Jedna czwarta Europejczyków wykupuje wycieczki w pakietach dynamicznych. Konsumenci na stronie internetowej rezerwują lot, a następnie są przekierowywani na stronę oferującą pobyt w hotelu lub wynajem samochodu. Wakacje organizowane w ten sposób są tańsze od tych wykupywanych w biurach turystycznych.

Właściciele stron internetowych, na których można utworzyć pakiet, nie ponoszą jednak odpowiedzialności, jeśli lot zostanie odwołany, opis hotelu podanego w ofercie będzie odbiegał od rzeczywistości, a wynajęty samochód okaże się niesprawny. O tym, że ani prawo krajowe, ani przepisy unijne nie gwarantują turystom ochrony, wie niespełna połowa konsumentów wykupujących pakiety.

Co to jest pakiet dynamiczny

W pakiecie dynamicznym turyści mogą samodzielnie zaplanować każdą podróż, łącząc w pakiety poszczególne usługi.

– Planując wyjazd, sami decydują, jakimi liniami lotniczymi mają się dostać w wybrane miejsce oraz w jakim hotelu chcą nocować – wylicza zalety pakietów Łukasz Neska z eSKY, firmy oferującej tę formę wypoczynku.

Wakacje w pakiecie są tańsze. Cena biletu na Jamajkę w obie strony wynosi 2500 zł. Do tego dochodzą koszty hotelu – za dobę w trzygwiazdkowym zapłacimy około 200 zł. Dla porównania – za zorganizowane wakacje na Jamajce w biurze podróży zapłacimy przynajmniej 6 tys. W pakiecie podobna oferta kosztuje więc około 700 zł taniej.

Przedsiębiorca oferujący pakiety dynamiczne prezentuje tylko ofertę innych przedsiębiorców, z którymi jest powiązany umową.

– Właściciel strony internetowej nie jest organizatorem w dosłownym znaczeniu – mówi Piotr Stańczak, dyrektor Europejskiego Centrum Konsumentów w Polsce.