Na projekty związane z dostępem do bezpłatnego internetu dla biedniejszych mieszkańców gmin można otrzymać wsparcie w ramach Działania 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przeznaczono na ten cel ogółem ponad 364,4 mln euro do 2013 roku. Gmina może otrzymać wsparcie do 85 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Istotą Działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu eInclusion, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) 2007–2013 jest przede wszystkim udzielanie dofinansowania dostępu do internetu osobom o niskich dochodach, które są zagrożone tzw. wykluczeniem cyfrowym. Ma ono charakter dotacji przekazywanej jednostkom samorządu terytorialnego lub związkom jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych, które są odpowiedzialne za kompleksową realizację działań związanych z udzieleniem wsparcia uprawnionym gospodarstwom domowym na terenie danej gminy. Takie postanowienia powinny wynikać wprost z programu lub projektu informatyzacji.

Cele dofinansowania

Grupy docelowe projektu, tj. bezpośredni beneficjenci pomocy unijnej, powinny być zidentyfikowane przez jednostkę samorządu terytorialnego, przy możliwym udziale organizacji pozarządowej. Wsparcie będzie przeznaczone na:
● zapewnienie dostępu do internetu,
● serwisowanie urządzeń,
● przeprowadzenie niezbędnych szkoleń dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.
Wsparciem finansowym objęte zostaną również koszty związane z prowadzeniem działań związanych z obsługą projektu ponoszone przez gminy i organizacje pozarządowe.
Projekty, zgodnie z założeniami Działania 8.3 PO IG, kierowane są do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawności. Głównym celem projektów jest zapewnienie dostępu do internetu szerokopasmowego, np. o przepustowości kanału nie mniejszej niż 144 kbit/s).
– Wsparciem w ramach projektu objęte powinno być co najmniej 30 gospodarstw domowych (choć z reguły jest to większa liczba), spełniających kryteria grupy docelowej. W ramach projektu realizowane są na przykład następujące działania: zakup zestawów komputerowych, zapewnienie dostępu do internetu, zakup oprogramowania, zakup podręczników, zakup oprogramowania filtrującego, szkolenie grupy docelowej w zakresie obsługi komputera oraz korzystania z internetu (z uwzględnieniem jej specyfiki, tj. m.in. wieku, stanu zdrowia, wykształcenia itp.), budowa infrastruktury dostępowej, usługi serwisowe i modernizacyjne sprzętu komputerowego, aktualizacja oprogramowania, zarządzanie i monitorowanie projektu, promocja projektu itp. – informuje Jacek Sońta, naczelnik Wydziału Komunikacji i Promocji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.



Warunki dofinansowania

Dotacja całkowicie lub częściowo pokrywa koszty dostępu do internetu w gospodarstwach domowych na obszarze objętym projektem przez maksymalny okres trzech lat.
W projekcie powinny być wskazane źródła pokrycia kosztów dostarczenia, instalacji oraz serwisowania sprzętu komputerowego lub niezbędnego oprogramowania. Uwzględniony musi być zakup usługi przeprowadzenia szkoleń dla użytkowników końcowych projektu z zakresu obsługi komputera, korzystania z internetu oraz nabycia innych umiejętności niezbędnych dla świadczenia pracy na odległość lub skutecznej edukacji przez internet. Wykluczone są z tego szkolenia zawodowe.
W projekcie trzeba wskazać także źródło dofinansowania m.in. kosztów operacyjnych, kosztów zatrudnienia i szkolenia pracowników jednostek samorządu terytorialnego i innych podmiotów. W projekcie muszą być umieszczone wszystkie koszty kwalifikowane dofinansowania promocji projektu na terenie gminy.
Cel projektu musi być zgodny z celem i zakresem merytorycznym określonym w szczegółowym opisie priorytetów PO IG, 2007–2013 Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia na lata 2007–2013.



Ocena projektu

Ocena jakości projektu zależy od spełnienia kryteriów weryfikacyjnych obejmujących głównie takie cechy, jak:
● realizacja projektu dla minimum 30 gospodarstw domowych,
● skierowanie działań do właściwej grupy docelowej,
● zapewnienie trwałości rezultatów (tj. dostęp do internetu) projektu przez okres minimum pięciu lat, od zakończenia przedsięwzięcia.
Ponadto wnioskodawca musi zaplanować odpowiedni potencjał techniczny i kadrowy, pozwalający na realizację projektu. Harmonogram projektu powinien być przejrzysty, możliwy do wykonania i uwzględniać procedury przetargowe i wpływy czynników zewnętrznych. Uwzględniać trzeba odpowiednią kolejność działań.
– Dzięki wsparciu znacznej grupy mieszkańców gminy Halinów podlegających wykluczeniu cyfrowemu zarówno z powodu trudnej sytuacji materialnej ich gospodarstw domowych bądź stopnia niepełnosprawności, jak i fizycznych barier w dostępie do internetu, zwiększą się ich szanse na pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym, poprawę statusu materialnego, dostęp do informacji i usług oferowanych drogą elektroniczną – twierdzi Anna Rosa, kierownik Gminnego Centrum Informacji i kierownik projektu w mieście Halinów (mazowieckie).
Terminy na składanie wniosków
29 czerwca 2009 r. ogłoszony został nowy (trzeci już) nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Działania 8.3 PO Innowacyjna Gospodarka. Nabór rozpoczął się 13 lipca 2009 r., a zakończy się 11 września. Dotychczas wnioski były przyjmowane w dwóch rundach aplikacyjnych:
● od 16 czerwca 2008 r. do 30 stycznia 2009 r.
● oraz w okresie od 16 lutego 2009 r. do 17 kwietnia 2009 r.
Dotychczas zatwierdzono do realizacji wnioski o wartości łącznej 18,7 mln zł.