statystyki

Za przemoc w domu - na bruk

autor: Anna Monkos03.02.2010, 09:11; Aktualizacja: 03.02.2010, 14:15

Rewolucja w walce o prawa ofiar przemocy domowej. Jej sprawca zostanie wyrzucony z mieszkania jeszcze przed wyrokiem skazującym. Nawet wtedy, gdy jest właścicielem lokalu.

reklama


reklama


Sprawca przemocy domowej może być wyrzucony z własnego mieszkania, by ochronić krzywdzone przez niego dzieci lub żonę – taki przepis ma zostać przyjęty przez posłów już na najbliższym posiedzeniu Sejmu. To rewolucja w walce o prawa ofiar.

Organizacje pozarządowe od lat apelowały o wprowadzenie restrykcyjnych przepisów, dzięki którym sprawcy przemocy będą ponosić realną karę. Sejmowa podkomisja, która przez przeszło pół roku pracowała nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, przyjęła ich argumenty i jako jeden ze środków zapobiegawczych wpisała nakaz eksmisji oprawcy.

Wezwani na interwencję policjanci będą mogli go zatrzymać i w ciągu 24 godzin powiadomić o zajściu prokuraturę. Ta zadecyduje, czy przedłużyć nakaz opuszczenia mieszkania nawet do trzech miesięcy. – To bardzo ważne, że ustawa przewiduje eksmisję jeszcze w okresie przygotowawczym, przed wyrokiem sądu. Byłoby fatalnie, gdyby kat i jego ofiary mieszkały razem w trakcie procesu, jak jest dzisiaj – mówi Beata Mirska, szefowa stowarzyszenia Damy Radę.

Kolejne decyzje o losie sprawcy przemocy domowej podejmie już sąd. Za przemoc domową może otrzymać nakaz opuszczenia mieszkania na okres nawet dziesięciu lat. I nie ma znaczenia, kto jest właścicielem lokalu. – Prawo własności w żadnym wypadku nie może być ważniejsze niż bezpieczeństwo rodziny – mówi posłanka PO i szefowa podkomisji Magdalena Kochan.

Przegłosowanie ustawy jest przesądzone. Za nakazem eksmisji sprawcy opowiada się i lewica, i PiS. Także prezydencki minister Paweł Wypych zapewnia, że Lech Kaczyński taką ustawę podpisze. – Pan prezydent zawsze uważał, że prawo powinno stać po stronie ofiar, a nie sprawców przemocy domowej – mówi Wypych.

W 2008 roku policja zarejestrowała blisko 140 tysięcy ofiar przemocy domowej. Dziś wobec sprawców można zastosować dozór policyjny albo tymczasowy areszt. Ale więzienia są przepełnione, więc widmo aresztu nikogo nie odstrasza. A dozór to jedynie obowiązek stawienia się na komisariacie w określonym czasie.

Jak zostanie potraktowany domowy oprawca czytaj w Dziennik.pl

dziennik.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • aga 41(2013-02-08 15:42) Odpowiedz 00

    ja dostalam rozwod ale eks nie dostal eksmisji. prawie codziennie sa awantury,jestem przez niego wyzywana,czesto przy naszym synu ktorym przez 16 lat ja sie zajmowalam,a zarazem patrzylam na to jak pil,koledzy przynosili go pijanego z piwnicy,robil tez libacje na balkoniei okropnie obchodzil sie z dzieckiem.moze spytacie sie czemu tak pozno podjelam decyzje o rozwodzie? bo nikt wczesniej nie otworzyl mi oczu i nie naprowadzil na wlasciwa droge. a po drugie moja matka-dewotka,ktora do tej pory robi mu obiadki i twierdzi ze dalej jest moj maz i ze powinnam do konca z nim byc,chocbym miala przez sk...skonczyc w psychiatryku. a moj pseudo-brat po moim rozwodzie zaprosil go na obiad.cala rodzina ma mnie gdzies. policja adwokatka i sad byly przychylne dla alkoholika,ktory ma wciaz wieksze prawa ode mnie. myslicie ze istnieje tylko przemoc fizyczna!!! a o psychicznej sie zapomina!!! ja mam rany i siniaki w srodku ktorych nie widac i na ktore obdukcji niestety nie zrobie.a tego ze lecze sie u psychiatry sad nie wzial pod uwage,tak jak 16 lat "pozycia malzenskiego" a skuil sie na poltorarocznym okresie rozwodowym(w tym pol roku czekania na rodek).to tak jakby zlekcewazyc morderstwo a wziac tylko pod uwage nienaganne zachowanie przestepcy w areszcie!!! tak mnie potraktowano!!!

  • iwanka(2010-02-04 13:59) Odpowiedz 00

    Do mena - słusznie konkubent wymeldował panią, skoro on a nie pani był właścicielem. Tego samego dnia powinna się pani wyprowadzić, bo przecież przedtem gdzieś pani mieszkała. Należało wcześniej o tym pomyśleć! Nie wyobrażam sobie pozostawania w mieszkaniu, które nie jest pani własnością, a może jeszcze żądania mieszkania socjalnego, dlaczego gmina (my podatnicy) mamy pani zapewniać mieszkanie? Proszę pomyśleć, a nie tylko żądać, komuna skończyła się 20 lat temu.

  • wojtek(2010-02-03 20:32) Odpowiedz 00

    W jakim dziwnym kraju żyjemy.
    Wyroki sądów nakazujących eksmisję nie są wykonywane.
    A teraz jest pomysł (hm posłów), żeby nawet bez wyroku sądu - tych złych wywalać na bruk.
    A zły jest ten co bije żonę, a ten co nie płaci czynszu - już zły nie jest- jest dobry - i trzeba mu zafundować darmowy lokal - na koszt tych, co jeszcze czynsz płacą (są jeszcze tacy).
    Przypomina się powiedzenie posła, ksywka "Kobra":
    Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie? Co by tu jeszcze spiepszyć?

  • slawko(2010-02-03 22:31) Odpowiedz 00

    wszyscy uzalaja sie nad biednymi zonami i dziecmi a mnie zona pobila i pogotowie zabralo mnie do szpitala a. policja sie smiala

  • m(2010-02-04 10:30) Odpowiedz 00

    Ktoś chciał dobrze, a wyszło jak zwykle. Ciekawe, co jeżeli właściciel mieszkania dostanie nakaz opuszczenia tego mieszkania (które jest jego odrębną własnoscią) i uda się prosto do biura posrednictwa gdzie sprzeda to mieszkanie? Idea ochrony członków rodziny może i słuszna, ale w naszych realiach czuje że bedzie masa nadużyc.

  • sep(2010-02-04 11:04) Odpowiedz 00

    Jeśli celem specustawy jest rozbicie rocznie 140 tysięcy małżeństw to gratulacje .
    Taka rodzina z klęczek się nie podniesie.Tak wygląda pomoc państwa rodzinie.
    Eksmisja z domu jednorodzinnego właściciela czyli małżonka,opłacanie przez niego kosztów utrzymania nieruchomości pomimo braku możliwości zamieszkania uważam za skandaliczne.Drastyczne przypadki surowo karać.Katalog znęcania jest tak szeroki(przemoc ekonomiczna)że lobby kobiece tylko zaciera ręce,bo mężczyzna zostanie ostrzyżony jak baranek(wywłaszczenie z majątku i pieniędzy).
    Uważam że w sfeminizowanych instytucjach mężczyzna jest dyskryminowany i już powinien zaopatrzyć się w dyktafon i aparat cyfrowy nagrywając profilaktycznie życie małżeńskie gdyż sprytna kobieta "załatwi "każdego mężczyznę za pomocą sztuczek i podstępu.

  • JK(2010-02-04 11:39) Odpowiedz 00

    ...wlaściciela na bruk ??? no nieżle.Juz sobie szykuje świadkow jak sie zona zneca nademna.Za kilka flaszek wurzuce ja na bruk ...fajnie zyc nie umierac.

  • mena(2010-02-04 11:55) Odpowiedz 00

    a co ja mam zrobić? były konkubent znęcał się nademną i 4 dzieci założyłam sprawe zanim zapadł wyrok dla niego 1,6 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata zostałam wymeldowana z jego mieszkania przez urząd gminy pomimo tego, że mieszkania dobrowolnie nieopuściłam gdybym w nim pozostała niewiem kto wychował by dzieci gdzie sprawiedliwość gmina pomaga??? tak ale przestępcą niewiem czy to zawsze ofiary muszą cierpieć.

  • aaaaa(2010-02-05 21:00) Odpowiedz 00

    płaczecie tu kochani nad mężczyznami i płaczecie... a może by tak ci mężczyźni wreszcie przestali znęcać sie nad swymi rodzinami... Wtedy włos by im z głowy nie spadł, ani też ich święte prawo własności żadnego uszczerbku nie doznało... Czy tak nie byłoby lepiej?

  • zrozpaczona bezradna matka!!(2010-02-03 19:01) Odpowiedz 00

    Jestem po rozwodzie ,mój były alkoholik ma wyrok w zawiasach za znęcanie nad rodziną ma wyrok eksmisji,byłam u komornika i kazał mi wpłacić 1000zł.i wskazać lokal zastępczy ale ja takiego niemam.Mimo wyroku nadal mieszka z nami i to jest dopiero koszmar.Wychowuję sama 4dzieci w wieku szkolnym są awantury kończy nas psychicznie i w dodatku ja go muszę żywić.Mieszkamy w mieszkaniu 49m po prostu żyć mi się nie chce tylko dzieci przy życiu mnie trzymają.Gdyby nasi posłowie coś takiego przechodzili to może prawo było by inne.

  • mena(2010-02-04 16:53) Odpowiedz 00

    do iwanka/widocznie nie zrozumiala pani mieszkalam tam 10 lat miałam pobyt stały odjechałam radiowozem z mieszkania wraz z dziećmi gdyż konkubent był pijaniy bałam się o dzieci już dość krzywdy miały nadmieniam że to jego dzieci ja niechcę mieszkania od podatników doskonale panią rozumię ale gdzie sprawiedliwość jak można matke pozbawić mieszkania pewnie jeszcze dzieci mają mieszkać z ojcem dla którego ważniejszy jest alkochol i toważystwo bo matka która pracowała dla dzieci jest w pani oczach nikm ojciec pijak jest wzorem.

  • mariola ryczan zona piotrka(2010-06-01 17:57) Odpowiedz 00

    Za przemoc w domach rodzinnych odpowiedzialni sa ojcowie ktozry dzialaja pod wplywem osob w miescie przemysl w celu nie tylko odreagowania ale sprowokowania do rekoczynow aby wzywac organy scigania i celem odbierania pram matkom,ktore nigdy nie uderzy. JAK silne sa patologie miasta Przemysl.

  • ZDETERMINOWANA(2010-06-01 23:23) Odpowiedz 00

    Tak czytam sobie te wszystkie opinie ,w większości panów to już wiem komu zawdzięczam to ,że nie mogę się doczekać na zmianę przepisów i te -NIGDY się nie zmienią bo tacy jak wyżej rządzą w naszym kraju a jest ich większość. Wiecie co , można zwymiotować na tą waszą dyskusje.Podzielam opinię aaaa .Gdyby ktoś krzywdził waszą siostrę ,córkę i tp. to byście inaczej gadali a jak sądzę jesteście tylko teoretykami i NA KOLANACH DO CZĘSTOCHOWY podziękować Bogu ,że ta tragedia Was nie dosięgła inaczej byście wtedy śpiewali .Nawet Was nie pozdrawiam bo na to nie zasługujecie

  • kobieta lat 62 z rodziną(2010-08-16 23:03) Odpowiedz 00

    Przemoc w rodzinie jest tematem bardzo na czsie.Problem w tym co rozumiemy przez pojęcie rodzina.Właścieciel mieszkania ma opuścić lokum /w lokalu zostaje konkubina z dziećmi naszymi,moimii twoimi/tak?Właściciel mieszkania i dostawca kasy idzie na bruk i płaci alimenty,tak?Jaki kretyn wymyślił coś podobnego.

  • w(2010-09-27 12:54) Odpowiedz 00

    Cuchnie seksizmem od początku. Już na samym początku jest mowa o kobiecie i dziecku jako o ofiarach przemocy domowej. A co gdy facet jest ofiarą przemocy? Polecam dane o przemocy rodzinnej zamieszczone na stronie internetowej ministerstwa pracy i polityki społecznej oparte na badaniach statystycznych. Liczba ofiar przemocy fizycznej i psychicznej rozkłada sie mniej więcej równo dla kobiet i mężczyzn. Czy sfeminizowane polskie sądy w których ciągle anuje przekonanie, że przemocy doouszczaja sie wyłacznie faceci będzie się bawił w niuanse, aż do wyjaśniania czy rzeczywiście miała miejsce przemoc? Wątpliwe, wielu niewinnych facetów szybko wyląduje w areszcie na podstawie zeznań cwanych i nigdy niewinnych żon. Cel zapewnie szlachetny, ale w praktyce będzie znacznie gorzej.

  • janek55(2011-03-04 19:20) Odpowiedz 00

    Ostatnio doświadczyłem od żony i popierającej ją organów bezprawia - założenie czegoś takiego jak jakowyś gniot pomysłu jajogłowego intelektualisty tzw. niebieskiej kart, a w dalszej konsekwencji uczyniono z mojej osoby sprawcę przemocy w rodzinie. Do dziś jestem w szoku - żona od lat znęca się nade mną psychicznie, co spowodowało u mnie poważne dolegliwości kardiologiczne. Pewnego dnia na początku roku, powiem, że normalni ludzie składają sobie wtedy normalne życzenia - usłyszałem - myślę, że do końca tego roku nie będziesz żył, potem cały dzień wyzwisk, zastraszania, pogróżek, więc wyszedłem na spacer. Moja prześladowczyni w tym czasie wezwała policję - no i po wysłuchaniu twórczych wymysłów mojej co to mnie nie opuści, aż do śmierci - stróże "prawa" zrobilize mnie ostatnią szmatę. Spowodowało to znczne pogorszenie stanu zdrowia. wpadłem w depresję. Nie mogę skoncentrować się w pracy. Jedynym wyjściem będzie życzenie mojej żony, prawnie zostanę dalej sprawcą, a moja ślubna, mój kat i oprawca, w myśl durnego prawa ofiarą.

  • andrzej doświadczony życiowo(2010-02-03 19:49) Odpowiedz 00

    do zrozpaczonej- to należy złożyć kolejne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znęcania się, jak skończy się orzeczeniem winy awanturnika to już awanturnik nie będzie mieć kary w zawiasach a odpoczynek w pudełeczku. ale wara od świętego prawa własności !

  • Arya(2010-02-03 18:06) Odpowiedz 00

    Żadna ustawa nie jest doskonała i daje pole do nadużyć.
    Mnie martwi, czy do tych "eksmisji" nie zostanie zastosowany mechanizm powstały w związku z Aresztami Tymczasowymi tj.:
    1. Szybkie areszt - często zupełnie niepotrzebnie,
    2. w Sądzie okazuje się, że dowodów praktycznie brak,
    3. brak uniewinnienia bo przecież trzeba jakoś uzasadnić ten czas spędzony w areszcie. Nadto jak uniewinnią to należy się odszkodowania od Skarbu Państwa.
    W tych "eksmisjach" może być podobnie - wyrzucamy, a później trzeba coś zrobić żeby uzasadnić przedwczesne wyrzucenie.
    Zobaczymy jaka będzie praktyka sądów, a ludzie z obawy wyrzucenia może trochę złagodnieją?

  • jaro(2010-02-03 19:50) Odpowiedz 00

    Kochan to idiotka, podstawą gospodarki jest prawo własności!!! stare baby feministki w polityce to zakała platformy

  • Jacek(2010-02-03 12:09) Odpowiedz 00

    Pod byle pretekstem właściciel mieszkania może wylecieć na bruk. No to mamy państwo feministyczne. Prokuratorzy zawsze staną po stronie matki, która pod przykryciem przemocy psychicznej bez żadnych dowodów i obawy o późniejsze konsekwencje może "dołożyć" swojemu partnerowi czy mężowi. Przed sądem sprawa w zasadzie nie do wygrania. Myślę, że w późniejszym okresie może to wpłynąć na to, że mężczyźni będą obawiać się mieszkać z kobietami. Nikt z wymiaru ścigania nie będzie bawił się w róznicowanie faktycznej przemocy w rodzinie i tej naciąganej.
    Ciekawe dlaczego w ustawie nie ma punktu, że za utrudnianie ojcu przez matkę kontaktu z dzieckiem grozi kara więzienia. To jest problem.