Aby możliwe było wydawanie gazety przez samorząd, w pierwszej kolejności np. rada gminy musi wydać specjalną uchwałę o utworzeniu i wydaniu gazety samorządowej. Następnie należy zarejestrować tytuł prasowy we właściwym sądzie okręgowym.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym decyzja o utworzeniu i wydawaniu gazety samorządowej musi być wyrażona w formie uchwały rady gminy. Dodatkowo decyzja o wydawaniu gazety musi być poparta koniecznością wykonywania konkretnych zadań publicznych. Przykładowo mogą być to zadania publiczne związane z kulturą, wspieraniem i upowszechnianiem idei samorządowej czy promocji gminy. W przeciwnym wypadku uchwała jednostki samorządu terytorialnego może być uchylona przez regionalną izbę obrachunkową w ramach jej uprawnień nadzorczych ze względu na negatywną ocenę działań finansowych. Zgodnie z wymaganiami prawa prasowego uchwała o powstaniu lokalnej gazety powinna zawierać takie elementy, jak:
● tytuł gazety i jej wydawca (gmina),
● siedziba redakcji (może być w urzędzie gminy),
● sposób dystrybucji i nakład (w praktyce wystarczy ogólne sformułowanie o tym, że nakład będzie pozostawał w proporcji do przyznanych na ten cel środków),
● częstotliwość ukazywania się,
● wskazanie sposobu powołania redaktora naczelnego (redaktora może zatrudniać wójt),
● wskazanie osoby wykonującej powziętą uchwałę, w tym dokonującej zgłoszenia tytułu do rejestru prasowego (powinien to być wójt).
O zmianie wskazanych danych trzeba zawiadomić niezwłocznie organ rejestracyjny (sąd okręgowy).



Po przyjęciu uchwały gmina musi złożyć wniosek o rejestrację tytułu prasowego. Wniosek ten, zgodnie z art. 20 ust. 2 prawa prasowego, powinien zawierać: tytuł dziennika lub czasopisma oraz siedzibę i dokładny adres redakcji, dane osobowe redaktora naczelnego, określenie wydawcy, jego siedzibę i dokładny adres, a także częstotliwość ukazywania się czasopisma. Wydawanie dziennika lub czasopisma można rozpocząć, jeżeli organ rejestracyjny nie rozstrzygnął wniosku o rejestrację w ciągu 30 dni od jego zgłoszenia.
Wniosek o rejestrację należy złożyć we właściwym miejscowo dla siedziby gminy sądzie okręgowym.
Sąd odmówi rejestracji, jeżeli wniosek nie zawiera danych, o których mowa w art. 20 ust. 2, lub jej udzielenie stanowiłoby naruszenie prawa do ochrony nazwy istniejącego już tytułu prasowego. Sąd może również zawiesić wydawanie dziennika lub czasopisma na czas określony, nie dłuższy niż rok, jeżeli w ciągu roku co najmniej trzykrotnie w tym dzienniku lub czasopiśmie zostało popełnione przestępstwo. Z kolei rejestracja dziennika lub czasopisma traci ważność w razie niewydania dziennika lub czasopisma przez okres roku od dnia nabycia uprawnień do ich wydawania na czas nieoznaczony lub przerwy w ich wydawaniu przez okres roku, jeżeli redakcja nie wystąpiła o zachowanie rejestracji.
Gmina musi również pamiętać, że na każdym egzemplarzu druków periodycznych, serwisów agencyjnych oraz innych podobnych druków prasowych należy w widocznym i zwyczajowo przyjętym miejscu podać: nazwę i adres wydawcy lub innego właściwego organu, adres redakcji oraz imię i nazwisko redaktora naczelnego, a także miejsce i datę wydania, nazwę zakładu wykonującego druk prasowy i bieżącą numerację.
PODSTAWA PRAWNA
● Ustawa z 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz.U. z 1984 r. nr 5, poz. 24 ze zm.).
● Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.).