statystyki

W 2014 roku adres zameldowania zniknie z dowodu i prawa jazdy

autor: Katarzyna Wójcik-Adamska20.01.2010, 03:00; Aktualizacja: 24.01.2010, 18:28
  • Wyślij
  • Drukuj

Obowiązek meldunkowy zostanie zastąpiony rejestracją. Na zarejestrowanie miejsca swojego stałego pobytu obywatel będzie miał 30 dni.



Sejm przypomniał sobie o rządowym projekcie ustawy o ewidencji ludności, który wpłynął do laski marszałkowskiej w 2007 roku.Dyskutowali nad nim posłowie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

– Jeśli projekt ustawy zostanie uchwalony, od 2014 roku zostanie zniesiony obowiązek meldunkowy – wyjaśnia poseł Grzegorz Raniewicz.

Obywatele zamiast zameldowania będą dokonywać rejestracji. Będą mieli na to 30 dni. Za brak rejestracji nie będą już groziły żadne sankcje. Rejestracja ma służyć wskazaniu adresu do doręczeń. Obowiązek będzie dotyczył rejestracji w tzw. podstawowym miejscu zamieszkania, czyli miejscu, w którym koncentrują się więzi osobiste osoby rejestrującej i do którego zwykle powraca niezależnie od czasowych nieobecności. Obywatel polski, który ma zarejestrowane podstawowe miejsce zamieszkania, będzie mógł zgłosić także dodatkowe miejsce zamieszkania, w szczególności jeżeli przebywa w nim w związku z wykonywaniem pracy zawodowej, nauką lub leczeniem.






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 86

  • 1: july04 z IP: 213.73.31.* (2010-01-20 07:51)

    czekam i czekam na te przepisy- w końcu ma szansę zniknąć duży problem społeczny- rodzin które nie mogą pozbyć się z domu pijaków i innych degeneratów, bo nie można ich wymeldować. przydałyby sie takie przepisy które uwzględniałyby przy rejestracji możliwość wyrejestrowania "klienta" przez właściciela mieszkania i brak możliwości zarejestrowania delikwenta w domu w którym zamieszkuje osoba wobec której pan (pani) ma zakaz zbliżania się.

  • 2: "bezdomny" z IP: 81.6.136.* (2010-01-20 07:59)

    "będzie się można zarejestrować w lokalu bez zgody i wiedzy właściciela"
    to ja się zarejestruję w Pałacu Prezydenckim - dane właściciela znam - KOLEJNY BUBEL legislacyjny

  • 3: p z IP: 80.50.232.* (2010-01-20 08:07)

    2014 a może 2044

  • 4: wAg z IP: 145.237.127.* (2010-01-20 08:14)

    "Rejestrujący się będzie musiał podać dane właściciela lokalu, który o fakcie rejestracji zostanie powiadomiony przez urząd"
    - razem z 2:"bezdomny" będę się rejestrował w Pałacu Prezydenckim. Innych też zachęcam. Im Nas więcej tym Nam lepiej przecież.

  • 5: zameldowany z IP: 83.10.240.* (2010-01-20 08:14)

    Dlaczego dopiero w 2014 r.?... Czyli do tej daty będzie isniał absurd prawny: jedziemy do rodziny w czwartek, wyjeżdżamy w niedzielę wieczorem, mijają 3 doby. W jaki to niby sposób i wogóle po jaką cholerę mielibyśmy się meldować gdzieś w niedzielę po południu na kilka godz.? Po co komu potrzebna wiedza, że właśnie tam przebywamy?... Jest to przykład swego rodzaju robienia w balona obywatela i nie ma chyba przeszkód, żeby znieść ten idiotyczny przepis wcześniej. Podobnie z adresem w dowodzie. Kiedyś w starych dowodach urzednik wpisywał na poczekaniu "wymeldowanie" i "zameldowanie". Dzisiaj mamy dowody nowoczesne i na wczystko trzeba czekać. A podobno mamy być mobilni w poszuykiwaniu pracy, a w tej mobilnośći mamy same kłody pod nogami. Poza tym obawiam się, żeby przypadkiem z ową "rejestracją" nie wiązały się bardziej uciążliwe formalności, aniżeli z meldowaniem, bo przecież biuirokracja nie znosi pustki, jak np. gdzieś znoszą zezwolenie, to w wprowadzają zgłoszenie itd.

  • 6: Mural z IP: 80.55.175.* (2010-01-20 08:21)

    Ciekawe, czy jak się bedzie kupować mieszkanie od kogoś,z drugiej ręki, jak się dowiem, czy ktoś nie jest tam zameldowany???

  • 7: sylwek z IP: 213.17.217.* (2010-01-20 08:45)

    zapowiada się nieźle.
    1. Zniknie obowiązek meldunkowy pojawi się rejestracja - 30 dni, ciekawe czy wszyscy zameldowani będa musieli w 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy się zarejestrować, prawie 40 mln ludzi przed okienkami w urzędach :-)
    2. jak już się dopcham do rejestracji to może się okazac, że w moim mieszkaniu sa już zarejestrowani inni (np bezdomni - patrz wyżej)
    3. czy osoba zarejestrowana będzie miała prawo do przebywania w lokalu,
    4, czy jeżeli do osoby zarejestrowanej w danym lokalu - bez zgody właściciela - przyjdzie jakieś pismo urzędowe to doręczenie jest skuteczne czy nie?
    5. Pałac prezydencki jak rozumiem jest już zajęty, ja sobie wybiorę jakąś willę na Helu.

    Pozdrawiamy ustawodawcę i życzymu mu w nowym roku dużo rozsądku

  • 8: gościu z IP: 82.177.160.* (2010-01-20 08:48)

    to już całkiem trudno będzie znaleźć dłużnika i go ścignąćza długi...

  • 9: Rejestracja bez zgody właściciela lokalu?? z IP: 213.172.175.* (2010-01-20 09:03)

    TO KOLEJNY TOTALNY ABSURD!!!
    Zaraz następnego dnia pobiegnę zarejestrować sie u... prezydenta, albo premiera, albo jakiegoś innego ministra. Wszak nie muszę pytać ich o zgodę, no nie?

  • 10: HL z IP: 195.205.254.* (2010-01-20 09:10)