statystyki

Abonament RTV: w marcu emeryci muszą złożyć wnioski

autor: Daria Stojak26.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 26.02.2010, 10:20
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoby, które ukończyły 60 rok życia, ze zwolnienia od płacenia opłat abonamentowych skorzystają najwcześniej od 1 kwietnia 2010 r. Warunkiem jest załatwienie wszystkich formalności na poczcie jeszcze w marcu.



Jeszcze w marcu emeryci zapłacą za abonament RTV. Z początkiem tego miesiąca nabędą oni uprawnienia do zwolnienia, ale nie oznacza to, że będą mogli przestać płacić za radioodbiorniki.

– Zwolnienie z opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym złożono w placówce pocztowej odpowiednie dokumenty – wyjaśnia Grażyna Szalla, kierownik Działu Obsługi Abonamentu RTV Poczty Polskiej

Chodzi o wypełnienie oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień i przedstawienie dokumentu potwierdzającego takie uprawnienie. W konsekwencji status abonenta bezpłatnego z tytułu uprawnień wprowadzonych nowelizacją ustawy o opłatach abonamentowych można uzyskać najwcześniej od 1 kwietnia 2010 r.

Nowa kategoria zwolnień obejmuje sześćdziesięciolatków, którzy otrzymują emeryturę nie wyższą niż połowa przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku (w 2009 r. było to 1551,48 zł). Wymagane jest także, aby odbiorniki RTV były zarejestrowane na osobę uprawnioną do zwolnienia.

Trzeba potwierdzić status

Spełnienie warunków trzeba potwierdzić, przedstawiając dowód osobisty i odcinek emerytury lub decyzje o przyznaniu albo waloryzacji emerytury.

Osoby, które dopełnią formalności w marcu 2010 r., zwolnienie od opłat uzyskają od 1 kwietnia 2010 r. Wówczas obowiązane są do uiszczenia opłat do marca 2010 r. włącznie. Gdy dopełnienie formalności w urzędzie pocztowym nastąpi w kwietniu 2010 r. – zwolnienie od opłat będzie obowiązywać od 1 maja 2010 r.






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 77

  • 1: kazek z IP: 95.49.210.* (2010-02-26 05:46)

    kolejna bzdurna ustawa i znowu POważna biurokracja, jeszcze nie ma druków, ironia losu czy nieudolność rządzących

  • 2: Anna z IP: 87.204.109.* (2010-02-26 06:52)

    "..wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym (w 2009 r. było to 1551,48 zł)."

    Netto czy brutto?

  • 3: krzychu z IP: 145.237.82.* (2010-02-26 07:19)

    a w którym dzienniku ogłoszono tą ustawę?

  • 4: roman z IP: 83.238.174.* (2010-02-26 08:05)

    w dzienniku ustaw :D

  • 5: BB z IP: 83.25.119.* (2010-02-26 08:29)

    A co z tymi, którzy nigdy nie płacili i nie będą placić abonamentu.Wygląda na to, że tylko emeryci płacili i utrzymywali media.

  • 6: dc z IP: 212.51.205.* (2010-02-26 08:30)

    Porusza się jakiś marginalny problem dot. osób powyżej 60 roku życia, a nie widzi się problemu z tym , czy w ogóle powinien być ten tzw "abonament" - a ta sprawa dotyczy milionów Polaków.A jest wiele powodów dla których powinno ZLIKWIDOWAĆ SIĘ RAZ NA ZAWSZE ten tzw "abonament :
    1.Pieniądze z tego tzw "abonamentu" sprzyjają "rozpasaniu w tzw publicznej RTV" , gdzie pensje przekraczają często KILKADZIESIAT TYS. ZŁ
    2.Likwidacja tego tzw abonamentu umożliwi robienie tzw "programów misyjnych" również stacjom komercyjnym, które legalnie wystartują w przetargach
    3.Likwidacja tego haraczu zlikwiduje niebezpieczny podział na emerytów biednych i bogatych / zgodnie z "mądrym pomysłem" pana Prezydenta /
    4.Odsunie się od "koryta" ludzi tzw "współpracujących z RTV" , którzy za niezbyt długie audycje potrafią "wziąć" KILKANAŚCIE TYSIĘCY- to są najwięksi "OBROŃCY" tzw abonamentu
    5.Likwidacja umożliwi zaoszczędzenie PONAD 200 zł rocznie skromnie sytuowanym emerytom i rencistom
    6.Dla tych, którzy mają kablówkę będzie JEDNA OPŁATA - ale to oni zdecydują , które programy zechcą oglądać,
    7.Może wreszcie tzw "publiczna TVP" zakoduje sygnał - jak tysiące innych stacji - kto chce wykupi dostęp do odbioru programów

  • 7: do 6: dc z IP: 83.238.174.* (2010-02-26 08:46)

    A ja się zgodzę na dopisanie 6 zł miesięcznie do rachunku za prąd bo w dzisiejszych czasach każdy !!! kto płaci za prąd ma TV albo 2 i więcej. Na 6 zł i ANI GROSZA WIĘCEJ !!! Ściągalność 90% w skali kraju (przy obecnych 40%) zwiększy wpływy TV i radia. Skończy się ogólnopolskie cwaniactwo jaki to ja jestem sprytny bo nie płacę. To nie jest podatek na TVP tylko podatek za POSIADANIE ODBIORNIKA a więc za to że stoi na szafce i dzięki temu jeden z drugim może oglądać kablówkę, Cyfrę +, Cyfrowy Polsat czy TV "N". A nie nie płacę bo TVP nie oglądam ...
    Ale ...

    Zgadzam się co do rzeczy o których piszesz w pkt 1 - 5.
    To jest danina na rzecz TV publicznej - która dzisiaj stał się prywatnym folwarkiem paru kolesi i epatuje z każdej strony buźkami pseudogwiazdek na które patrząc chce się wymiotować. Tego nie chcę. Ale parę programów misyjnych chętnie by się obejrzało. Za takie zapłacę. Ale nie chcę mieć programów i filmów sztucznie przerywanych reklamami. Nie chcę też by dobrzy fachowcy byli podkupywani przez prywatne stacje, bo publicznej TV na nich nie stać.
    Co do pkt 7 - właśnie z uwagi na misyjność jest to niemożliwe.

    Konkludując - należy uzdrowić TVP - wyciąć polityczne wpływy i machloje w publicznej TV tak jak chirurg wycina polipa. Wywalić pseudofachowców i pseudogwiazdki. Uzdrowić zarządzenie tym przedsiębiorstwem a przede wszystkim skutecznie zwiększyć kontrolę nad tym co i na co wydaje publiczne przecież pieniądze.
    Niech TVP przestanie konkurować z polsatowskimi i tefaenowskimi bzdetnymi programami pokroju tańczenia z lodem i na lodzie i pod lodem ...
    ... nie tędy droga ...

  • 8: jw z IP: 212.51.205.* (2010-02-26 08:54)

    Ja mam rozwiązanie - jeśli tak musi być . Proszę finansować te sprawy jeśli tak bez tego się nie obejdzie - z podatków PIT i CIT, bo te podatki płacą wszyscy : i firmy i osoby fizyczne - i naprawde jest mi obojętne jak państwo podzieli te moje i tak obowiązkowe opłaty. Ale nie wolno żebrać w kieszeniach obywateli , szczególnie tych , dla których ponad 200 zł to poważna suma. A przypominam ,że te osoby finansują KILKUDZIESIĘCIOTYSIĘCZNE GAŻE pupilków prezesów tzw. "publicznej TVP.

  • 9: emeryt z IP: 80.50.72.* (2010-02-26 09:01)

    Kto nie będzie płacił abonamentu RTV

    ● Osoby, które ukończyły 60 rok życia,

    ● nabyły prawa do emerytury, a jej wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym (w 2009 r. było to 1551,48 zł).


    Czy obydwa warunki trzeba spełnić łącznie, czy rozdzielnie, aby nie płacić abonamentu?

  • 10: ob z IP: 81.243.237.* (2010-02-26 09:25)

    Ta grupa emerytow ze swiadczeniami ponizej 1551 zl brutto musi byc b. duza /okolo 3 mln/, wszyscy emeryci ponizej metodologicznej granicy europejskiego progu ubostwa, bo wplywy z abonamentu spadna z 900 mln zl do 300 mln zl.
    W 2014 r. telewizja publiczna pojdzie na bruk, bo prawie wszyscy emeryci, zarowno "starzy" jak i "nowi", beda sie kwalifikowac do zwolnienia z abonamentu.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie