Dłużnik, który nie jest reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, będzie mógł uzupełnić błędnie sporządzony wniosek o ogłoszenie upadłości.
Dłużnik, który nie jest reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, będzie mógł uzupełnić błędnie sporządzony wniosek o ogłoszenie upadłości.
Wniosek o ogłoszenie upadłości nieodpowiadający wymogom formalnym będzie zwracany bez wezwania o jego uzupełnienie, jeżeli wnioskodawca był reprezentowany przez adwokata lub radcę prawnego. Takie zmiany przewiduje senacki projekt nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego, którego drugie czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie. Teraz projekt trafi do dzisiejszego bloku głosowań w Sejmie.
Zgodnie z proponowanymi zmianami, złożenie przez profesjonalnego pełnomocnika wniosku o ogłoszenie upadłości sprzecznego z kryteriami określonymi w ustawie lub nienależycie opłaconego zwraca się bez wezwania o jego poprawienie lub uiszczenie opłaty. Jeżeli jednak w ciągu tygodnia od doręczenia zarządzenia zostanie ponownie złożony wniosek należycie sporządzony, będzie on wywoływał skutek od daty pierwotnego wniesienia. Nie nastąpi to jednak w razie popełnienia kolejnych uchybień z tych samych powodów.
Projektowana ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 listopada 2009 r. (sygn. akt P 88/08). Zgodnie z obecnymi przepisami, zwrot wniosku bez wezwania do jego uzupełnienia lub opłacenia następuje zarówno, gdy został on złożony przez samego dłużnika, jak i reprezentującego go adwokata lub radcę prawnego. Według TK, taka regulacja narusza prawo do sądu. Zwrócony wniosek nie wywołuje bowiem skutków prawnych, zadłużony przedsiębiorca nie może więc skutecznie wszcząć postępowania o ogłoszenie upadłości. Prowadzi to często do nieterminowego złożenia kolejnego wniosku, co grozi dłużnikowi odpowiedzialnością odszkodowawczą, a nawet orzeczeniem przez sąd zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama