Z opon z umieszczonymi w nich elementami przeciwpoślizgowymi, czyli tzw. kolcami, skorzystają rowerzyści i kierowcy rajdowi.
Zakaz używania opon z umieszczonymi w nich trwale elementami przeciwpoślizgowymi nie będzie dotyczył rowerów oraz pojazdów biorących udział w rajdach i wyścigach zimowych – wynika z nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która wejdzie w życie 22 lipca.

Zgoda zarządcy drogi

Nowela określa, że do zorganizowania rywalizacji na zaśnieżonych trasach będzie konieczne uzyskanie zgody zarządcy drogi na przejazd pojazdów używających opon z umieszczonymi w nich kolcami. Jeżeli zarządcy dróg wydadzą stosowne zgody, to kierowcy, którzy startują w zimowych rajdach, skorzystają z opon z kolcami nie tylko na odcinkach specjalnych, gdzie bezpośrednio przebiega rywalizacja, ale i na trasach dojazdowych do poszczególnych etapów zawodów. Zmiana ta jednak nie dotyczy kierowców cywilnych.
Z uwagi na obecny zakaz trudno jest zorganizować rajd samochodowy w okresie zimowym. Kierowcy muszą się poruszać na zwykłych oponach. W ten sposób widowisko traci na atrakcyjności. Kierowcy natomiast niezwykle muszą uważać, by samochód nie wypadł z drogi. Z kolei małe kolce, które są specjalnie zamontowane w oponach, powodują bardzo dobrą przyczepność pojazdu do zaśnieżonego i oblodzonego podłoża. Dzięki temu kierowca jest w stanie lepiej kontrolować pojazd.



Rajdy na ośnieżonych trasach odbywają się niemal w całej Europie. Tam kierowcy korzystają z opon z kolcami. Jednak w niektórych państwach nie tylko na trasach rajdowych można jeździć na takich specjalnych oponach. W Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, na Litwie, w Niemczech, Szwecji, a nawet we Włoszech używanie takich opon jest dozwolone przez wszystkich kierowców w okresie zimowym.

Bezpieczeństwo rowerzystów

Obecnie osoby poruszające się zimą na rowerach, jak np. kurierzy, zmniejszają ciśnienie w oponach, by nieco poprawić przyczepność do śliskiego podłoża. Nie gwarantuje to jednak wystarczającej przyczepności. Dzięki oponom z kolcami mogliby bezpieczniej poruszać się podczas gołoledzi lub w trakcie jazdy po ubitym śniegu.
Dzięki nowym przepisom rowerzyści oraz ci, którzy pojazd ten wykorzystują zawodowo, będą mogli bezpieczniej poruszać się w okresie zimowym.
Podstawa prawna
Ustawa z 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 122, poz. 827).