statystyki

Za brak aktualnych szkoleń pośrednik może stracić licencję

autor: Arkadiusz Jaraszek14.12.2009, 03:00; Aktualizacja: 14.12.2009, 14:12
 • Wyślij
 • Drukuj

Pośrednicy, rzeczoznawcy i zarządcy nieruchomości mają do 31 grudnia czas na odbycie co najmniej 24 godzin szkolenia zawodowego. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi im odpowiedzialność dyscyplinarna, w tym pozbawienie uprawnień zawodowych.

reklamareklama


Tylko do końca tego roku pośrednicy w obrocie nieruchomościami, rzeczoznawcy majątkowi oraz zarządcy nieruchomościami mają czas na odbycie obowiązkowych szkoleń zawodowych. Powinny one objąć co najmniej 24 godziny edukacyjne. Jeżeli tego obowiązku nie wykonają, to mogą nawet stracić licencję zawodową.

– Stałe podnoszenie swoich kwalifikacji jest bardzo ważne, bowiem przepisy się ciągle zmieniają, a zarządca, rzeczoznawca czy pośrednik musi znać je na bieżąco. Przedstawiciele tych zawodów ponoszą bowiem dużą odpowiedzialność i każdy ich błąd, wynikający np. z nieznajomości nowych regulacji prawnych, może być bardzo kosztowny – mówi Janusz Schmidt, członek zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Formy zajęć

Pośrednicy, rzeczoznawcy oraz zarządcy mogą odbyć szkolenia w dowolnej formie kształcenia. Może być to seminarium, szkolenie lub kurs specjalistyczny. Do zaliczenia zajęć ważne jest jednak, aby trwały one przez określony przepisami czas. Seminarium nie może trwać krócej niż cztery godziny, szkolenie – krócej niż osiem godzin, a kursy specjalistyczne muszą obejmować co najmniej 15 godzin edukacyjnych. Dodatkowo program tych kursów musi być zaakceptowany przez Ministerstwo Infrastruktury.

– Przed każdym szkoleniem warto sprawdzić organizatora. Tylko udział w szkoleniach z ustawicznego kształcenia zgłoszonych i zarejestrowanych w Ministerstwie Infrastruktury (na stronie internetowej jest wykaz) daje bowiem gwarancję uzyskania określonych w minimum godzin edukacyjnych – mówi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

Zajęcia są też prowadzone przez organizacje zawodowe zrzeszające przedstawicieli tych grup zawodowych.

Kary dyscyplinarne

To, czy pośrednicy, rzeczoznawcy oraz zarządcy wypełniają obowiązek odbycia szkoleń zawodowych, sprawdzane jest przez ministra infrastruktury. W celu udokumentowania odbycia zajęć przedstawiciele tych grup zawodowych mają więc obowiązek przechowywania, przez co najmniej trzy lata, zaświadczenia o odbytym szkoleniu. Osoby, które nie wywiązują się z ustawowego obowiązku stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych, podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej. Mogą one zostać ukarane karą upomnienia, nagany, zawieszenia uprawnień zawodowych na okres od 3 miesięcy do 1 roku lub aż do czasu ponownego zdania egzaminu zawodowego. Za niewywiązanie się z obowiązku odbycia szkoleń zawodowych pośrednicy, zarządcy i rzeczoznawcy mogą zostać też pozbawieni uprawnień zawodowych.

24 godziny minimalnie każdego roku musi szkolić się pośrednik, zarządca i rzeczoznawca

31 grudnia upływa termin na odbycie obowiązkowych szkoleń zawodowych

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 17 kwietnia 2008 r. w sprawie stałego doskonalenia zawodowego przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości (Dz.U. nr 80, poz. 475).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 12

 • 1: MIRO z IP: 78.8.20.* (2009-12-14 10:03)

  Kupa wariatów, tu szkolenia a jest projekt że będzie mógł otworzyć biuro kto będzie miał ochotę na prowadzenie np. nieruchomości bez LICENCJI ?

 • 2: koles z IP: 89.228.137.* (2009-12-14 13:08)

  wolny rynek uzasadnia handel bez licencji,ale OC musi być obowiązkowe

 • 3: dorota z IP: 62.69.201.* (2009-12-14 15:27)

  ukończyłam studia z zakresu certyfikatów eneregtycznych i nie mogę z tego tytułu uznać ani jednej godziny mogę natomiast uznać 15 godzin kończąc 15 godzinny kurs z tej tematyki. Chore? Nie To jest Polska właśnie.

 • 4: j z IP: 83.21.67.* (2009-12-14 15:35)

  i tak nikt tego nie sprawdza więc ciekawe czy zarządcy się szkolą :D

 • 5: kazik z IP: 91.94.155.* (2009-12-15 10:38)

  stado baranow już czeka aby wejść na rynek nieruchomości bez licencji. Tu lobbują jak w aferze hazardowej Ci którzy chcą przejac ten rynek.Na całym świecie agent nieruchomości to osoba zaufania publicznego mająca licencję . Tylko u nas trzeba wszystko popsuć. Następne posunięcie to trejstracja znachorów którzy będą leczyć ale będą mieli OC

 • 6: AGATA z IP: 91.94.155.* (2009-12-15 10:47)

  PANIE MIRO ŁADNIE TO PAN OKREŚLIŁ TERAZ TRZEBA GŁOSOWAĆ NA PO A LECZYC NAS BEDA LUDZIE POSIADAJACY POLISE OC

 • 7: na cenzurowanym z IP: 77.236.13.* (2009-12-15 12:31)

  Nie podoba mi się manipulowanie ludźmi jeżeli nie chcecie publikować komentarzy mówiących prawdę to rozumiem że kierujecie się wyłącznie swoim interesem a nie interesem ogółu Rozumiem że zniesienie licencji pośrednika da gwarancje większych zysków mediów zwłaszcza portali wszelkiej maści przy tym nie gwarantując nic jedynie chaos rynkowy

 • 8: zenek z IP: 83.26.165.* (2009-12-15 13:39)

  z jednej strony ustawowy obowiązek stałego uzupełniania wiedzy przez posrednika pod groźbą utraty licencji, z drugiej projekt ustawy likwidujacej licencje posredników i tym samym obowiazek szkoleń.
  Oba te sprzeczne ze sobą stanowiska są stanowiskiem polskiego rządu oraz parlamentu .
  Powstaje pytanie - kto majstruje przy tych ustawach, czyzby nowy zbycho ?

 • 9: Wkrw z IP: 77.236.13.* (2009-12-15 15:02)

  Kursy nieruchomości, studia 5 letnie w zakresie gospodarki nieruchomości, studia podyplomowe specjalistyczne pośrednika nieruchomościami, zarządzania nieruchomościami, praktyki zawodowe obowiązkowe, egzaminy państwowe i wreszcie upragnione licencje pośrednika, zarządcy. Jest to duży kawałek mojego życia młodego życia!. Państwo pogrywa z nami a stawką jest nasze życie każdy zainteresowany wie ile zmian robiono podwyższając poprzeczkę by teraz wpadać na tak absurdalny pomysł.

 • 10: :-P z IP: 87.207.0.* (2009-12-15 17:14)

  typowe: " jestem za a nawet przeciw" plusy dodatnie i plusy ujemne też coś nam mówią, nie?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama