Nakazy zapłaty wydane przez elektroniczny sąd nadal będą przychodzić do dłużników pocztą tradycyjną. Kontakt internetowy umożliwia kod nakazu.
Jeszcze w tym miesiącu przedsiębiorcy, którzy nie uregulowali zaległych faktur, mogą otrzymać elektroniczny nakaz zapłaty. W styczniu ruszyło elektroniczne postępowanie upominawcze. Dotyczy ono należności powyżej 75 tys. zł.
Powód, który chce ściągnąć wierzytelność od dłużnika, składa wypełniony elektroniczny formularz, który znajduje się na stronie www.e-sąd.gov.pl.
Pozwany otrzymuje pozew tradycyjną pocztą. Nakaz zapłaty będzie więc listem poleconym, który adresat odbiera osobiście, a w razie dwukrotnej nieobecności pod wskazanym adresem i pozostawieniu awiza list uznaje się za doręczony. Wprawdzie ustawa przewidziała doręczenie elektroniczne, ale w obecnym stanie informatyzacji całkowite przejście postępowania na drogę elektroniczną nie jest możliwe.
W liście od sądu pozwany otrzymuje kod nakazu, który służy do porozumiewania się z elektronicznym sądem. Dzięki niemu pozwany może potwierdzić, że otrzymał nakaz zapłaty, a także mieć wgląd w akta sprawy.
Pozwany może komunikować się z sądem drogą listowną lub telefoniczną dla wyjaśnienia szczegółów sprawy. Pozwany ma wybór komunikacji z e-sądem albo przez internet, albo tradycyjnie.



Jeśli odpisuje drogą elektroniczną, nie oznacza to złożenia pisma procesowego. Jeśli przedsiębiorca odwoła się od nakazu zapłaty, to już nie ma wyboru – postępowanie toczy się w dotychczasowej procedurze, bez użycia środków elektronicznych. Pozwany pisze więc odpowiedź na pozew do sądu rejonowego w Lublinie, a ten natomiast przekazuje sprawę właściwemu miejscowo sądowi (zgodnie z miejscem zamieszkania dłużnika).
Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w formie papierowego dokumentu oznaczonego sygnaturą sprawy należy przesłać pod adres Sąd Rejonowy w Lublinie XVI Wydział Cywilny, ul. Boczna Lubomelskiej 13, 20-950 Lublin. Wybór elektronicznej formy komunikacji z sądem elektronicznym jest możliwy pod warunkiem posiadania aktywnego konta użytkownika w systemie teleinformatycznym sądu.
Konto użytkownika zakłada się przez wypełnienie i zatwierdzenie formularza wniosku rejestracyjnego o założenie konta (należy wejść przez link rejestracja konta w systemie). Formularz nie jest skomplikowany. Wymaga podania kilku danych osobowych i hasła otrzymanego z e-sądu.
Sprzeciw od nakazu zapłaty i inne pisma procesowe można podpisać posiadanym certyfikatem kwalifikowanym wystawionym przez Centrum Certyfikacji. Ale nie jest to konieczne, jeśli e-podpisu nie posiadamy. Osoba nieposiadająca ważnego certyfikatu przed złożeniem pisma powinna złożyć wniosek o wydanie takiego certyfikatu przez Centrum Certyfikacji EPU.
Sprzeciw jest zasadny w sytuacji, gdy należność jest nieuzasadniona i są na to dowody.
Podstawa prawna
Ustawa z 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2009 r., nr 26, poz.156)