Bank, dom maklerski lub towarzystwo emerytalne, które z powodu kryzysu jest zagrożone utratą płynności bądź niewypłacalnością, zostanie dokapitalizowane przez Skarb Państwa.
Państwo pomoże bankom, funduszom inwestycyjnym, kasom oszczędnościowym czy zakładom ubezpieczeń zagrożonych utratą płynności finansowej lub niewypłacalnością – przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych. Pomoc nastąpi przez udzieleniu gwarancji Skarbu Państwa, dokapitalizowanie instytucji finansowej w formie objęcia jej akcji, obligacji lub bankowych papierów wartościowych, a nawet jej przejęcia. Na taką pomoc potrzebna była zgoda Komisji Europejskiej, która w grudniu ubiegłego roku zatwierdziła polski program dokapitalizowania instytucji finansowych. KE zaznaczyła, że z programu będą mogły skorzystać wszystkie banki i zakłady ubezpieczeń mające siedzibę w Polsce.

Przymusowe przejęcie

Zgodnie z nowa ustawą Skarb Państwa będzie mógł łatwo dokonać przymusowego przejęcia banków czy domów maklerskich, które zagrożone są utratą wypłacalności.
– Przejęcie nastąpi w drodze decyzji administracyjnej Rady Ministrów za odszkodowaniem (przymusowym wykupem) – po cenie wynikającej z aktualnej wyceny – informują autorzy przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Finansów.



Decyzja w tej sprawie będzie natychmiast wykonalna. Skarb Państwa wycofa się w przypadku ustabilizowania się sytuacji instytucji finansowej (np. znalezienie nowych inwestorów). Zbycie przejętych akcji nastąpi w ciągu trzech lat od ich objęcia, a w szczególnych przypadkach termin ten zostanie przedłużony o maksymalnie dwa lata (za zgodą Rady Ministrów).

Wsparcie gwarancjami

Ustawa zakłada, że Skarb Państwa udzieli gwarancji w razie, gdy wyemitowane przez instytucję finansową akcje, obligacje lub bankowe papiery wartościowe w całości lub w części nie znajdą nabywców wśród dotychczasowych akcjonariuszy bądź udziałowców lub inwestorów z zewnątrz. Przed wystawieniem gwarancji minister finansów zasięgnie opinii Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jeśli instytucja finansowa nie wywiąże się z warunków umowy gwarancji, Skarb Państwa złoży wniosek o ustanowienie zarządu komisarycznego, przedłożenie posiadanych akcji do umorzenia, a obligacji lub bankowych papierów wartościowych do przedterminowego wykupu, a nawet dokona przejęcia banku.
Nowa ustawa trafi teraz do Senatu, a następnie do podpisu Prezydenta. Wejdzie ona w życie z dniem ogłoszenia.
3 lata od objęcia akcji banku będzie miał minister finansów na ich zbycie