statystyki

Dozwolone będzie posiadanie nieznacznej ilości narkotyków

autor: Iwona Aleksandrzak08.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 17.09.2010, 16:36

Rządowy projekt ustawy zezwala na posiadanie nieznacznej ilości narkotyku. Tymczasem Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej chce określenia tabeli legalnych dawek, natomiast według autorów rządowego projektu ustawy taka tabela jest niepotrzebna.

reklama


reklama


Nowe przepisy pozwolą na posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek. Ustawa nie precyzuje jednak, w jakiej ilości, co może prowadzić do nadużyć

Tworzenie przepisów zezwalających na posiadanie nieznacznej dawki narkotyków jest groźne bez precyzyjnego ustalenia, jaką ilość używki można uznać za przeznaczoną na własny użytek – twierdzą przedstawiciele Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej.

Niepokój tej organizacji wywołują nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, które przyjął rząd. Pozwalają one na posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek. Stanowią też, że w stosunku do osób, które nie są dilerami, będzie można umorzyć postępowanie przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia.

Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej ostrzega, że nowe regulacje będą nieskuteczne, jeśli w ustawie nie znajdzie się tabela z dopuszczalnymi dawkami najczęściej spotykanych w nielegalnym obrocie substancji psychoaktywnych, takich jak marihuana, amfetamina, kokaina, ecstasy czy grzyby halucynogenne.

– Punktem wyjścia do ustalenia tych wartości powinna być przeciętna dawka przyjmowana w celach rozrywkowych – wyjaśnia Agnieszka Sieniawska, prawnik z Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej.

Tabela ma być wskazówką dla policjantów, którzy zatrzymują osoby posiadające narkotyki, oraz dla prokuratorów decydujących o umorzeniu postępowania.

– To interesująca propozycja, która może ułatwić pracę organom ścigania – przyznaje Maciej Kujawski, prokurator z Biura Prokuratora Generalnego.

Według twórców nowelizacji wprowadzenie tabeli do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest zbędne.

– Nowe przepisy wyraźnie wskazują trzy przesłanki, które muszą wystąpić jednocześnie, by można było podjąć decyzję o umorzeniu postępowania w stosunku do osób posiadających narkotyki. Są to: nieznaczna ilość posiadanego narkotyku, przeznaczenie go wyłącznie na własny użytek oraz niski stopień społecznej szkodliwości – wyjaśnia Barbara Wilamowska, koordynator ministra sprawiedliwości ds. rozwiązywania problemów narkomanii.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • ANTY_MOHER(2010-09-09 18:07) Odpowiedz 00

    Z czego beda mnie ratowac? Sam sie lecze:D "Każdy ćpun to psychol o zdegenerowanym umyśle" <-- wypowiedz czlowieka trzewego, kto ma zdegradowany umysl? Wiecej RADIA MARYJA !:D , to jest masakra jakas:D pozdrawiam ĆPUN O ZDEGRADOWANYM UMYŚLE !

  • vvv(2010-09-09 18:30) Odpowiedz 00

    Trzeźwy nie ma sensu... typowy elektorat PISu nie ważne czy rząd zrobi coś dobrego czy nie i tak będą jak psy wściekłe atakować... zamiast jadem pluć zastanówcie się co byście zrobili jak by wam radio maryja zdelegalizowali i zabronili słuchać... dla was to jest przyjemność i forma spędzania wolnego czasu, tak jak dla niektórych joint (tylko Ci myślą nadal samodzielnie a wy już nie) i potem by was ciągali po sądach i dawali wyroki w zawieszeniach robiąc z was kryminalistów za to że radia słuchaliście... jak można robić kryminalistę z kogoś za roślinkę która sobie rośnie jak chwast w naszym kraju miejscami... do tego odpręża, i jest świetnym materiałem do wykorzystania w przemyśle (lepszy niż drewno do wytwarzania papieru, do produkcji lin, ubrań - dużo wytrzymalszy materiał niż wszystkie inne wykorzystywane obecnie...) a do tego jest skutecznym lekiem w przypadku Jaskry oraz pomaga osobą z stwardnieniem rozsianym i z wieloma innymi chorobami PARANOJA a papierosy i wódkę można walić i palić ile się chce... normalnie PARANOJA

  • jaro(2010-09-09 17:46) Odpowiedz 00

    ~~Anty moher.Cpaj cpunie w domu aż sie zarzygasz,ale nie pros o pomoc innych i zajmuj miejsca w szpitalu .Skad wiadomo :lec do USA ,zajrzyj do Holandii to zobaczysz jacy fajni leżą ,żebrzą i zdychają.Cwany jesteś bo mieszkasz w Polsce i nawet wbrew tobie będą cię ratować oczywiście na koszt podatników.Każdy ćpun to psychol o zdegenerowanym umyśle.Jak wam nie pasuje ta normalność, to sp...ać z tego kraju,tam gdzie sie naćpacie do woli.

  • wuerro(2010-09-09 17:22) Odpowiedz 00

    osoby wypowiadające się tutaj, zresztą jak większość naszego społeczeństwa n/c Wyjadę z tego kraju albo w ciągu 5-10 lat zostanę świrem.

  • OgarnijSie(2010-09-09 17:00) Odpowiedz 00

    Ale wy jestescie smieszni :p
    Zaden z was pewnie nie wie o czym pisze
    Ale taki kraj ze najwiecej gadaja ci co najmniej wiedza ..

  • hahahaha(2010-09-09 17:13) Odpowiedz 00

    Jeśli chodzi o lecznicze właściwości konopii, to należałoby jeszcze tylko dodać, że lista chorób, które mogą być leczone konopiami liczy ponad 250 pozycji (właczając tak popularne jak cukrzyca, jaskra, etc.). Ile chorób można leczyć wódką???

  • fastAndshort.(2010-09-09 21:08) Odpowiedz 00

    Stereotypowy, pijacki, pre radio Maryja naród jest oczywiscie przeciwko. Wóde ktora jest tak samo ''narkotykiem'' kto malo co wybiera takie nazewnictwo, mozna chlac ale uzywac marihuany ktora chociazby w swietle medycyny i wielu innych jest mniej szkodliwym srodkiem odurzającym dla spoleczenstwa (oczywiscie nie mowie, ze wogole ale w najmniejszym stopniu sposrod uzywek) zabrania sie przez zamydlone, zapite spoleczenstwo. Moim zdaniem powinni zalegalizowac tylko i wylacznie Marihuane, inne narkotyki dzialaja destrukcyjnie na organizm i spoleczenstwo. SADZIĆ,PALIĆ,ZALEGALIZOWAĆ

  • ja(2010-09-10 02:49) Odpowiedz 00

    Kwas ******** podpisał za posiadanie , wcześniej jakoś nikt z tym nie miał problemu bo nikt o tym nie wiedział że można było mieć przy sobie to i owo , wracają stare lepsze czasy dla tej jeden sprawy

  • damianek(2010-09-12 12:22) Odpowiedz 00

    No i zayebiście...Gdyby ktoś był wtajemniczony to by wiedział ,że np. od zioła groźniejsza jest wódka, po wódzie człowiek robi się agresywny a po ziółku śmieszny.pozdro

  • Hassan(2010-09-10 15:51) Odpowiedz 00

    Kocham Cie polsko !!! only weed . Sadzic , palic zalegalizowac !!!

  • nikt(2010-09-10 10:27) Odpowiedz 00

    A to juz aktywne?

  • anonim(2010-09-10 01:53) Odpowiedz 00

    * 20g marychy... to ma objętość ok 0,5 litra ziela. Naprawdę dobra rozrywka ... dla 10 ludzi *

    chyba dla 40, kolego...

  • bezpartyjnie(2010-09-09 23:55) Odpowiedz 00

    BRAVO DILERZY Z SEJMU BRAVO
    mozecie spac do voli
    narod młodych vas poprze brawo!!!

  • <(^~^<)(2010-09-09 15:42) Odpowiedz 00

    Ludzie , ***** , ustawa jeszcze nie wszedła w życie a wy *********** , macie problemy z sobą , róbcie bloga i tam piszcie swoje żale i problemy... bo niektóre komenty są już lekko przesadzone. Mijają się z artykułem . ***** , jak widzę nie które... A , i proponuje bardziej skupić się na czytaniu artykułu...

  • ANTY_MOHER(2010-09-09 14:28) Odpowiedz 00

    Mohery wypier*** nauczyly sie obslugi komputera, ***** wiecie najwiecej sie wypowiadacie, czy w holandi jest zle? czy w czechach jest zle? duzo lepiej rozwiniete panstwa i kazdy daje sobie spokojnie rade, a po legalizacji jak myslicie nagle skoczyl % zazywajacych narkotyki? Spadla ich ilosc i co? Dopuszczaja takie ciemnoty do rzadu i potem sie cyrki dzieja "gdzie jest krzyz" itp. Normlany czlowiek nie potrzebuje kawy fajek alkoholu niezdrowego zarcia, i ilu z was jest tym super czlowiekem i zyje jak meczenik ? WSZYSCY JESTESCIE PROROKAMI CZY JAKI *UJ?? Skad wiecie co sie bezie dzialo? No pytam sie skad? Na prezydenta jak wszystkie problemy tak znacie i umiecie nimi zaradzic. WIEC JAPA CI CO ***** WIEDZA czyli 60 % komentow... no coment co za ludzie . jeszcze z 20 lat i moze w polsce w koncu zrobi sie normalnie, wszystkie zacofance odpoczywac na cmentarz i dajcie ludzia normlanie zyc tak jak chca a nie tak jak kur** wydaje wam sie sluszne! Nie zdajecie sobie sprawy ile osob zazywa narkotyki i normalnie zyje ile waznych i MADRYCH osob.

  • ziemel(2010-09-09 20:03) Odpowiedz 00

    ale wróćmy do tabeli... moim zdaniem jest potrzebna. Niedawno skończyły mi się zawiasy za posiadanie i udzielenie. Udzielenie czyli handel... a zhandlowałem koledze jednego grama. Znaczy kupiłem dwa bo mnie kolega poprosił i mu jeden odsprzedałem... rok i trzy miechy w zawieszeniu na cztery lata, a i tak trzy miesiące odbębniłem na rakowieckiej. Zawiasy mi się już skończyły ale i tak jak mnie złapią z nabitą fifką to recydywa i bez tłumaczeń na saneczki. Bo decyduje prokurator, a przecież ja już byłem skazany więc ta fifka to na pewno na handel... Jak pierwszy raz usłyszałem o nowelizacji ustawy, pomyślałem że zamiast się cofać idziemy do przodu... a jak prokurator ma decydować, to już całkowita loteria... mało skazań, za mało... no to niestety za 0,2 grama na dwa latka do kicia. A tak jest tabelka, mam mniej niż niż wolno... panowie mundurowi konfiskują palenie, spalą sobie po służbie, a ja wracam spokojny do domu.
    A teraz się dzieci wzięły na sposób i palą dopalacze pod komendą, a pan policjant może im skoczyć. Nikt nie wie co to za ****** jakie może mieć skutki, czy uzależnia, jak bardzo, jak z tego leczyć... swoją idiotyczną ustawą nakręcili koniunkturę i ***** mogą z tym zrobić. Ile sklepów z różnymi dopalaczami, tyle aktywnych substancji. Kto to teraz wszystko przebada, żeby było wiadomo czego zakazać. Ustawy też nie uchwala się w tydzień, a jak się uchwala to wychodzi bezsensowna i dziurawa. A potem jeszcze trzeba dać policji narzędzia które pozwolą im ustalić że to co znaleźli jest nielegalne. Albo testy które pozwolą wykryć daną substancję w organizmie np. u kierowców. Ukręcili sobie nasi ustawodawcy bat na własną dupę... i nie mówią nic na ten temat... bo są świadomi że są w ****** po uszy. A jak bardzo wszystkie specyfiki z funshop'ów ryją dzieciom (15l) bańki dowiemy się za pięć albo dziesięć kolejnych lat.

    No i na koniec, bo nie mogę się powstrzymać... jaro... jesteś idiotą...

  • fck yea(2010-09-09 11:49) Odpowiedz 00

    oby nie przeszlo, nie cpunom!

  • patriota(2010-09-09 10:31) Odpowiedz 00

    no to jak ci wyjdzie z krzaka 50g, to 10g jest mamy, 10g jest taty, 15g twoje, a 15g brata lub siostry (ew. dziadka lub babci), i nie ma problemu :)

  • adas(2010-09-09 10:17) Odpowiedz 00

    Taka tabela jest zbędna. Gdy zostanie wprowadzona, i ktoś zacznie uprawiać konopie, jeden krzaczek, które powiedzmy odda mu 50g kwiatostanu, zostanie ukarany, a przecież nie można przewidzieć ile tego urośnie. Po wprowadzeniu takiej tabeli nie wyeliminuje się dilerki, bo jeśli nie będzie można uprawiać na własną rękę, to trzeba będzie to od kogoś kupić. A jak pan policjant zauważy uprawę z jednym drzewkiem, to musiałby być idiotą żeby uznać to jako uprawę celem sprzedaży.

  • 997(2010-09-09 09:51) Odpowiedz 00

    "Według twórców noweli powstające przepisy są jednak na tyle precyzyjne, że nie wymagają uzupełnienia o tabelę" - powyższe stwierdzenie, świadczy o niekompetencji twórców nowelizacji w zakresie legislacji i prawa karnego. Użyte pojęcia są na tyle nieostre, iż dają duże pole do różnych interpretacji poszczególnym organom. Już pojęcie niewielkiej ilości na własny użytek nasuwa wątpliwości. Bo ile to ma być: jedna działka, dwie, a przecież ktoś może sobie kupić zapas na tydzień czy miesiąc, też na własny użytek i co wtedy. Już nie wspominam o niewielkiej społecznej szkodliwości, to dopiero nasuwa się pole do różnych interpretacji. jak i z czym to wiązać przecież to pojęcie rzeka. Sformułowanie społecznej szkodliwości do tej pory obrosło mnóstwem komentarzy, artykułów i orzecznictwa. Jest to pojęcie bardzo nieostre, i jak np weźmiemy pięciu sędziów czy prokuratorów to dany stan faktyczny nieraz każdy potrafi ocenić inaczej ze względu na społeczną szkodliwość pełnionego przestępstwa. W rzeczywistości większość ocenia się na tzw. czuje, kierującą się tym co każdemu w duszy gra przepuszczając to przez pryzmat własnych poglądów, doświadczenia życiowego itp., które każdy przecież ma inne. Np. zauważalna jest moim zdaniem różna ocena społecznej szkodliwości - jeśli chodzi o narkotyki - w zależności od wieku oceniających prawników. To co jak ktoś trafi na młodszego prokuratora to będzie miał farta i postępowania będzie umorzone, a jak na starszego to uzna społeczną szkodliwość za znaczną i będzie prowadził postępowanie. Wpływ na interpretacje w prokuraturach mają też nieraz poglądy w prokuraturach nadrzędnych lub szefa prokuratury, i tutaj też mogą być też różne interpretacje w zależności od prokuratur. Np. w pewnej prokuraturze - nie wiem czy tak było w całym kraju było zalecenie aby nie umarzać spraw ze względu na ich znikomą społeczną szkodliwość - niech to ewentualnie robi sąd, i prokuratorzy do tego się stosowali. Zatem wydaje mi się, że będziemy mieć kolejny niedopracowany bubel prawny.