statystyki

Jak zmienią się zasady udzielania zamówień z wolnej ręki na usługi prawnicze

autor: Kt07.01.2010, 14:50; Aktualizacja: 07.01.2010, 15:02
  • Wyślij
  • Drukuj

Jak nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2009 r. nr 223, poz. 1778) zmieni zasady zawierania umów na usługi prawnicze przez podmioty zobowiązane do stosowania prawa zamówień publicznych?


reklama



reklama


Dotychczas zamawiający mogli udzielać zamówień na usługi prawnicze z wolnej ręki bez konieczności spełnienia przesłanek wyboru tego trybu określonych w art. 67 prawa zamówień publicznych (p.z.p.). Z dniem wejścia w życie nowelizacji, tj. 29 stycznia 2010 r., zamawiający będą w dalszym ciągu mogli bez ograniczeń udzielać zamówień z wolnej ręki jedynie na usługi zastępstwa procesowego przed sądami, trybunałami lub innymi organami orzekającymi lub na usługi doradztwa prawnego w zakresie zastępstwa procesowego. W dalszym ciągu zamawiający będzie musiał zaprosić wykonawcę do negocjacji, a następnie do zawarcia umowy, a także sporządzić protokół postępowania i opublikować ogłoszenie o udzieleniu zamówienia. Z kolei wykonawca będzie musiał złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków ubiegania się o udzielenie zamówienia, a w przypadku zamówień o wartości przekraczającej tzw. progi unijne – również dokumenty potwierdzające prawdziwość takiego oświadczenia.

Natomiast udzielenie zamówienia z wolnej ręki na pozostałe usługi prawnicze będzie możliwe jedynie w trzech sytuacjach. Po pierwsze – o ile spełnione zostaną ogólne przesłanki stosowania trybu z wolnej ręki określone w art. 67 p.z.p. Po drugie – w innych uzasadnionych przypadkach, w szczególności jeżeli zastosowanie innego trybu mogłoby skutkować co najmniej jedną z następujących okoliczności: naruszeniem zasad celowego, oszczędnego i efektywnego dokonywania wydatków; naruszeniem zasad dokonywania wydatków w wysokości i w terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań; poniesieniem straty w mieniu publicznym; uniemożliwieniem terminowej realizacji zadań. Po trzecie – zawsze gdy będzie tego wymagała ochrona ważnych praw lub interesów Skarbu Państwa. Wydaje się, że w praktyce możliwość zastosowania tych wyjątków do zawierania umów na świadczenie usług prawniczych będzie dość ograniczona.

Małgorzata Surdek, adwokat, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama