Czy opisuje się stan mebli w wynajmowanym lokalu

Chcę wynająć umeblowane mieszkanie. Wiem, że podczas używania sprzęt może ulec zniszczeniu. W jaki sposób powinnam się zabezpieczyć przed nadmiernym zużyciem mebli. Czy należy dokładnie opisać ich stan w momencie przekazywania mebli najemcy?

Czy wynajmujący potrąca z kaucji

Odziedziczyłam mieszkanie. Sąsiadka chce je wynająć razem z umeblowaniem dla swojej córki. Czy powinnam zażądać, aby wpłaciła kaucję? Czy z kaucji będę mogła potrącić odszkodowanie za wyrządzone w mieszkaniu szkody?

Czy w sądzie trzeba przedstawić dowody

Postanowiłam wnieść do sądu pozew przeciwko najemcy o odszkodowanie za zniszczone mieszkanie. W jaki sposób powinnam udowodnić, że szkody rzeczywiście zostały wyrządzone, skoro najemca nie przyznaje się do tego, że zdemolował moje mieszkanie? Czy muszę te szkody udokumentować?

Czy wynajmujący dokonuje drobnych napraw

W okresie trwania umowy najmu najemca domaga się, aby wykonywał wszystkie nawet najdrobniejsze naprawy w mieszkaniu, na przykład wymieniał żarówki, zmieniał uszczelki w kranach itd. Czy najemca ma prawo zgłaszać takie żądania?

Czy najemca może odmówić zapłaty

Wynajęłam mieszkanie. Mój lokator nie tylko wyprowadził się wcześniej, lecz również zostawił mieszkanie zdewastowane. Zepsuł telewizor i lodówkę, a nawet wyrwał klepki z parkietu. Niestety nie wpłacił mi kaucji, więc nie mam z czego potrącić odszkodowania za zniszczenia. Dobrowolnie lokator nie chce pokryć szkód. Czy mogę dochodzić zapłaty przed sądem?

Czy najemca odpowiada za spadnięcie kwiatów

Wynajęłam mieszkanie. Najemca ma hobby, którym jest hodowla kwiatów doniczkowych. Na każdym parapecie okna stoi kilka doniczek. Niedawno spadła z okna doniczka i zniszczyła stojący pod domem samochód. Właściciel samochodu zażądał ode mnie wypłaty odszkodowania. Uważam, że odszkodowanie powinien zapłacić najemca. Czy mam rację?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak dochodzić roszczeń za zniszczenie przedmiotu najmu.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.