Obowiązek meldunkowy zostanie zastąpiony rejestracją. Na zarejestrowanie miejsca swojego stałego pobytu obywatel będzie miał 30 dni.
Obowiązek meldunkowy zostanie zastąpiony rejestracją. Na zarejestrowanie miejsca swojego stałego pobytu obywatel będzie miał 30 dni.
Sejm przypomniał sobie o rządowym projekcie ustawy o ewidencji ludności, który wpłynął do laski marszałkowskiej w 2007 roku.Dyskutowali nad nim posłowie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
– Jeśli projekt ustawy zostanie uchwalony, od 2014 roku zostanie zniesiony obowiązek meldunkowy – wyjaśnia poseł Grzegorz Raniewicz.
Obywatele zamiast zameldowania będą dokonywać rejestracji. Będą mieli na to 30 dni. Za brak rejestracji nie będą już groziły żadne sankcje. Rejestracja ma służyć wskazaniu adresu do doręczeń. Obowiązek będzie dotyczył rejestracji w tzw. podstawowym miejscu zamieszkania, czyli miejscu, w którym koncentrują się więzi osobiste osoby rejestrującej i do którego zwykle powraca niezależnie od czasowych nieobecności. Obywatel polski, który ma zarejestrowane podstawowe miejsce zamieszkania, będzie mógł zgłosić także dodatkowe miejsce zamieszkania, w szczególności jeżeli przebywa w nim w związku z wykonywaniem pracy zawodowej, nauką lub leczeniem.
Projekt, którym zajmowała się wczoraj sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, przewiduje likwidację obowiązku rejestracji wszystkich dotychczasowych form pobytu o charakterze czasowym. Nie będzie też obowiązku zgłaszania wymeldowania. Oznacza to, że zamiast dwóch wizyt w urzędach, czasami oddalonych od siebie o kilkaset kilometrów, osoba dokona wyłącznie rejestracji nowego miejsca zamieszkania, zaś proces wyrejestrowania z poprzedniego dokonany zostanie przez urząd. Projekt stwarza także możliwość rejestracji drogą elektroniczną. Propozycja upraszcza też inne procedury: nie będzie np. konieczności udokumentowania przed urzędem stanu prawnego lokalu, w którym chcemy się zarejestrować. Ponadto będzie się można zarejestrować w lokalu bez zgody i wiedzy właściciela, co obecnie jest niemożliwe. Rejestrujący się będzie musiał podać dane właściciela lokalu, który o fakcie rejestracji zostanie powiadomiony przez urząd.
Obecnie – zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 1974 r. nr 14, poz. 85) – za uchylanie się od obowiązku meldunkowego można zostać ukaranym karą grzywny lub nawet ograniczeniem wolności do miesiąca. Osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, obowiązana jest zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia. Osoba, która przybywa do zakładu hotelarskiego albo do zakładu udzielającego pomieszczenia w związku z pracą, nauką, leczeniem się lub opieką społeczną, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy przed upływem 24 godzin od chwili przybycia.
5 tys. zł grzywny lub kara ograniczenia wolności obecnie grozi za niedopełnienie obowiązku meldunkowego
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama