Nie można wpisać własności w księdze wieczystej na podstawie samego protokołu zdawczo-odbiorczego. Potrzebna jest jeszcze decyzja, która stwierdza wygaśnięcie trwałego zarządu ustanowionego na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej.
Do sądu wieczystoksięgowego został złożony wniosek o wpis prawa własności nieruchomości, która pozostawała w trwałym zarządzie Ministerstwa Obrony Narodowej. Do wniosku dołączono jedynie protokół zdawczo-odbiorczy. Referendarz sądowy uwzględnił wniosek. Wydzielił z tej nieruchomości dwie działki i założył dla nich nowe księgi wieczyste. Jako właściciela wpisał osobę prawną, której powierzono wykonywanie praw Skarbu Państwa. Na powyższe orzeczenie została wniesiona skarga. Po jej rozpoznaniu sąd rejonowy uchylił wpis dokonany przez referendarza. Okazało się, że nie zostały do niego załączone odpowiednie dokumenty. Zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej prawo własności może być wpisane tylko na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego oraz decyzji właściwego organu o wygaśnięciu trwałego zarządu ustanowionego na rzecz ministra obrony narodowej. Decyzja ta nie została załączona do wniosku. Sędziowie uznali, że w takiej sytuacji sad wieczystoksięgowy nie może wpisać prawa własności i powinien oddalić wniosek.
Sprawa na skutek apelacji została rozpoznana przez sąd okręgowy. Sędziowie zwrócili uwagę, że sąd wieczystoksięgowy, który ma dokonać wpisu własności w księdze wieczystej, powinien zbadać nie tylko wniosek i załączone do niego dokumenty, ale ponadto treść samej księgi wieczystej. Przepisy ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej przewidują możliwość przekazania nieruchomości przez MON tylko wtedy, gdy do przenoszonej nieruchomości przysługiwało prawo użytkowania lub trwały zarząd danej jednostce podległej MON. Jednak wnioskodawca tego nie wykazał. Dokumentem, który mógłby potwierdzić takie uprawnienia, nie jest protokół zdawczo-odbiorczy. Opisuje on jedynie nieruchomość i podaje jej wartość. Sędziowie podzielili stanowisko sądu rejonowego, że własność mogłaby zostać wpisana tylko jeśli do wniosku zostałaby również dołączona decyzja stwierdzająca wygaśnięcie trwałego zarządu.
SYGN. AKT VIII Ca 100/10