statystyki

Emeryci o najniższych dochodach zostaną zwolnieni z płacenia abonamentu

autor: Agnieszka Bobowska09.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 09.02.2010, 18:55
  • Wyślij
  • Drukuj

Od 1 marca abonamentu RTV nie będą już musiały płacić osoby, które ukończyły 60 lat i otrzymują emeryturę poniżej 1,5 tys. zł.



Osoby powyżej 60. roku życia mające prawo do emerytury nie będą musiały płacić abonamentu. Zwolnienie będzie dotyczyło tych osób, które otrzymują emeryturę w wysokości nieprzekraczającej 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co stanowi 1472 zł. Takie rozwiązanie wprowadza nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych (Dz.U. z 2010 r. nr 13, poz. 70). Regulacje wejdą w życie 1 marca.

Z opłaty za abonament będą zwolnione także osoby korzystające ze świadczeń pieniężnych z opieki społecznej oraz bezrobotni. Nowe przepisy obejmują też obywateli mających prawo do pobierania świadczeń rodzinnych. Z ulg skorzystają ponadto osoby posiadające prawo do zasiłku oraz innych świadczeń przedemerytalnych. Abonamentu nie będą płacić również więźniowie internowani w czasie stanu wojennego, a także te osoby, wobec których wydano nieważne orzeczenia za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.

Nowelizacja uchyla także dotychczasową regulację, zgodnie z którą zwolnienia nie przysługują uprawnionym pozostającym we wspólnym gospodarstwie z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26 lat i nie spełniają warunków niezbędnych do korzystania z ulgi.

Osoby chcące korzystać ze zwolnienia z opłat abonamentowych będą musiały, po wejściu w życie nowych przepisów, przedstawić na poczcie dokumenty uprawniające do ulgi. Samo zaprzestanie uiszczania opłat abonamentu będzie natomiast możliwe od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono niezbędne dokumenty. W razie zaprzestania wnoszenia opłat bez uprzedniego dokonania wymaganych formalności zwolnienie nie będzie ważne, a niezapłacony abonament spowoduje powstanie zadłużenia.

Zwolnieni z płacenia abonamentu, którzy dokonali już płatności na przyszłość, nie poniosą straty. Zgodnie z nowymi przepisami opłaty abonamentowe uiszczone z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc przez osoby, które nabyły prawo do zwolnienia na podstawie nowej ustawy, podlegają zwrotowi.

Poszerzenie kręgu osób zwolnionych z opłat nie oznacza, że z ulgi nie będą mogły korzystać osoby, które nabyły do niej prawo na podstawie dotychczasowych przepisów.

1,96 mln osób skorzystało ze zwolnień w 2009 roku






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 55

  • 1: wiktor z IP: 83.10.134.* (2010-02-09 06:57)

    a mieli byc zwolnieni wszyscy emeryci... ot oszuści z PO.. tfu

  • 2: sołtys z IP: 62.87.254.* (2010-02-09 07:51)

    moja sąsiadka rencistka 25 lat pracy (wózek inw.) 591,23 zł renty.
    Proszę niech mi ktoś powie, ile zostanie na życie tej kobiecie po opłaceniu mediów. i TV jedyne okno na świat. ile to EURO??? niech pomyślą o tym pampersy czy to jest już wegetacja??? czy 2010r. rynsztok europy.
    Który cwaniak to zrozumie i odpowie.

  • 3: Nareszcie cos rozsądnego w naszych przepisach! z IP: 213.172.175.* (2010-02-09 08:04)

    Ciekawe tylko, jak długo to będzie trwalo?
    Bo znając naszych decydentów jako nadgorliwców, to : njapierw każą sie wszystkim zarejestrować, a potem... obuchem w łeb i likwidacja zwolnienia z abonamentu.He he he...
    Brak zaufania do was, panowie... Na to sobie sami zapracowaliście. Przez długie lata. Teraz przez długie lata musicie to odkręcać, by ktokolwiek mógł wam zaufać.

  • 4: Irena Anna z IP: 80.51.186.* (2010-02-09 08:10)

    dlaczego z opłat za tv mają być zwolnione tylko osoby mające 60 lat i dochód stanowiący 50 proc.średniej płacy krajowej.Jeżeli bierzemy pod uwagę dochód to należałoby uwzględnić wszystkie osoby z takim dochodem w tym pobierające np rentę rodzinną a nie mające 60 lat. Gdzie tu jest zasada równoścxi obywateli względem prawa.Jeśli ktoś płaci za tv kablową, za telewizję " n " to dlaczego ma również płacić abonament za coś z czego nie korzysta.Ja osobiście chcę aby przedstawiono jednoznacznie definicję abonamentu.

  • 5: Tomasz z IP: 83.168.115.* (2010-02-09 08:33)

    1472 zł . Czy to jest kwota którą otrzymuję na rękę???
    Dlaczego autor tego artykułu nie napisze wyraźnie o jaką kwote chodzi? przecież napewno zdaje sobie sprawę z dwuznaczości tego określenia.

  • 6: tiz z IP: 68.68.108.* (2010-02-09 08:40)

    Czy majac tv na karte lub Polsat tez bede musial placic abonament przeciez haracz bedzie juz zalacony.

  • 7: Jak od 1 marca ? z IP: 109.243.241.* (2010-02-09 09:34)

    Zaprzestanie uiszczania opłat abonamentu będzie natomiast możliwe od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono niezbędne dokumenty, a regulacje wejdą w życie 1 marca. To chyba od 1 kwietnia.

  • 8: stanisław z szczecina. z IP: 77.253.234.* (2010-02-09 09:53)

    wypowiedz donalda Tuska; Abonament RTV jest kolejnym podatkiem który niczego nie załatwia . PO jest biedzie za zniesieniem całkowicie abonamentu RTV.
    w 2009 roku przy pomocy SLD a przede wszystkim Kaczyńskiego i PIS abonament został przywrócony w starej formie to znaczy ze ci którzy byli uczciwi i zgłosili fakt płacenia abonamentu dalej będą płacić abonament, reszta może spać spokojnie . pytanie dlaczego odpowiedz jest prosta dzisiaj TVP to tuba propagandowa PIS ,wiec kochani płacicie teraz haracz na PIS.

  • 9: MIROSŁAW z IP: 80.54.43.* (2010-02-09 10:29)

    Płacę do spółdzielni za kablówkę 41zł oraz 17 zł na poczcie wiem że spółdzielnia też ponosi opłatę za abonament oraz płaci coś nadawcom . To ile razy my płacimy coś tu nie gra z tym abonamentem tu powinna wkroczyć prokuratura z urzędu bo okradają ludzi ,,emerytów i pozostałych którzy płacą głupi abonament '' młodzi wcale nie płacą i śmieją się z rodziców i dziadków a posłowie tego nie widzą prawdopodobnie sami też nie płacą .

  • 10: wiktor z IP: 83.10.134.* (2010-02-09 10:31)

    o jest Stasio ze Szczecina.. komisarz PO.. witamy , witamy.. hihi

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie