Mężczyzna sprowadził do domu konkubinę. Takie zachowanie powoduje, że wspólne zamieszkanie małżonków pod jednym dachem jest niemożliwe. Sąd może na wniosek żony w wyroku orzekającym rozwód nakazać eksmisję męża.
Ustawodawca przewidział możliwość eksmisji jednego z małżonków w przypadku rozwodu lub separacji. Jednakże orzeczenie o eksmisji może być wydane tylko w ściśle określonych przypadkach.

Naganne zachowanie

Zgodnie z prawem sąd w wyroku rozwodowym orzeknie o eksmisji małżonka tylko w sytuacji, kiedy wspólne zamieszkiwanie pod jednym dachem jest niemożliwe z uwagi na rażąco naganne zachowanie jednego z nich.
Takim zachowaniem będzie np. stałe nadużywanie przez małżonka alkoholu, wywoływanie przez niego awantur oraz dopuszczanie się aktów przemocy, które zagrażają życiu, zdrowiu lub spokojowi drugiego małżonka i innych członków rodziny. Jednak aby eksmisja jednego z małżonków była uzasadniona, jego zachowanie musi być szczególnie uciążliwe.
Nakaz eksmisji może zostać wydany, tylko jeśli drugi z małżonków złoży odpowiedni wniosek w tej sprawie. Sąd może nakazać eksmisję w wyroku orzekającym rozwód lub separację, jeżeli małżonkom wspólnie przysługuje tytuł prawny do tego mieszkania, np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub domu jednorodzinnego.
Przepisy prawa zezwalają również na wydanie wyroku eksmisyjnego na wniosek małżonka lub byłego małżonka w sytuacji, kiedy małżonkowie zajmowali mieszkanie na podstawie umowy najmu.
Warunkiem jest również rażąco naganne postępowanie drugiego małżonka, które nie pozwala na spokojne, wspólne mieszkanie pod jednym dachem – zarówno podczas trwania małżeństwa oraz w trakcie postępowania rozwodowego, a także po rozwodzie lub orzeczeniu separacji.

Prawo do lokalu

Orzeczenie sądu o eksmisji małżonka ze wspólnego mieszkania, które stanowi spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu, nie oznacza utraty tytułu prawnego do niego.
Definitywna utrata może bowiem nastąpić dopiero w wyroku, który będzie dotyczył podziału majątku wspólnego orzeczonego przez sąd lub ustanowionego w umowie o podział majątku wspólnego sporządzonej u notariusza.
Małżonek, który został eksmitowany na podstawie postanowienia zawartego w wyroku rozwodowym, może się domagać swego udziału, jeśli mieszkanie, które musiał opuścić, należało do majątku wspólnego małżonków.
Udział w mieszkaniu jest ustalany w wyniku podziału majątku po rozwodzie, tj. na podstawie umowy lub sprawy w sądzie o podział majątku.
PRZYKŁAD
Eksmisja nie jest możliwa, jeśli mieszkanie stanowi osobisty majątek
Z mieszkania nie można eksmitować małżonka, gdy należy ono do jego majątku osobistego, np. otrzymał je w drodze darowizny albo kupił jeszcze przed ślubem. Podobnie jest z lokalem, który został mu przydzielony wyłącznie w związku ze sprawowaną przez niego funkcją lub jako kwatera dla żołnierza zawodowego.
Podstawa prawna
Ustawa z 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1964r. nr 9, poz. 59).