Nie tylko warszawiacy mają problemy z odszkodowaniami za hałas i spadek wartości działek położonych w sąsiedztwie lotniska. Z podobnymi problemami borykają się sąsiedzi lotniska w Pyrzowicach.
Także tam Naczelny Sąd Administracyjny (II OSK 2032/09) zakwestionował ważność obszarów ograniczonego użytkowania wokół lotniska ustalonych przez sejmik województwa śląskiego w sierpniu 2008 r. Mieszkańcy muszą więc na razie czekać na kolejną uchwałę sejmiku województwa śląskiego w sprawie stref wokół lotniska.

Na drodze polubownej

Na razie odszkodowań domaga się kilkanaście osób (na 1400 potencjalnych). W przeciwieństwie jednak do warszawskiego Okęcia lotnisko w Pyrzowicach przyjęło strategię negocjacyjną. Mieszkańcy nie muszą iść do sądu. Lotnisko samo chce im wypłacać odszkodowania na drodze polubownej.
– Wyrokiem NSA uchwała sejmiku wyznaczająca strefy została anulowana z powodu wady prawnej. Zatem wszelkie sprawy dotyczące roszczeń odszkodowawczych są zawieszone do czasu ustanowienia nowej strefy. Procedura odszkodowawcza jest wstrzymana – wyjaśnia Cezary Orzech, rzecznik MPL Katowice w Pyrzowicach.
– W sprawie strefy ograniczonego użytkowania wokół MPL Katowice w Pyrzowicach obowiązuje postanowienie NSA o utracie mocy uchwały sejmiku województwa śląskiego z 27 sierpnia 2008 r. To postanowienie wydane w tej sprawie jest wiążące dla samorządu województwa śląskiego – mówi Witold Trólka z biura prasowego marszałka województwa śląskiego.
Wyjaśnia, że sejmik województwa śląskiego podejmie nową uchwałę w sprawie ustanowienia strefy w przypadku ponownego wniesienia przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze wniosku o jej ustanowienie.
NSA uznał, że uchwała sejmiku województwa śląskiego w sprawie stref ograniczonego użytkowania straciła moc 15 listopada 2008 r. (sygn. akt II OSK 2032/09). Przyczyną nieważności przepisów wykonawczych była nowelizacja upoważnienia do uregulowania stref.

Pechowe upoważnienie

Według NSA 15 listopada 2008 r. zmieniono upoważnienie ustawowe do uregulowania stref wokół lotniska. Z tego powodu straciły ważność dotychczasowe przepisy wykonawcze, czyli uchwała sejmiku województwa śląskiego. Zdaniem sądu uchylenie albo zmiana przepisu upoważniającego powoduje utratę mocy obowiązującej aktu.
Analogiczne rozstrzygnięcia zapadły co do stref wokół lotniska Okęcie. Przesądził o tym Naczelny Sąd Administracyjny w dwóch postanowieniach (sygn. akt II OSK 445/09, 502/09). Na tej podstawie warszawski sąd okręgowy oddalił już ok. 50 powództw o odszkodowania.

Kosmetyczna zmiana

Wielu prawników kwestionuje jednak trafność orzeczeń NSA w tej sprawie.
– Przepis upoważniający zmieniono 1 stycznia 2008 r. i wtedy ustawodawca wyraźnie przewidział przepisy przejściowe i ustalił, że rozporządzenia zachowują swoją moc. Od 15 listopada 2008 r. upoważnienie zmieniono, ale kosmetycznie, dlatego rozporządzenie o strefach wokół lotniska obowiązuje – uważa Bogumiła Kowalska, radca prawny w kancelarii AVAL.
Podobnie uważają Ministerstwo Środowiska i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Odwołują się do argumentacji WSA (wyrok prawomocny – sygn. akt IV SA/Wa 2569/07), który stwierdził, że nowelizacja przepisu z 15 listopada 2008 r. nie spowodowała utraty mocy przepisów o strefach. Również z dwóch innych orzeczeń NSA wynika, że rozporządzenie obowiązuje (sygn. akt II OSK 1195/08 – II OSK 1749/08).
– Akty prawa miejscowego o obszarach ograniczonego użytkowania wydane na podstawie dotychczasowego upoważnienia są aktami obowiązującymi – uważa Magda Sikorska, rzecznik prasowy resortu środowiska.