statystyki

Pierwsze pozwy zbiorowe będą gotowe już w lipcu

autor: Agnieszka Bobowska, Daria Stojak22.06.2010, 03:00; Aktualizacja: 20.07.2010, 16:46

Powództwo grupowe umożliwi dochodzenie roszczeń w sprawie nawet sprzed kilku lat. Ofiary zawalenia się katowickiej hali jako jedne z pierwszych wspólnie złożą pozew. W USA najwięcej postępowań zbiorowych prowadzi się przeciwko spółkom giełdowym.

Reklama


Reklama


Rodziny ofiar katastrofy pod Smoleńskiem rozważają wystąpienie z pozwem zbiorowym. Jak przekazał „DGP” pełnomocnik poszkodowanych, adwokat Rafał Rogalski, jeszcze jest za wcześnie na podjęcie konkretnej decyzji. Nie wiadomo, przeciwko komu należałoby wytoczyć powództwo oraz czy byłoby to korzystniejsze niż prowadzenie indywidualnych spraw.

Osoby poszkodowane w zdarzeniu nawet sprzed kilku lat będą mogły wspólnie walczyć o odszkodowanie w trybie nowej ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Przepisy, które zaczną obowiązywać już 19 lipca br., będzie można wykorzystać, jeżeli roszczenie nie jest jeszcze przedawnione.

– Ustawa ma zastosowanie do wszelkich zdarzeń przeszłych, o ile po dniu wejścia w życie ustawy zostaną objęte pozwem zawierającym wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym – wyjaśnia Łukasz Hejmej, adwokat i partner z kancelarii CMS Cameron McKenna.

Jeden z pierwszych pozwów grupowych o zaległe premie zamierza skierować ponad 40 byłych pracowników Jutrzenki. Do wspólnego pozwania właścicieli hali Międzynarodowych Targów Katowickich, która zawaliła się w 2006 roku, przygotowuje się też Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych na skutek Błędów Lekarskich „Wokanda”. Katastrofa pozbawiła życia ponad 60 osób, a więcej niż 200 osób zostało poszkodowanych.

– Zamierzamy zbiorowo występować o odszkodowanie, ale poszkodowanych podzielimy na mniejsze grupy i wniesiemy kilka pozwów – zapowiada Marcin Marszołek, prezes stowarzyszenia Wokanda.

Także właściciele nieruchomości położonych przy lotnisku Okęcie chcą odszkodowania za spadek ich cen spowodowany hałasem zbyt nisko latających samolotów. Przygotowywany jest też pozew zbiorowy kilkuset aptek skarżących Skarb Państwa za szkody wynikłe z rozporządzenia o dopuszczeniu leków do obrotu.

Niższe koszty sprawy

Łukasz Hejmej obliczył, że wniesienie przez Polskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Edukacji Zdrowotnej pozwu zbiorowego na rzecz kilku tysięcy uzależnionych od tytoniu mogłoby kosztować ok. 450 mln zł. Nowe przepisy mogą więc być potężną bronią przeciw koncernom, tym bardziej że wytoczenie powództwa przez jednych może dodać odwagi innym.

– Jeśli grupa konsumentów będzie w stanie wykazać, że poniosła określoną szkodę wskutek nieważnego bądź nieskutecznego postanowienia, będzie mogła dochodzić jej naprawienia w postępowaniu grupowym, jeśli będą warunki do jego prowadzenia, choć nie będzie to łatwe – uważa Rafał Kos z kancelarii Kubas Kos Gaertner.

Złożenie pozwu zbiorowego zapowiedziała grupa byłych klientów Amplico Life, którzy zarzucają firmie pobieranie nieuzasadnionych opłat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • target(2010-06-22 06:52) Odpowiedz 00

  Dziwne, że amerykańskie wzorce są wprowadzana tylko tam gdzie zwietrzą interes korporacje.
  Czemu nie wprowadzi się regulacji dotyczących otwartości zawodów prawniczych, tak jak w Ameryce. Tam adwokatem można zostać nawet na kursie korespondencyjnym.

 • syliwa(2010-06-22 11:21) Odpowiedz 00

  ''dobra pożyczka'' powinna sie bać...naciąga tylko niewinnych ludzi...

 • pq(2010-06-22 09:36) Odpowiedz 00

  @ target

  tak, tak i na dodatek to wszystko zwykłą korespondencja, bez żadnych poleconych bo drogo...

 • Str.(2010-06-22 11:16) Odpowiedz 00

  Niech sie zaczna bac oszusci,kretacze,niedouczeni i leniwi lekarze,prawnicy ,skarbowka i etc.

 • Str.(2010-06-22 11:16) Odpowiedz 00

  Niech sie zaczna bac oszusci,kretacze,niedouczeni i leniwi lekarze,prawnicy ,skarbowka i etc.

 • czytelnik(2010-06-22 16:39) Odpowiedz 00

  Jedź do Ameryki jak ci tam tak dobrze jak spartolisz sprawę to się do końca życia nie wypłacisz a wszelakich uczonych zwłaszcza pseudoprawników jest u nas pod dostatkiem na każdym kroku a szczedgólnie na tym forum.

 • per(2010-06-22 19:13) Odpowiedz 00

  korporacje powinny być zlikwidowane! Inaczej jak jest tak będzie żle w tym kraju!!!

 • kici kici masz(2010-07-02 19:05) Odpowiedz 00

  Pozwy składać to tylko w Legnicy dacie w łape komu trzeba a wygrana gwarantowana , sędzia przymruży oko na potrzynania pana mecenasa obecnego a byłego.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama