statystyki

Dozwolone będzie posiadanie nieznacznej ilości narkotyków

autor: Iwona Aleksandrzak08.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 17.09.2010, 16:36

Rządowy projekt ustawy zezwala na posiadanie nieznacznej ilości narkotyku. Tymczasem Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej chce określenia tabeli legalnych dawek, natomiast według autorów rządowego projektu ustawy taka tabela jest niepotrzebna.

reklama


reklama


Nowe przepisy pozwolą na posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek. Ustawa nie precyzuje jednak, w jakiej ilości, co może prowadzić do nadużyć

Tworzenie przepisów zezwalających na posiadanie nieznacznej dawki narkotyków jest groźne bez precyzyjnego ustalenia, jaką ilość używki można uznać za przeznaczoną na własny użytek – twierdzą przedstawiciele Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej.

Niepokój tej organizacji wywołują nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, które przyjął rząd. Pozwalają one na posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek. Stanowią też, że w stosunku do osób, które nie są dilerami, będzie można umorzyć postępowanie przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia.

Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej ostrzega, że nowe regulacje będą nieskuteczne, jeśli w ustawie nie znajdzie się tabela z dopuszczalnymi dawkami najczęściej spotykanych w nielegalnym obrocie substancji psychoaktywnych, takich jak marihuana, amfetamina, kokaina, ecstasy czy grzyby halucynogenne.

– Punktem wyjścia do ustalenia tych wartości powinna być przeciętna dawka przyjmowana w celach rozrywkowych – wyjaśnia Agnieszka Sieniawska, prawnik z Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej.

Tabela ma być wskazówką dla policjantów, którzy zatrzymują osoby posiadające narkotyki, oraz dla prokuratorów decydujących o umorzeniu postępowania.

– To interesująca propozycja, która może ułatwić pracę organom ścigania – przyznaje Maciej Kujawski, prokurator z Biura Prokuratora Generalnego.

Według twórców nowelizacji wprowadzenie tabeli do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest zbędne.

– Nowe przepisy wyraźnie wskazują trzy przesłanki, które muszą wystąpić jednocześnie, by można było podjąć decyzję o umorzeniu postępowania w stosunku do osób posiadających narkotyki. Są to: nieznaczna ilość posiadanego narkotyku, przeznaczenie go wyłącznie na własny użytek oraz niski stopień społecznej szkodliwości – wyjaśnia Barbara Wilamowska, koordynator ministra sprawiedliwości ds. rozwiązywania problemów narkomanii.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • ja2(2010-09-08 09:21) Odpowiedz 00

    20g marychy... to ma objętość ok 0,5 litra ziela. Naprawdę dobra rozrywka ... dla 10 ludzi

  • <(^~^<)(2010-09-09 15:42) Odpowiedz 00

    Ludzie , ***** , ustawa jeszcze nie wszedła w życie a wy *********** , macie problemy z sobą , róbcie bloga i tam piszcie swoje żale i problemy... bo niektóre komenty są już lekko przesadzone. Mijają się z artykułem . ***** , jak widzę nie które... A , i proponuje bardziej skupić się na czytaniu artykułu...

  • nikt(2010-09-10 10:27) Odpowiedz 00

    A to juz aktywne?

  • anonim(2010-09-10 01:53) Odpowiedz 00

    * 20g marychy... to ma objętość ok 0,5 litra ziela. Naprawdę dobra rozrywka ... dla 10 ludzi *

    chyba dla 40, kolego...

  • bezpartyjnie(2010-09-09 23:55) Odpowiedz 00

    BRAVO DILERZY Z SEJMU BRAVO
    mozecie spac do voli
    narod młodych vas poprze brawo!!!

  • ja(2010-09-10 02:49) Odpowiedz 00

    Kwas ******** podpisał za posiadanie , wcześniej jakoś nikt z tym nie miał problemu bo nikt o tym nie wiedział że można było mieć przy sobie to i owo , wracają stare lepsze czasy dla tej jeden sprawy

  • fastAndshort.(2010-09-09 21:08) Odpowiedz 00

    Stereotypowy, pijacki, pre radio Maryja naród jest oczywiscie przeciwko. Wóde ktora jest tak samo ''narkotykiem'' kto malo co wybiera takie nazewnictwo, mozna chlac ale uzywac marihuany ktora chociazby w swietle medycyny i wielu innych jest mniej szkodliwym srodkiem odurzającym dla spoleczenstwa (oczywiscie nie mowie, ze wogole ale w najmniejszym stopniu sposrod uzywek) zabrania sie przez zamydlone, zapite spoleczenstwo. Moim zdaniem powinni zalegalizowac tylko i wylacznie Marihuane, inne narkotyki dzialaja destrukcyjnie na organizm i spoleczenstwo. SADZIĆ,PALIĆ,ZALEGALIZOWAĆ

  • vvv(2010-09-09 18:30) Odpowiedz 00

    Trzeźwy nie ma sensu... typowy elektorat PISu nie ważne czy rząd zrobi coś dobrego czy nie i tak będą jak psy wściekłe atakować... zamiast jadem pluć zastanówcie się co byście zrobili jak by wam radio maryja zdelegalizowali i zabronili słuchać... dla was to jest przyjemność i forma spędzania wolnego czasu, tak jak dla niektórych joint (tylko Ci myślą nadal samodzielnie a wy już nie) i potem by was ciągali po sądach i dawali wyroki w zawieszeniach robiąc z was kryminalistów za to że radia słuchaliście... jak można robić kryminalistę z kogoś za roślinkę która sobie rośnie jak chwast w naszym kraju miejscami... do tego odpręża, i jest świetnym materiałem do wykorzystania w przemyśle (lepszy niż drewno do wytwarzania papieru, do produkcji lin, ubrań - dużo wytrzymalszy materiał niż wszystkie inne wykorzystywane obecnie...) a do tego jest skutecznym lekiem w przypadku Jaskry oraz pomaga osobą z stwardnieniem rozsianym i z wieloma innymi chorobami PARANOJA a papierosy i wódkę można walić i palić ile się chce... normalnie PARANOJA

  • ANTY_MOHER(2010-09-09 18:07) Odpowiedz 00

    Z czego beda mnie ratowac? Sam sie lecze:D "Każdy ćpun to psychol o zdegenerowanym umyśle" <-- wypowiedz czlowieka trzewego, kto ma zdegradowany umysl? Wiecej RADIA MARYJA !:D , to jest masakra jakas:D pozdrawiam ĆPUN O ZDEGRADOWANYM UMYŚLE !

  • jaro(2010-09-09 17:46) Odpowiedz 00

    ~~Anty moher.Cpaj cpunie w domu aż sie zarzygasz,ale nie pros o pomoc innych i zajmuj miejsca w szpitalu .Skad wiadomo :lec do USA ,zajrzyj do Holandii to zobaczysz jacy fajni leżą ,żebrzą i zdychają.Cwany jesteś bo mieszkasz w Polsce i nawet wbrew tobie będą cię ratować oczywiście na koszt podatników.Każdy ćpun to psychol o zdegenerowanym umyśle.Jak wam nie pasuje ta normalność, to sp...ać z tego kraju,tam gdzie sie naćpacie do woli.

  • wuerro(2010-09-09 17:22) Odpowiedz 00

    osoby wypowiadające się tutaj, zresztą jak większość naszego społeczeństwa n/c Wyjadę z tego kraju albo w ciągu 5-10 lat zostanę świrem.

  • hahahaha(2010-09-09 17:13) Odpowiedz 00

    Jeśli chodzi o lecznicze właściwości konopii, to należałoby jeszcze tylko dodać, że lista chorób, które mogą być leczone konopiami liczy ponad 250 pozycji (właczając tak popularne jak cukrzyca, jaskra, etc.). Ile chorób można leczyć wódką???

  • OgarnijSie(2010-09-09 17:00) Odpowiedz 00

    Ale wy jestescie smieszni :p
    Zaden z was pewnie nie wie o czym pisze
    Ale taki kraj ze najwiecej gadaja ci co najmniej wiedza ..

  • ANTY_MOHER(2010-09-09 14:28) Odpowiedz 00

    Mohery wypier*** nauczyly sie obslugi komputera, ***** wiecie najwiecej sie wypowiadacie, czy w holandi jest zle? czy w czechach jest zle? duzo lepiej rozwiniete panstwa i kazdy daje sobie spokojnie rade, a po legalizacji jak myslicie nagle skoczyl % zazywajacych narkotyki? Spadla ich ilosc i co? Dopuszczaja takie ciemnoty do rzadu i potem sie cyrki dzieja "gdzie jest krzyz" itp. Normlany czlowiek nie potrzebuje kawy fajek alkoholu niezdrowego zarcia, i ilu z was jest tym super czlowiekem i zyje jak meczenik ? WSZYSCY JESTESCIE PROROKAMI CZY JAKI *UJ?? Skad wiecie co sie bezie dzialo? No pytam sie skad? Na prezydenta jak wszystkie problemy tak znacie i umiecie nimi zaradzic. WIEC JAPA CI CO ***** WIEDZA czyli 60 % komentow... no coment co za ludzie . jeszcze z 20 lat i moze w polsce w koncu zrobi sie normalnie, wszystkie zacofance odpoczywac na cmentarz i dajcie ludzia normlanie zyc tak jak chca a nie tak jak kur** wydaje wam sie sluszne! Nie zdajecie sobie sprawy ile osob zazywa narkotyki i normalnie zyje ile waznych i MADRYCH osob.

  • Hassan(2010-09-10 15:51) Odpowiedz 00

    Kocham Cie polsko !!! only weed . Sadzic , palic zalegalizowac !!!

  • hahahaha(2010-09-09 17:04) Odpowiedz 00

    Haha, od kiedy to użytkownik marihuany jest ćpunem? Czy Bob Marley to był ćpunem, bo palił? Jack Nicholson też jest ćpunem, bo od lat 70-ych regularnie pali? A ta pani, staruszka, która na zjeździe lekarzy amerykańskich na temat konopii i ich leczniczych właściwości wyszła na podium i powiedziała, że od 30 lat używa konopii i przez ten czas nie widziała lekarza, bo cieszy się doskonałym zdrowiem, to też jest dla poniektórych ćpunką? A ludzie, którzy chorują na raka i nie pomaga im morfina, a konopie tak, to też ćpuny, prawda? Nie rozśmieszajcie mnie... Jesteście takimi hipokrytami, że nawet Wam do głowy nie przyjdzie, że Wasi dziadowie i prawdziadowie prawdopodobnie korzystali z konopii i puknęliby się w głowę, gdyby przeczytali, to co tu wypisujecie... Poza tym, marihuana nie jest narkotykiem, tylko co najwyżej używką, tak jak kawa, tytoń, alkohol... A jeżeli jest narkotykiem, to ok, ale wtedy i kawa i tytoń i alkohol są narkotykami... A teraz informacja dla Moherów: Konopia jest rośliną, którą stworzył Bóg (pierwsza strona Biblii mówi o tym, że wszystkie rośliny (bez wyjątku) zostały stworzone na użytek człowiekowi)... Dlaczego nie wierzycie, że większość ludzi korzysta z takich środków odpowiedzialnie? Jest bezpieczeniejsza niż alkohol i tytoń, co przyznaje sama Światowa Organizacja Zdrowia... A jeśli nie chcecie, by ludzie palili, to zezwólcie im na legalną uprawę we własnych domach: wtedy więcej z nich będzie używało marihuany do gotowania albo do robienia leczniczej herbaty z liści (często praktykowane przez sarszych Jamajczyków)... A jakim rajem byłaby Polska, gdyby wszyscy alkoholicy zamienili alkohol na konopie (nawiasem mówiąc, konopiami móżna też leczyć i alkoholików - choć mój znajomy, który jest psychiatrą mówił mi kiedyś, że najlepszym do tego środkiem jest, paradoksalnie, LSD, ale to być może tylko jego prywatna opinia)... No i dlaczego stwarza się złudne wrażenie, że marihuana to tylko kwestia młodzieży? Abstrahując od faktu, że 40% młodzieży przyznaje się do próbowania chociaż raz, to nie ma grupy społecznej, w której ktoś nie pali - są też i księża, którzy palą, lekarze. etc.

    Jest jeszcze aspekt ekonomiczny: z jednego hektara konopii można uzyskać tyle papieru, co z 4,1 hektara lasów... Działa na wyobraźnię prawda? Plus produkcja lin, odzieży i tysiące innych zastosowań... A wiecie dlaczego nasiona są legalne? Ze względu hodowców ptaków: bo nie ma lepszej rzeczy dla ptaszka, niż przekąszenie paru ziarenek konopii od czasu do czasu... Ich piórka lśnią wtedy bardziej, a ptaki bardziej cieszą się zyciem i są zdrowsze (dla niedoinformowanych: nasiona nie zawierają THC)...

  • eternia(2010-09-09 14:18) Odpowiedz 00

    jezli ktos nie rozumie zapisu 20g - to jest jakis totalnym amatorem. musimy zalozyc ze z jednego krzaka ktory naprawde dobrze wyrośnie to i 100g uzyskasz, wiec zapis wydaje sie nawet ... kiepski

  • eternia(2010-09-09 14:17) Odpowiedz 00

    i wreszcie konkretne zapisy, bo to co jest aktualnie z w ustawie jako "nieznaczna ilość" pokazuje jak beznadziejny i nieprecyzyjny mamy nierząd, w zadnym kraju nie ma takiego prawa co w Polsce. czas skończyć z tą prohibicją marihuanową. popieram w pełni.

  • lolo silesia!!(2010-09-09 13:34) Odpowiedz 00

    banda debili komu potrzebne 20 g na własny uzytek ?? cieszył bym sie z 5g i wydaje mi sie ze ta wartosc w zupełnosci wystarczy przecietnemu koneserowi konopi...