Termin na ukaranie kierowcy za wykroczenie zarejestrowane fotoradarem będzie liczony od dnia ujawnienia czynu przez urządzenie rejestrujące, a nie od dnia dokonania z niego odczytu przez uprawnionego funkcjonariusza.
Termin na ukaranie kierowcy za wykroczenie zarejestrowane fotoradarem będzie liczony od dnia ujawnienia czynu przez urządzenie rejestrujące, a nie od dnia dokonania z niego odczytu przez uprawnionego funkcjonariusza.
Koniec z dyskusją na temat biegu terminu, po którym nie można ukarać mandatem za zdjęcie z fotoradaru.
Senat w piątkowym głosowaniu wprowadził poprawkę do nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, przyjmując, że termin na ukaranie kierowcy za wykroczenie zarejestrowane fotoradarem będzie liczony od dnia ujawnienia czynu przez urządzenie rejestrujące. Senat pozostawił zapis, by na ukaranie mandatem kierowcy na podstawie zdjęcia z fotoradaru było 180 dni. Do ustawy wprowadzono w sumie 15 poprawek, które będzie musiał jeszcze rozpatrzyć Sejm.
Nie znalazła poparcia w Senacie propozycja jednego z senatorów, by straż miejska lub gminna była uprawniona do dokonywania kontroli ruchu drogowego na wszystkich drogach krajowych. Oznacza to, że bez zmian w nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym pozostanie regulacja, że funkcjonariusze tej służby będą mogli np. używać fotoradarów na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym. Ponadto strażnicy nie będą mogli ustawić się z takim urządzeniem na autostradach i drogach ekspresowych, które przebiegają przez obszar zabudowany.
Senat w piątkowym głosowaniu nad poprawkami do noweli ustawy o ruchu drogowym nie zgodził się także, by zniesiono konieczność oznakowywania miejsc, w których stoją fotoradary. Tym samym pozostał pomysł Sejmu, by kierowca widział, że jest prowadzony pomiar prędkości, i miał czas na zwolnienie, aby w miejscy szczególnie niebezpiecznym nie jechać za szybko.
Senat wprowadził jednak kilka istotnych poprawek. Jedna z nich podnosi limit dozwolonej prędkości na autostradach ze 130 km/godz. do 140 km/godz. Na drogach ekspresowych dwujezdniowych ze 110 km/godz. do 120 km/godz. Inna poprawka dotyczy tolerancji rejestrowanej prędkości przez fotoradar. Sejm zaproponował, by tolerancja ta wynosiła 5 km/godz., ale Senat podniósł ją do 10 km/godz. Dlatego za wykroczenia zarejestrowane fotoradarami kierowcy będą płacić mandaty, dopiero gdy np. zamiast 50 km/godz. pojadą ponad 10 km/godz. szybciej, czyli 61 km/godz.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama