statystyki

Emeryci o najniższych dochodach zostaną zwolnieni z płacenia abonamentu

autor: Agnieszka Bobowska09.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 09.02.2010, 18:55

Od 1 marca abonamentu RTV nie będą już musiały płacić osoby, które ukończyły 60 lat i otrzymują emeryturę poniżej 1,5 tys. zł.

reklama


reklama


Osoby powyżej 60. roku życia mające prawo do emerytury nie będą musiały płacić abonamentu. Zwolnienie będzie dotyczyło tych osób, które otrzymują emeryturę w wysokości nieprzekraczającej 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co stanowi 1472 zł. Takie rozwiązanie wprowadza nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych (Dz.U. z 2010 r. nr 13, poz. 70). Regulacje wejdą w życie 1 marca.

Z opłaty za abonament będą zwolnione także osoby korzystające ze świadczeń pieniężnych z opieki społecznej oraz bezrobotni. Nowe przepisy obejmują też obywateli mających prawo do pobierania świadczeń rodzinnych. Z ulg skorzystają ponadto osoby posiadające prawo do zasiłku oraz innych świadczeń przedemerytalnych. Abonamentu nie będą płacić również więźniowie internowani w czasie stanu wojennego, a także te osoby, wobec których wydano nieważne orzeczenia za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.

Nowelizacja uchyla także dotychczasową regulację, zgodnie z którą zwolnienia nie przysługują uprawnionym pozostającym we wspólnym gospodarstwie z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26 lat i nie spełniają warunków niezbędnych do korzystania z ulgi.

Osoby chcące korzystać ze zwolnienia z opłat abonamentowych będą musiały, po wejściu w życie nowych przepisów, przedstawić na poczcie dokumenty uprawniające do ulgi. Samo zaprzestanie uiszczania opłat abonamentu będzie natomiast możliwe od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono niezbędne dokumenty. W razie zaprzestania wnoszenia opłat bez uprzedniego dokonania wymaganych formalności zwolnienie nie będzie ważne, a niezapłacony abonament spowoduje powstanie zadłużenia.

Zwolnieni z płacenia abonamentu, którzy dokonali już płatności na przyszłość, nie poniosą straty. Zgodnie z nowymi przepisami opłaty abonamentowe uiszczone z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc przez osoby, które nabyły prawo do zwolnienia na podstawie nowej ustawy, podlegają zwrotowi.

Poszerzenie kręgu osób zwolnionych z opłat nie oznacza, że z ulgi nie będą mogły korzystać osoby, które nabyły do niej prawo na podstawie dotychczasowych przepisów.

1,96 mln osób skorzystało ze zwolnień w 2009 roku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • propaganda(2010-02-09 11:30) Odpowiedz 00

    do 14...??? a skąd taka kwota ??? Chyba coś POmyliłeś:///

  • GRAZA(2010-02-18 17:02) Odpowiedz 00

    mam 56 lat i świadczenie przedemerytalne w wysokości 669 zł. miesięcznie po 32 latach pracy.Może mi ktoś wyjasni czy nuszę oplacac abonament,placę kablówkę w wysokości 16,50 i mam 39 kanałow

  • Majk(2010-02-09 22:10) Odpowiedz 00

    Płacę abonament od 1973 r kiedy się usamodzielniłam, uważam że wszyscy bez wyjątku winni płacić tak jak abonament za energie, czy gaz bo uważam że jest to za posiadanie odbiornika a nie programy.Uważam że z rachunkiem za energie byłoby najłatwiej.Czas z tym skończyć z tych ulg bo zgodnie z Konstytucją jesteśmy równi wobec prawa,ale to zamieszanie jest na własne życzenie Donaldzie chyba się wypiszę z tej partii, bo to wstyd,nie tylko jakieś hasło i czekać jak ludzie to ocenią a myślałam ze to dobra partia i się zawiodłam.

  • Hel(2010-02-10 00:20) Odpowiedz 00

    Wiecznie u gory nie moga sie dogadac.Trzymac sie tego co obiecali a jak cos ustala to znowu sa jakies niejasnosci. Nie dziwie sie ze nasza mlodziez ucieka z Polski.Wciaz brak madrych, uczciwych posuniec.

  • xyx(2010-02-10 00:35) Odpowiedz 00

    ale im nawali kupę tyle co oni zapłacili przez lata to powinni dostać udziały !!

  • józek(2010-02-12 09:02) Odpowiedz 00

    A przed wyborami mówili co innego. I tak nie będę płacić.

  • Alojz(2010-02-12 12:32) Odpowiedz 00

    A Lidzia Parkasiewicz we Wrześni nigdy nie płaciła i nie płaci abonamentu mówiąc że ma to w d...
    To jak będzie ze ściągalnością od takich Lidzii!!!??? co tylko uczciwi durnie mają płacić !!!???

  • rm(2010-02-12 22:47) Odpowiedz 00

    brutto czy netto?

  • Alicja(2010-02-13 10:27) Odpowiedz 00

    Wszystkie media podają, że od marca osoby wymienione w nowelizacji ustawy nie muszą płacić abonamentu jeżeli do[pełnią formalności na poczcie. Praktyka jest taka, że narazie w lutym poczta nie przyjmuje żadnych wniosków i dokumentów np. odcinek emerytury i dowód osobisty (wiek). Pracownicy departamentu KRRiT (od abonamentu) potwierdzają że nie wiadomo jeszcze kiedy bedą takie dokumenty i wnioski przyjmowane, bo najpierw musi być nowe rozporządzenie (o tym jakie osoby zwolnione i jakie dokumenty potrzebne). Czyli w praktyce bedzie taka sytuacja, że od 1 marca wiele nowych osób będzie uprawnionych do niepłacenia abonamentu, ale bedą musieli zapłacić lub bedą scigani jezeli nie zapłacą, bo żeby nie placić w marcu trzeba do konca lutego dostarczyć wniosek lub formularz (którego nie ma aktualnego wzoru) i dokumenty potwierdzające, a poczta nie przyjmuje tego i tak kółko się zamyka.

  • Detektyw Monk(2010-02-13 15:21) Odpowiedz 00

    PO to partia biznesu i bogaczy.Abonament płacą z reguły ludzie biedni i renciści.Bogacze nie płacą .Jak tak to tak dalej będzie to byłym za prywatyzacją mediów publicznych.Jak nie to niech 1i2 przerywają filmy reklamami .

  • Alex(2010-02-13 19:49) Odpowiedz 00

    Czy wszyscy internowani? - rządzący też? - BIEDACY!!!

  • zniesmaczony(2010-02-13 20:59) Odpowiedz 00

    Nie sam abonament jest istotny, tylko fakt jego zawłaszczania i marnowania przez całą zgraję znajomych królika, zwłaszcza pisowskiego, kiedy to powołano pierwszego totumfackiego, dziennikarza zresztą. Do farfała obliczałem zawłaszczenia do ponad milioin abonamentów a niedawno NIK ogłosił że zmarnowane, roztrwonione zawłaszczone zostało ponad 9 milionów abonamentów RTV. I to jest istota problemu. Ludzie po tych doniesieniach prasowych i chamstwie prezesów i innych ważnych nie chcą wpychać tym ludzikom pieniędzy do kieszeni. A politycy bezradni albo mają w tym profity...

  • Autor tekstu(2010-02-13 23:02) Odpowiedz 00

    Kto wie ile zarabiają ludzie w telewizji?
    Ponoć są to bardzo nieprzyzwoite zarobki w porównaniu do rencistki sąsiadki komentującego to "sołtysa"

  • Malina(2010-02-18 21:23) Odpowiedz 00

    Panie premirze,co znaczy panskie slowo?Duze g...Kiedy przestaniemy placic za wasze klotnie?Jesli ma pan honor to prosze znies ten chlerny abonament za rtv.

  • wikta(2010-02-09 20:18) Odpowiedz 00

    A podatek za psa, kota i kanarka ? Oczywiście emeryci zwonienie.

  • Krzysiu(2010-02-18 21:28) Odpowiedz 00

    Abonaent niech placa pracownicy telewizji,ktorzy pobieraja pensje od 20 tys-nawet do 200 tys.np.pan Krasko,p.Lis i wielu innych pracownikow.A jakie dostaja odprawy?To my emeryci,rencisci nie mamy tego przez cale nasze zycie.

  • anewa(2010-02-23 13:35) Odpowiedz 00

    Dlaczego nie ma odpowiedzi, czy 1472,- zł to wielkość brutto, czy netto, też nigdzie się tego nie doczytałam. Przecież przeciętne wynagrodzenie brutto za 2009 r. znacznie przekracza 3.000 zł, więc skąd to 1472 /rzekomo 50%/.

  • Ryszard(2010-02-24 13:08) Odpowiedz 00

    Jak wygląda ta sprawa dla bezrobotnych bez prawa do zasiłku ?

  • Obserwator(2010-02-25 09:39) Odpowiedz 00

    Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym wynosi zgodnie z komunikatem GUS z dnia 09.02.2010 roku - 3102,96zł. Czyli kwota nie przekraczająca 50% wynosi 1551,48zł a nie jak podano powyżej 1472zł.

  • acik(2010-02-28 13:18) Odpowiedz 00

    Chciałem zapytać czy może mi ktoś wyjaśnić. Mam emeryturę większą niż połowa średniej,ale mieszkam z żoną która nie pracuje i nie ma dochodu. co w tym wypadku? Bardzo dziekuję za jakąkolwiek informację.