statystyki

Za brak aktualnych szkoleń pośrednik może stracić licencję

autor: Arkadiusz Jaraszek14.12.2009, 03:00; Aktualizacja: 14.12.2009, 14:12

Pośrednicy, rzeczoznawcy i zarządcy nieruchomości mają do 31 grudnia czas na odbycie co najmniej 24 godzin szkolenia zawodowego. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi im odpowiedzialność dyscyplinarna, w tym pozbawienie uprawnień zawodowych.

Reklama


Reklama


Tylko do końca tego roku pośrednicy w obrocie nieruchomościami, rzeczoznawcy majątkowi oraz zarządcy nieruchomościami mają czas na odbycie obowiązkowych szkoleń zawodowych. Powinny one objąć co najmniej 24 godziny edukacyjne. Jeżeli tego obowiązku nie wykonają, to mogą nawet stracić licencję zawodową.

– Stałe podnoszenie swoich kwalifikacji jest bardzo ważne, bowiem przepisy się ciągle zmieniają, a zarządca, rzeczoznawca czy pośrednik musi znać je na bieżąco. Przedstawiciele tych zawodów ponoszą bowiem dużą odpowiedzialność i każdy ich błąd, wynikający np. z nieznajomości nowych regulacji prawnych, może być bardzo kosztowny – mówi Janusz Schmidt, członek zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Formy zajęć

Pośrednicy, rzeczoznawcy oraz zarządcy mogą odbyć szkolenia w dowolnej formie kształcenia. Może być to seminarium, szkolenie lub kurs specjalistyczny. Do zaliczenia zajęć ważne jest jednak, aby trwały one przez określony przepisami czas. Seminarium nie może trwać krócej niż cztery godziny, szkolenie – krócej niż osiem godzin, a kursy specjalistyczne muszą obejmować co najmniej 15 godzin edukacyjnych. Dodatkowo program tych kursów musi być zaakceptowany przez Ministerstwo Infrastruktury.

– Przed każdym szkoleniem warto sprawdzić organizatora. Tylko udział w szkoleniach z ustawicznego kształcenia zgłoszonych i zarejestrowanych w Ministerstwie Infrastruktury (na stronie internetowej jest wykaz) daje bowiem gwarancję uzyskania określonych w minimum godzin edukacyjnych – mówi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

Zajęcia są też prowadzone przez organizacje zawodowe zrzeszające przedstawicieli tych grup zawodowych.

Kary dyscyplinarne

To, czy pośrednicy, rzeczoznawcy oraz zarządcy wypełniają obowiązek odbycia szkoleń zawodowych, sprawdzane jest przez ministra infrastruktury. W celu udokumentowania odbycia zajęć przedstawiciele tych grup zawodowych mają więc obowiązek przechowywania, przez co najmniej trzy lata, zaświadczenia o odbytym szkoleniu. Osoby, które nie wywiązują się z ustawowego obowiązku stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych, podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej. Mogą one zostać ukarane karą upomnienia, nagany, zawieszenia uprawnień zawodowych na okres od 3 miesięcy do 1 roku lub aż do czasu ponownego zdania egzaminu zawodowego. Za niewywiązanie się z obowiązku odbycia szkoleń zawodowych pośrednicy, zarządcy i rzeczoznawcy mogą zostać też pozbawieni uprawnień zawodowych.

24 godziny minimalnie każdego roku musi szkolić się pośrednik, zarządca i rzeczoznawca

31 grudnia upływa termin na odbycie obowiązkowych szkoleń zawodowych

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 17 kwietnia 2008 r. w sprawie stałego doskonalenia zawodowego przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości (Dz.U. nr 80, poz. 475).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • kazik(2009-12-15 10:38) Odpowiedz 00

  stado baranow już czeka aby wejść na rynek nieruchomości bez licencji. Tu lobbują jak w aferze hazardowej Ci którzy chcą przejac ten rynek.Na całym świecie agent nieruchomości to osoba zaufania publicznego mająca licencję . Tylko u nas trzeba wszystko popsuć. Następne posunięcie to trejstracja znachorów którzy będą leczyć ale będą mieli OC

 • AGATA(2009-12-15 10:47) Odpowiedz 00

  PANIE MIRO ŁADNIE TO PAN OKREŚLIŁ TERAZ TRZEBA GŁOSOWAĆ NA PO A LECZYC NAS BEDA LUDZIE POSIADAJACY POLISE OC

 • MIRO(2009-12-14 10:03) Odpowiedz 00

  Kupa wariatów, tu szkolenia a jest projekt że będzie mógł otworzyć biuro kto będzie miał ochotę na prowadzenie np. nieruchomości bez LICENCJI ?

 • koles(2009-12-14 13:08) Odpowiedz 00

  wolny rynek uzasadnia handel bez licencji,ale OC musi być obowiązkowe

 • dorota(2009-12-14 15:27) Odpowiedz 00

  ukończyłam studia z zakresu certyfikatów eneregtycznych i nie mogę z tego tytułu uznać ani jednej godziny mogę natomiast uznać 15 godzin kończąc 15 godzinny kurs z tej tematyki. Chore? Nie To jest Polska właśnie.

 • j(2009-12-14 15:35) Odpowiedz 00

  i tak nikt tego nie sprawdza więc ciekawe czy zarządcy się szkolą :D

 • na cenzurowanym(2009-12-15 12:31) Odpowiedz 00

  Nie podoba mi się manipulowanie ludźmi jeżeli nie chcecie publikować komentarzy mówiących prawdę to rozumiem że kierujecie się wyłącznie swoim interesem a nie interesem ogółu Rozumiem że zniesienie licencji pośrednika da gwarancje większych zysków mediów zwłaszcza portali wszelkiej maści przy tym nie gwarantując nic jedynie chaos rynkowy

 • zenek(2009-12-15 13:39) Odpowiedz 00

  z jednej strony ustawowy obowiązek stałego uzupełniania wiedzy przez posrednika pod groźbą utraty licencji, z drugiej projekt ustawy likwidujacej licencje posredników i tym samym obowiazek szkoleń.
  Oba te sprzeczne ze sobą stanowiska są stanowiskiem polskiego rządu oraz parlamentu .
  Powstaje pytanie - kto majstruje przy tych ustawach, czyzby nowy zbycho ?

 • Wkrw(2009-12-15 15:02) Odpowiedz 00

  Kursy nieruchomości, studia 5 letnie w zakresie gospodarki nieruchomości, studia podyplomowe specjalistyczne pośrednika nieruchomościami, zarządzania nieruchomościami, praktyki zawodowe obowiązkowe, egzaminy państwowe i wreszcie upragnione licencje pośrednika, zarządcy. Jest to duży kawałek mojego życia młodego życia!. Państwo pogrywa z nami a stawką jest nasze życie każdy zainteresowany wie ile zmian robiono podwyższając poprzeczkę by teraz wpadać na tak absurdalny pomysł.

 • :-P(2009-12-15 17:14) Odpowiedz 00

  typowe: " jestem za a nawet przeciw" plusy dodatnie i plusy ujemne też coś nam mówią, nie?

 • viatrak(2009-12-15 19:05) Odpowiedz 00

  Burzą się tutaj pośrednicy a teraz ja się poburzę. Nie spotkałem na swojej drodze żadnego kompetentnego licencjonowanego pośrednika! Ż A D N E G O !!! Kupiłem i sprzedałem samodzielnie w swoim życiu kilkanaście nieruchomości, gdy próbowałem skorzystać z usług jakiegoś biura to straciłem tylko czas. Podam tylko dwa przykłady:
  1. Pośrednik po spisaniu umowy wysłał mnie na rekonesans działki rzekomo budowlanej, która była de facto rolną w trakcie podziału a do tego pod linią wysokiego napięcia 110 kV.
  2. Pośrednik oferował działkę szerokości 9 metrów jako 29 metrową, Gdybym chciał stawiać garaże to może doszłoby do transakcji, jednak szukałem pełnowartościowej działki na budynek mieszkalny wolno stojący o czym pośrednika informowałem i na taką piała umowa.
  Nadmienię również, że trafiłem na dwa biura, które zupełnie mnie zignorowały po podpisaniu umowy. W jednym umówiliśmy się na konkretne oferty e-mailem, nie otrzymałem żadnej z obiecanych w biurze, w drugim właścicielka - deweloperka potraktowała mnie jak intruza. Po podpisaniu umowy otrzymałem ofertę kupna działki na którą można trafić jedynie na tzw. czuja bo adresu i współrzędnych geograficznych nie znała. Kazała pytać sąsiadów z pierwszej albo drugiej linii zabudowy. Kłopot w tym, że na miejscu nie było żadnej linii zabudowy ani żadnych sąsiadów. a tak na marginesie to nawet nie wiedziała była ta deweloperka nawet przy której z czterech ulic ta działka się znajduje a map oczywiście nie miała. Ogólny koszmar.

 • Ryszard Lewandowski(2010-02-16 00:57) Odpowiedz 00

  Licencje nalezy zniesc dla dobra rozwoju gospodarczego Polski oraz wolnosci gospodarczej.Prawie polowa posredników posiadajacych licencję ma tylko srednie wyksztalcenie i podobno sa dobrymi posrednikami natomiast od nowych posredników wymaga się ukonczenia studiow oraz podyplomowych a może powinni miec doktorat oraz 10 letnią praktykę.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama