W sprawach o należności wynikające z praw własności intelektualnej nie będzie już można żądać zabezpieczenia pieniężnego. Jeżeli wniosek o zabezpieczenie będzie miał braki formalne, sąd wezwie do ich uzupełnienia.
Przed rozstrzygnięciem sporu o zapłatę np. wynagrodzenia za korzystanie z utworu, na pozwanego nie zostanie już nałożony obowiązek zapłaty określonej sumy pieniędzy na rzecz uprawnionego. To efekt zmian, jakie planuje wprowadzić w kodeksie postępowania cywilnego komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego działająca przy ministrze sprawiedliwości.

Mniej zabezpieczeń

Obecnie w przypadku sporów sądowych o należności pieniężne wynikające z praw własności intelektualnej powód może złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia. Jeżeli to zrobi, sąd nałoży na pozwanego obowiązek zapłaty uprawnionemu określonej sumy pieniężnej. Takiego rodzaju zabezpieczenia można żądać w przypadku roszczeń pieniężnych wynikających m.in. z autorskich praw majątkowych, praw pokrewnych oraz praw własności przemysłowej. Jeżeli projektowane przepisy wejdą w życie, uprawniony nie będzie już mógł w postępowaniu o zabezpieczenie swoich roszczeń żądać zapłaty określonej sumy.
Zdaniem projektodawców ta zmiana jest konieczna, gdyż nie ma żadnego uzasadnienia do objęcia tego typu spraw takim rodzajem zabezpieczenia, a rozmiar dochodzonych roszczeń często jest ogromny. Autorzy projektu dodają, że finansowe zabezpieczenie roszczeń pieniężnych powinno być ograniczone do istotnych społecznie i socjalnie spraw, takich jak np. o przyznanie alimentów.

Najpierw wezwanie

Kolejna ważna zmiana polega na usunięciu z k.p.c. przepisu, na mocy którego sąd mógł zwracać wnioski o zabezpieczenie pozwu, jeżeli nie odpowiadały one wymogom formalnym. Po zmianach sąd w takim przypadku będzie musiał najpierw wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia braków. Wzywany będzie miał na to tydzień czasu. Dopiero po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu przewodniczący będzie miał prawo zwrócić wniosek stronie. Jeżeli jednak wnioskodawca uzupełni wniosek w wyznaczonym terminie, będzie on wywoływał skutki od momentu jego wniesienia. Dzięki tej zmianie wyeliminowany zostanie z postępowania zabezpieczającego zbytni formalizm.