statystyki

"Śluby kościelne często są unieważniane z powodu niedojrzałości małżonków"

autor: Adam Makosz01.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 24.05.2011, 14:22

RAFAŁ KORNAT - Sądy kościelne najczęściej stwierdzają nieważność małżeństwa kościelnego z powodu psychicznej niezdolności do podjęcia obowiązków małżeńskich. Na zakończenie procesu trzeba dzisiaj czekać średnio 2 – 3 lata. Opłaty procesowe sięgają 1200 zł.

Reklama


Reklama


Na czym polega unieważnienie małżeństwa, które często jest błędnie nazywane rozwodem kościelnym?

Unieważnienie ślubu czy też rozwód kościelny są to sformułowania niewłaściwe i funkcjonują jedynie jako określenia potoczne. Proces kościelny, dotyczący procedowania w kwestii sakramentu małżeństwa, określamy jako proces stwierdzający nieważność małżeństwa. Prawo kanoniczne, regulujące procedurę orzekania o nieważności lub ważności umowy małżeńskiej, nie przewiduje wydania wyroku o rozwodzie, jak i nie ma możliwości procesowych, aby unieważnić ślub.

Proces małżeński stwierdza ważność lub nieważność umowy małżeńskiej od samego początku jej trwania, czyli następuje jakby weryfikacja umowy matrimonium contractum pod kątem prawidłowości jej zawarcia przez strony. Proces weryfikuje historię małżonków pod względem zasadności wystąpienia przesłanki procesowej, która najczęściej dotyczy wady zgody małżeńskiej. Jest to udowodnienie problematyki prawnej, która stwierdza, że zawarcie umowy małżeńskiej nastąpiło z wadą w oświadczeniu woli przez którąś ze stron.

W ciągu 10 lat trzykrotnie wzrosła liczba przypadków stwierdzenia nieważności małżeństw kościelnych, a liczba skarg powodowych sięga 40 tys. rocznie. Na co najczęściej powołują się małżonkowie?

Najczęstszą przyczyną stwierdzającą nieważność małżeństwa jest tytuł prawny określany według kodeksu prawa kanonicznego jako kan. 1095 n. 3, który stwierdza: „niezdolni do zawarcia są ci, którzy z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich”. Powyższy tytuł nieważności jest stwierdzeniem niezdolności do podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich. Istota niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich polega na tym, że nie można zobowiązać się do czegoś, czego nie jest się w stanie wykonać, według zasady prawa rzymskiego ad impossibile nemo tenetur.

Jak wygląda w praktyce kościelny proces o unieważnienie ślubu?

Proces małżeński rozpoczyna się wniesieniem do sądu kościelnego skargi powodowej. Przewodniczący trybunału kościelnego wydaje dekret o przyjęciu lub odrzuceniu skargi. Jeżeli skarga została przyjęta do przewodu sądowego, następuje proces sądowy. W dalszej kolejności zostaje ustalony przedmiot sporu, czyli tytuł przesłanki procesowej, z jakiego będzie prowadzony proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Obejmuje on etap instrukcji sprawy, gdzie sąd kościelny zbiera dowody, które pozwolą mu udzielić odpowiedzi na pytanie postawione w zawiązaniu sporu, mianowicie, czy zaskarżone małżeństwo z określonego tytułu jest faktycznie nieważne. Należy również pamiętać, że w procesie małżeńskim nie ma rozpraw. Zeznania stron mają posłużyć sędziom trybunału do zweryfikowania autentyczności stanu faktycznego zapisanego w skardze powodowej. Po wyczerpaniu środków dowodowych następuje publikacja akt sądowych, po czym zamknięcie postępowania dowodowego i przygotowanie sprawy do wyrokowania.

Wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa podlega z urzędu apelacji w sądzie II instancji. Apelację mogą także złożyć strony procesowe. Dopiero dwa zgodne wyroki za nieważnością czynią orzeczenie prawomocnym i umożliwiają stronom zezwolenie na zawarcie sakramentalnego małżeństwa. Może się również zdarzyć, że jedna ze stron będzie mogła zawrzeć małżeństwo tylko za zgodą władzy kościelnej, tzn. ordynariusza lub sądu.

Ile kosztuje proces stwierdzający nieważność małżeństwa?

W zależności od diecezji, opłaty procesowe oscylują w granicy do 1200 zł. W Sądzie Radomskim l instancji opłata wynosi maksymalnie 800 zł, w II instancji – 400 zł. Niekiedy dodatkowe koszty wynikają z konieczności powołania biegłego sądowego. Czas trwania procesu w Sądzie Kościelnym (w dwóch instancjach) to około 2 – 3 lata.

Czy jest możliwe stwierdzenie nieważności małżeństwa, w stosunku do którego orzeczono sądowy rozwód, a następnie kobieta lub mężczyzna wstąpili w cywilne związki małżeńskie?

Prawo kanoniczne i świeckie wywodzi się z prawa rzymskiego. Są to jednak odrębne systemy prawne, w tym sensie, że prawo kanoniczne dotyczące procesu o nieważność małżeństwa jest niezależne w swoim działaniu od prawa świeckiego, tzn. można otrzymać orzeczenie o nieważności małżeństwa kościelnego nie posiadając rozwodu cywilnego i na odwrót. Nawet jeśli strony wnioskujące o proces małżeński wstąpiły w kolejne cywilne związki, mogą wnioskować o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.

Jakie dowody mają największą wagę w tego rodzaju procesie kościelnym? Czy trybunał kościelny może poprzestać tylko na wysłuchaniu małżonków?

W procesie małżeńskim należy przedstawić właściwie uargumentowaną skargę powodową, popartą zeznaniami świadków. Ważnym materiałem dowodowym mogą być również dokumenty (np. zaświadczenia lekarskie, listy itp.). Trybunał może zakończyć postępowanie dowodowe, opierając się jedynie na zeznaniach stron, jednak zgłoszenie świadków jest niezbędne, aby sprawa została całościowo wyjaśniona.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • marcinek2267(2011-11-23 14:11) Odpowiedz 10

  super dzieki stary tego mi czeba było potrzeba szukiałem tego od kilku dni

 • Arletta Bolesta(2012-08-18 14:48) Odpowiedz 00

  Witam,
  w przypadku zapytań z dziedziny kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa:
  a.bolesta@op.pl
  dr Arletta Bolesta
  adwokat kościelny

 • chomik xx(2011-10-14 15:55) Odpowiedz 00

  adwokat kościelny co to za prawnik
  ? kościelny czy cywilny

 • dodatek(2011-06-16 13:44) Odpowiedz 00

  prawo.gazetaprawna.pl/porady/523759,kto_reprezentuje_strony_w_procesie_o_stwierdzenie_niewaznosci_malzenstwa.html

 • chomik xx(2011-07-01 19:52) Odpowiedz 00

  chodzi o sąd kościelny w Krakowie

 • chomik xx(2011-07-01 19:19) Odpowiedz 00

  rozwód kościelny , unieważnienie ślubu kościelnego czy unieważnienie małżeństwa kościelnego - która nazwa jest właściwa ? stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego , tyle tego jest , która nazwa jest prawdziwa ? co powiedzieć jak będę w Sądzie

 • chomik xx(2011-07-01 19:21) Odpowiedz 00

  adwokat kościelny co to za prawnik?

 • znak(2011-07-15 13:20) Odpowiedz 00

  a czy unieważnienie sakramentu małżeństwa wpływa na postępowanie cywilne ?

 • Justyna(2011-10-14 09:37) Odpowiedz 00

  Witam chciałam sie zapytac czy dostałabym rozwód jezeli maz zataił przede mna ze ma chorobe alkoholowa?przepija wszystkie pieniadze nie jest w stanie uczymac rodziny.A dopiero jestemy rok po slubie.

 • LEON(2011-11-05 11:07) Odpowiedz 00

  DLAMNIE TO JEDNA SCIEMA JA WLASNIE JESTEM W TEJ SYTUACJI ZE PO 6 LATACH OD ROZWODU MOJA BYLA CHCE KOSCIELNEGO OPISALA SAME BZDURY ZE JESTEM PSYCHICZNY PO 20 LATACH MALZENSTWA ...

 • nawiedzony(2011-03-07 23:47) Odpowiedz 00

  Korzystałem z adwokata kościelnego w sprawie i zapłaciłem 3 tys. plus dojazd

 • marcinek2267(2011-11-23 14:13) Odpowiedz 00

  dziekuje stary tego mi trzeba było na wypracowanie :):):):):) pzdr

 • asia(2012-03-03 13:17) Odpowiedz 00

  dla czego tak dlugo sie czeka?dla czego ktos kto sie pomylil nie moze dostac 2szansy?tylko w polsce tak jest?!

 • Agnieszka Urban-Pogorzelska(2012-04-13 22:49) Odpowiedz 00

  pogorzelscy . pl Myślę, że ilość klientów świadczy o wysokim standardzie moich usług oraz o tym że nie oszukuje nikogo. Jak sprawa jest wątpliwa to mówię o tym wprost bez oszukiwania. 668 475 901

 • Agnieszka Urban-Pogorzelska(2012-04-13 22:29) Odpowiedz 00

  ja uważam że takie praktyki są bardzo dobre, służą już od 1985 roku tylko, że nieliczni o nich wiedzieli, osobiście świadczę tego typu usługi i wiem jak bardzo są one niektórym potrzebne Agnieszka Urban-Pogorzelska

 • ana(2012-06-07 21:37) Odpowiedz 00

  ślub to wielka ściema

 • adwokat(2012-06-26 17:26) Odpowiedz 00

  prawnik kanonista ? czy adwokat kościelny ?

 • putin(2011-04-24 16:23) Odpowiedz 00

  proces kościelny, czemu ten proces jest taki skomplikowany i czemu o " rozwód kościelny" można wnioskować tylko raz w życiu !!!

 • anecz(2011-02-02 13:50) Odpowiedz 00

  Denerwują mnie potocznie używane określenia rozwód kościelny, czy unieważnienie małżeństwa, podczas gdy mamy doczynienia że tak na prawdę mamy tutaj doczynienia ze stwierdzeniem nieważnosci. Dla laików jest to mało ważne i nie istotne ale dla osoby która się na tym zna jest to drażniące i w gruncie rzeczy ma kolosalne znaczenie.

 • kika(2011-02-23 13:31) Odpowiedz 00

  a mnie denerwuje wszystko, bo któż pisał tę bzdurną regułkę "co bóg połączył niech nikt nie rozdziela..." bóg czy filozofowie? Niestety ludzie i tak jak my wszyscy byli omylni.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama