Czy zasiłek można wydać na opał

Pani Halina samotnie prowadzi gospodarstwo domowe. Tegoroczna powódź zalała całe dolne piętro jej domu. Czy przysługujący poszkodowanym zasiłek w wysokości 6 tysięcy złotych będzie mogła przeznaczyć na zakup środków czystości i zapasów opału na zimę?

Czy wysokość zarobków ma znaczenie

Budynek mieszkalny zniszczony w wyniku wichury i ulewnych deszczów wymaga większego remontu. Jego właściciel będzie potrzebował na remont aż 20 tys. zł, ale obawia się, że jego dochody uniemożliwią mu uzyskanie zasiłku w tej wysokości. Czy wysokość jego zarobków ma znaczenie?

Czy konieczny jest udział rzeczoznawcy

Remont ani odbudowa zniszczonego przez powódź budynku nie są możliwe. Jego właściciel chce się więc ubiegać o przyznanie 100 tys. złotych na zakup nowego domu. Czy aby otrzymać pomoc, konieczne jest oszacowanie szkód przez rzeczoznawcę.

Czy opłaca się wziąć kredyt na usuwanie szkód

Pan Tomasz potrzebuje pieniędzy na odbudowę domu zniszczonego przez żywioł. Zasiłki, które otrzymał od państwa, okazały się niewystarczające. Czy kredyty preferencyjne na usuwanie skutków powodzi są korzystne?

Kto skorzysta z ułatwień przy odbudowie domu

Małżonkowie utracili dom w wyniku powodzi i chcą odbudować go na terenach, które zostaną objęte miejscowym planem odbudowy (będzie obowiązywała tam uproszczona procedura odbudowy domu). Czy aby zakupić taką ziemię, muszą wziąć udział w przetargu?

Czy na nowy dowód trzeba czekać miesiąc

Po ulewnych opadach deszczu w jednej z miejscowości do wielu domów wdarła się woda, a poszkodowani utracili dowody osobiste. Aby uzyskać kredyt na naprawę zniszczeń, muszą szybko wyrobić nowe dokumenty tożsamości? Czy długo będą musieli czekać?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jaka pomoc należy się powodzianom.