Złożenie pozwu elektronicznego nie będzie wymagało dołączenia dowodów Utworzony zostanie jeden sąd do rozpatrywania nakazów zapłaty Sprawy bezsporne będą tańsze i załatwiane w sądach szybciej niż obecnie

  • Złożenie pozwu elektronicznego nie będzie wymagało dołączenia dowodów
  • Utworzony zostanie jeden sąd do rozpatrywania nakazów zapłaty
  • Sprawy bezsporne będą tańsze i załatwiane w sądach szybciej niż obecnie
elem najpilniejszych zmian w kodeksie postępowania cywilnego będzie przyśpieszenie i uproszczenie postępowania nakazowego i upominawczego. Istotą reformy będzie stworzenie jednego ogólnokrajowego sądu, do którego wnoszone byłyby pozwy w formie elektronicznej. Nie będzie potrzeby dołączania dowodów do takiego wniosku. Natomiast orzeczenia będą uprawomocniały się w wypadku braku sprzeciwu bądź zarzutów. Gdyby jednak zostały one wniesione, pozwy byłyby przekazywane do rozpoznania sądowi właściwemu miejscowo.
- Tego typu instytucja nie jest niczym nadzwyczajnym, podobne rozwiązanie funkcjonuje bardzo dobrze w Niemczech i Wielkiej Brytanii - tłumaczy projekt minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.
Szybka ścieżka elektroniczna
Wystarczy utworzyć jeden wydział dla całej Polski w sądzie już istniejącym. Technicznie wyglądałoby to w ten sposób, że komputer generowałby nakaz zapłaty. Nie zakładałoby się akt papierowych. Zamiast udziału w rozprawie zainteresowany wypełniałby elektroniczny formularz i wysyłał swoje żądania. Decyzja sądu odnotowywana byłaby w systemie elektronicznym, zaś odpisy orzeczeń w systemie papierowym.
- System byłby mniej kosztowny niż obecne zatrudnianie urzędników sądowych, którzy zszywają akta i wysyłają tradycyjną pocztą wszystkie pisma - twierdzi Krzysztof Józefowicz, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Informatyzacja postępowania odciąży również przedsiębiorstwa PKP, PKS, spółdzielnie mieszkaniowe, firmy telekomunikacyjne i ubezpieczeniowe, które składają do sądów setki tysięcy nakazów zapłaty od indywidualnych klientów. Chodzi o spory z powszechnych umów dnia codziennego, jak zaległe czynsze, niezapłacone przejazdy i przewozy, nieuiszczone rachunki za telefon, telewizję satelitarną, światło, gaz i wodę. Niemal 90 proc. tego rodzaju spraw uprawomocnia się i nikt nie składa odwołania. Tylko niespełna 10 proc. z tej kategorii spraw to są sprawy sporne.
Łatwiejsze dochodzenie roszczeń
- Dziesiątki urzędników w przedsiębiorstwach podpisujących z klientami umowy zbiorowe niczym innym się nie zajmują tylko dochodzeniem tego rodzaju roszczeń. Gdyby był ujednolicony formularz elektroniczny, przyspieszyłoby to znacznie ściąganie stosunkowo niewielkich 500-600-złotowych opłat - twierdzi adwokat Agnieszka Wiercińska-Krużewska, partner z Kancelarii WKB.
Plan na 2008 rok
Rząd uznał realizację zmian w kodeksie postępowania cywilnego za zadanie priorytetowe, zaplanowane na 2008 rok. Projektu nowelizacji ustawy jeszcze nie ma, są tylko założenia. Ale pieniądze przeznaczone na ten cel powinny znaleźć się już w budżecie na nadchodzący rok.
W pierwszej kolejności skorzystają z systemu elektronicznych pozwów przedsiębiorstwa, które zdobyły i posługują się podpisem elektronicznym - mówi sędzia Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
ikona lupy />
Postępowanie nakazowe w systemie informatycznym funkcjonuje dobrze w Niemczech - twierdzi Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości / DGP