statystyki

Krótki termin na wypisanie mandatu z fotoradaru paraliżuje policję i sądy

autor: Adam Makosz04.10.2010, 03:00; Aktualizacja: 04.10.2010, 10:16
  • Wyślij
  • Drukuj

Policja i straż miejska mają 30 dni na wystawienie mandatu z fotoradaru. Funkcjonariusze nie są zgodni co do tego, od którego momentu należy liczyć upływ tego terminu. Według Ministerstwa Sprawiedliwości jest to data wykroczenia



Kierowcy od lat są karani za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary, ale do dziś nie jest pewne, jak powinna prawidłowo wyglądać procedura związana z nakładaniem takich mandatów.

Jednostki policji i straży gminnych twierdzą, że bieg trzydziestodniowego terminu na nałożenie mandatu rozpoczyna się w momencie, w którym organ miał możliwość odczytania zdarzenia. Inne liczą go od dnia, w którym funkcjonariusz faktycznie zapoznał się z zapisem fotoradaru albo dopiero od ustalenia sprawcy.

Przepisy kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wskazują czas, w jakim dopuszczalne jest nałożenie mandatu karnego w przypadku stwierdzenia popełnienia wykroczenia za pomocą fotoradaru. Jest to 30 dni. Trzeba pamiętać, że w tym przypadku warunkiem jest brak wątpliwości co do osoby sprawcy. I tutaj zaczynają się problemy.

Liczy się data wykroczenia

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Sprawiedliwości, przewidziany w art. 97 par. 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (k.p.o w.) 30-dniowy termin do nałożenia mandatu powinien być liczony od daty ujawnienia wykroczenia, a nie od daty ustalenia tożsamości sprawcy wykroczenia.

– Ujawnienie wykroczenia w przypadku rejestracji zdarzenia przy pomocy fotoradaru następuje w dniu odczytania zapisów z pamięci urządzenia – podkreśla Małgorzata Woźniak, rzecznik resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Według Marka Seweryńskiego z firmy Meron, która udostępnia fotoradary gminom, termin ten niewątpliwie należy liczyć od momentu, kiedy sprawca przyznał się do popełnienia wykroczenia, stawiając się osobiście w komendzie policji czy straży lub przesłał podpisane przez siebie oświadczenie woli.

Obciążone sądy

Przekroczenie instrukcyjnego 30-dniowego terminu skutkuje tym, że ani policja, ani straż miejska nie mają prawnej możliwości nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego. Mogą w zamian za to wystąpić z wnioskiem o ukaranie sprawcy do sądu rejonowego.

– Sądy są obecnie paraliżowane błahymi sprawami o 50 czy 200 zł. Tylko od 1 stycznia 2010 r. do Sądu Rejonowego w Szczecinku straże gminne skierowały blisko 9 tys. wniosków, a w Człuchowie niecałe 4 tys. W innych miejscach w kraju jest podobnie – podkreśla Marek Sewryński.

Jeżeli zaś mandat zostanie wystawiony po 30-dniowym terminie, a następnie kierowca go przyjmie, to staje się on prawomocny i należy go zapłacić. Przekroczenie terminów może prowadzić tylko do odpowiedzialności funkcjonariusza. W praktyce zdarzały się postępowania prokuratorskie o przekroczenie uprawnień przez strażników gminnych, jednak wszystkie jak dotąd kończyły się umorzeniem.

Sytuację ma poprawić nowelizacja przepisów postępowania mandatowego. Obecnie w Sejmie trwają prace nad wydłużeniem 30-dniowego terminu na wystawienie mandatu sprawcy wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar do 90 dni. Taka zmiana z pewnością odciąży sądy i ułatwi prace policji i straży gminnej.



  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 15

  • 1: Maria z IP: 79.186.107.* (2010-10-04 07:03)

    Należy powołać sędziów pokoju, do drobnych spraw.

  • 2: Njalepiej przysłać kierowcy po 3 latach z IP: 84.234.1.* (2010-10-04 07:41)

    niech udowadnia gdzie jeździł i czy to na pewno ON.

  • 3: zabrać uprawnienia SM z IP: 109.243.100.* (2010-10-04 08:46)

    Straże miejskie niech się zajmą sr...cymi psami na chodnikach, a nie karaniem kierowców. Od tego powinna być tylko Policja.

  • 4: Czytelnik z IP: 79.191.38.* (2010-10-04 12:36)

    Straże gminne te najbardziej nastawione na zysk z naginania prawa dla własnych celów same spowodowały paraliż obłożyły sądy sprawami. Wystawiają bezkarnie mandaty po terminie 30 dni co jest niezgodne z kodeksem postępowania o wykroczenia. Przywłaszczają sobie pieniądze zapłacone po terminie 7 dni. Przeciągają procedurę ujawnienia sprawcy tworząc bezsensowną procedurę korespondencyjną za którą płacą wszyscy podatnicy.Sami strażnicy stawiają się ponad prawem i są bezkarni. Prawo obowiązuje jednak wszystkich, a strażnicy są "wzorem" prawa .Sądy w Szczecinku i Człuchowie są sparaliżowane sprawami straży miejskiej w Białym Borze i straży gminnej w Rzeczenicy.
    Trzeba sprawdzić ile te straże wystawiły mandatów po terminie 30 dniowym ile pobrały wpłat z mandatów po terminie 7 dni od wystawienia.
    Art.98 § 5. określa jasno Mandat karny, o którym mowa w § 1 pkt 3, powinien wskazywać, gdzie w terminie 7 dni od daty jego wystawienia ukarany może uiścić grzywnę, oraz informować
    o skutkach jej nieuiszczenia w tym terminie. Staje się on prawomocny
    z chwilą uiszczenia grzywny we wskazanym miejscu i terminie.koniec cytatu.
    Mandaty wniesione po terminie 7 dni nie zostały zwrócone przez straż gminną.
    Czy nikt nie może przerwać tego procederu bezprawia.

  • 5: złapany z IP: 193.201.36.* (2010-10-04 13:09)

    Potwierdzam, nieroby z okolic Człuchowa i Białego Boru wymyśliły sobie pomysł na biznes: skubanie przejeżdząjących na mandatach za zdjęcia z radaru w "śmietniku". Taki właśnie radar złapał mnie w zeszły czwartek tuż przy wjeździe do Rzeczenicy, choć sens prewencyjny miałby radar dużo bliżej centrum a nie na rogatkach tej miejscowości. Ciekawa sprawa: Człuchów to zawsze była i jest zabita wiocha, a niedalekie Chojnice zawsze były prężne gospodarczo. I ciekawa sprawa w Chojnicach na takie warcholskie pomysły na zarabianie jakoś nie wpadają.

  • 6: Klemens z IP: 193.19.165.* (2010-10-04 13:32)

    "Kierowcy od lat są karani za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary, ale do dziś nie jest pewne, jak powinna prawidłowo wyglądać procedura związana z nakładaniem takich mandatów."
    Szanowne organy dzikiego kraju!
    Przestańcie nękać obywateli za pomocą prawnego bubla.Szukanie na siłę możliwości zwiększania budżetu państwa czy samorządów to wstrętny nawyk prostactwa w urzędach.Ohyda i wstyd wielki,że takie zwyczaje mimo upadku komunizmu,przetrwały a nawet się rozwinęły w państwie średniej wielkości, w środku Europy.

  • 7: zibi39 z IP: 212.160.172.* (2010-10-06 10:29)

    fakt!
    - fotoradary gminne to skandal (nasuwa mi sie analogia do dawnych rzezimeszków napadających podróżnych na drodze ;-)
    - ale tak na prawdę to czcze gadanie a sprawa wydaje mi się niestety beznadziejna: sami wybraliśmy te beznadziejne władze, która wymyslają beznadziejne przepisy prawa (a raczej bezprawia) i wala w nas ...beznadziejnie bezradnych... bo przecie sami ich namascilismy do dzialania w naszym sic! imieniu (znowu przypomina mi sie klasyka "nie mamy pana numerka do szatni - no i co pan mi zrobi...?) i zamiast likwidowac takie absurdy pewnie mnie ktos zaraz zaatakuje, ze to ze wzgledów politycznych ... ech, pzdrowienia i oby do lepszych czasów...

  • 8: juras z IP: 77.113.167.* (2010-10-12 11:49)

    Niestety, stworzyliśmy narzędzie do reperowania budżetów gmin. Rola fotoradarów jest tutaj ewidentna, fotoradary stoją tam gdzie napewnoi złapią na przekorczeniu prędkości, a nie w miejscach niebezpiecznych. Popatrzcie, gdzie stoją te przydządy?? niby w terenie zabudowanym, ale w miejscach bez domów, a tam często zdarza się nam mocniej nacisnąć pedał gazu. Oni tylko na to czekają.

  • 9: Jerzy z IP: 77.113.167.* (2010-10-12 12:01)

    PARALIŻUJE??? Żarty na bok, to się nazywa brak organizacji pracy!!! Pierwsza zwłoka powstaje, gdy nie ma komu dokonać kopiowania zawartości na komputer, druga gdy tyrzeba to odczytać, a nie ma komu. Leży więc materiał kilka dni bez obróbki. Później okaże się, że uprawniony do wglądu do systemu ewidencji pojazdów i kierowców ma L-4 i wtedy kuż panika. Nie trzeba wydłużać terminów tylko poprawić organizację pracy -a z tym w tych instytucjach jest gorzej niż źle.

  • 10: STRAŻNIK WIEJSKICH P,,,,,,,,,,,,W z IP: 89.229.110.* (2011-05-20 18:18)

    dołączam się do TEGO ARTYKUŁU !! TO CYRK NAD CYRKI ,ŻEBY GOŚCIE OD PSICH GÓWIEN NAKŁADALI MANDATY NA KIEROWCÓW , OD TEGO JEST POLICJA !!! A ONI TO RĄBIĄ KASĘ DLA GMIN ! JESTEM JEDNYM Z TYCH NIESZCZĘSNYCH ŻE MAM FOTKE I ZDJĘCIE Z FOTORADARU PRZEROBIONE NA ,,AMIDZE,, NAWET JAK MNIE ZAMKNA TO NIE ZAPŁACĘ ! TE FOTKI MOGĘ PRZYSŁAC KAŻDEMMU ?A ZDJĘCIE ZROBIE NA PARKINGU Z REJESTRACJA I ZMONTUJE NA KONMPIE ! A ? I KTIO TEN POJAZD PROWADZIŁ ? TO DOPIERO BUL???BÓL???

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie