoholik jak pan Grzesiu z MS.

  • gosc(2011-07-15 19:42) Odpowiedz 00

    z awizami to tez idiotyzm, 6 wydzial cywilny sadu w Lublinie skazal mnie za to, ze bylem na saksach zamiast odbierac awizo. Wyrok wydal podrefertendarz sadowy zakladajac , ze nie ma zastosowania zasada domniemamia niewinnosci ale obowiazuje zasada domniemania winy

  • MATKA(2011-07-16 16:46) Odpowiedz 00

    ALE JAJA. LISTONOSZ CZĘSTO SIĘ MYLI I WRZUCA TAM GDZIE NIE TRZEBA. INNA OSOBA ODDA LIST A DRUGA GO WYRZUCI DO KOSZA.

  • p.B(2011-07-20 18:04) Odpowiedz 00

    to znaczy,jesli wyjade na dlugie wakacje i w tym czasie pozostawi mi listonosz list polecony w skrzynce,to po powrocie przy "dobrych wiatrach"i spoznieniu w odczytaniu np.wezwania na komisariat jako oskarzony,policja moze mnie aresztowac? A to dobre,prawie jak w Korei Polnocnej...:)

  • jowita(2012-03-14 22:09) Odpowiedz 00

    i bardzo dobrze

  • ala(2011-07-20 08:59) Odpowiedz 00

    skoro do tej pory w moim rejonie (w Trojmiescie) listonosz nie przynosil listow urzedowych tylko zostawial awizo, to jaka mam gwarancje ze przyniesie mi teraz... praktycznie zadnej !!! urzedowe pisma wiaza sie z terminami odwolania wiec jesli go nie otrzymam wcale lub w odpowiednim czasie/terminie - nie mozna sie odwolac od decyzji urzedu, sadu itp listonosze sami wpiszadate odbioru!!??? a list i tak nie dojdzie

    za dostarczenie listu bezposrednio do rak adresata poczta polaska pobiera spore oplaty wiec powinna sie rzetelnie wywiazywac ze swoich obowiazkow !!! jesli sa zle oplacani to prosze niech odwolaja sie do premiera Tuska ! imienne przesylki listowe , paczki to nie reklamy- ktore takze BARDZO SYSTEMATYCZNIE sa wrzucane do n/skrzynek przez listonoszy !!!

  • Zorro(2011-07-18 22:23) Odpowiedz 00

    Tak sobie myślę, że w niedalekiej przyszłości, różni dostawcy internetu/telewizji/telefonii - oraz oczywiście banki, przy nadarzającej się pierwszej okazji - czyli "promocji" umieszczą gdzieś drobnym druczkiem niewinne "abonent/kredytobiorca wyraża zgodę na dostarczenie korespondencji w trybie art.X ustawy Y z dnia Z (Dz. U. ABC)"
    Ale będzie jazda!

  • m.zero(2011-07-17 21:47) Odpowiedz 00

    Bardzo często się zdarza, że w mojej skrzynce znajduję listy i awiza zaadresowane do innych osób, zwłaszcza gdy stały doręczyciel jest na urlopie lub innej nieobecności.

  • baca(2011-07-16 13:48) Odpowiedz 00

    Następny bubel.Głupi pomysł Tusko-matołków

  • czechna(2011-07-14 09:42) Odpowiedz 00

    Poczta Polska pobierając opłaty, zobowiązuje się do dostarczenia przesyłek sposobem, na ktory zdecydował się nadawca. Nie dostarcznie w ustalonym trybie, jest nie wykonaniem uslugi, a więc opłata powinna zostać zwrócona (np. dostarczanie przesyłek poleconych). Ja od ponad 30 lat nie otrzymałem do ręki przesyłki poleconej tylko dlatego, że pracuję w czasie gdy listonosz chce mi doręczyć list polecony. Ktoś tu z nami gra w tryko.

  • naczelnik poczty(2011-07-14 06:50) Odpowiedz 00

    Nikt rozsądny nie zgłasza na poczcie wniosku o pozostawianie listów w skrzynce. Skrzynki przeważnie są otwierane przez przygodne osoby a i listonosz często myli się wrzucając list pod niewłaściwy numer

  • rzułf(2011-07-14 07:21) Odpowiedz 00

    A jak ktoś nie ma skrzynki chyba nie ma obowiązku jej posiadania ?

  • haha(2011-07-14 20:14) Odpowiedz 00

    'ten pomysł to dla fanów PO (no w końcu to ich rząd wymyślił?),. Nikt normalny tego nie podpisze.. :)

  • do autora tekstu(2011-07-16 09:49) Odpowiedz 00

    Chyba autor testu jest niedouczony -> listy z SĄDU idą za potwierdzeniem odbioru i takiego listu listonosz NIE MOŻE zostawić w skrzynce !!!
    Proponuję najpierw dowiedzieć się jak są wysyłane listy a potem tworzyć tytuł artykułu !!!

  • Leo(2011-07-16 17:16) Odpowiedz 00

    Tytuł informacji wprowadza w błąd sugerując, że będzie to rozwiązanie przymusowe. Czy poważny portal musi naśladować tabloidy? Proponowane rozwiązanie pozostawiania przesyłek urzędowych ze skutkiem doręczenia w skrzynkach pocztowych jest ofertą dla samobójców.