statystyki

W 2013 roku Poczta Polska przestanie być monopolistą

autor: Daria Stojak02.12.2009, 03:00

Do świadczenia usług pocztowych wystarczy wpis w rejestrze operatorów pocztowych. Co 10 lat prezes UKE wyznaczy powszechnego operatora pocztowego, w drodze konkursu. Reklamacje za spóźnione listy i przesyłki pocztowe będziemy mogli wysyłać e-mailem.

Reklama


Reklama


Rząd chce znieść ograniczenia w prowadzeniu działalności pocztowej dla prywatnych firm. W razie utraty przesyłki konsument skorzysta z prostych i mało kosztownych procedur reklamacyjnych, z odszkodowaniem za nieterminowe dostarczenie przesyłki włącznie. Operator pocztowy z uprawnieniami do świadczenia usług pocztowych na terenie całego kraju będzie wyłaniany przez prezesa Urzędu Telekomunikacji Elektronicznej w konkursie organizowanym co dziesięć lat. To podstawowe założenia przygotowywanego przez Ministerstwo Infrastruktury projektu ustawy – Prawo pocztowe, który ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów III dyrektywy pocztowej.

Koniec z przyklejaniem blaszek

Urzędnicy nie mogą już dłużej blokować otwarcia rynku usług pocztowych. Zgodnie z dyrektywą pocztową 31 grudnia 2010 r. w większości państw członkowskich zniesiony ma zostać monopol publicznego operatora na usługi pocztowe. W niektórych krajach, w tym w Polsce, ma się to stać dopiero 31 grudnia 2012 r.

Poczta Polska, jako jedyny podmiot działający na rynku, może doręczać korespondencję ważącą poniżej 50 gram bez pobierania dodatkowej opłaty (jest to tzw. obszar zastrzeżony dla publicznego operatora). Prywatni operatorzy pocztowi, którzy przyjmując lekką przesyłkę, musieliby pobierać opłatę 2,5 razy wyższą niż Poczta, dociążają więc przesyłki, co jest uciążliwe i dla nich, i dla klientów.

– Po otwarciu rynku niezależni operatorzy w końcu będę mieli wyrównane reguły do zdrowej konkurencji rynkowej – mówi Rafał Brzoska, prezes zarządu firmy InPost, operatora pocztowego. Klienci będą mieli alternatywę i wybiorą najbardziej korzystną dla siebie propozycję.

Po wejściu w życie nowej ustawy działalność pocztowa będzie wykonywana w Polsce na podstawie wpisu do rejestru operatorów pocztowych.

Zdecyduje konkurs

Prezes UKE w drodze konkursu co 10 lat wyznaczy operatora pocztowego, zobowiązanego do świadczenia usług powszechnych. Wyznaczony w ten sposób operator będzie świadczyć usługi na terenie całego kraju, zapewniając odpowiednią gęstość swoich placówek oraz pocztowych skrzynek nadawczych. Do jego obowiązków należeć też będzie zapewnienie co najmniej jednego opróżniania nadawczej skrzynki pocztowej i doręczania przesyłek co najmniej w każdy dzień roboczy i nie mniej niż pięć razy w tygodniu (z wyłączeniem dni świątecznych). Pierwszym operatorem wyznaczonym na okres trzech lat od momentu wejścia w życie ustawy będzie Poczta Polska.

Podstawową wadą obowiązującego prawa pocztowego jest zbyt mała ochrona praw konsumentów w zakresie usług świadczonych przez operatorów pocztowych.

– Obecnie brak jest np. rozwiązań, na mocy których należne byłoby odszkodowanie w przypadku opóźnienia lub znacznego opóźnienia przesyłki, w szczególności w zakresie usług świadczonych przez operatora publicznego – mówi Piotr Dziubak, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • zack(2009-12-02 10:18) Odpowiedz 00

  Oby Poczta Polska wyciągnęła wnioski, i oby na takich partaczach jak "InPost" i innych takich pseudo-operatorach nie spoczywała odpowiedzialność za nasze przesyłki...

 • pablo(2009-12-02 11:03) Odpowiedz 00

  PP "reformuje" się od 20 lat. Gdyby nie konkurencja mogłoby to trwać wiecznie. Co trzeci pracownik to kierownik !!
  Pamiętajmy, komu "zawdzięczamy" przedłużenie monopolu PP - Jarosławowi Kaczyńskiemu, który jako prepremier "załatwił" to w Brukseli - nam - nie !! Kumplom w radach nadzorczych !!
  Precz z ekonomatołectwem, precz z pisem !!

 • LGB(2009-12-02 11:50) Odpowiedz 00

  PP jest słabe DHL tez nie najlepszy, ale to nie oznacza że nie mają mieć równego dostępu do rynku. Dlaczego cały czas za naszymi plecami politycy się umawiają i przez to latami drenują nam kieszenie.

 • Anna(2009-12-02 12:10) Odpowiedz 00

  Nie martwcie się, poczta sobie poradzi. W Centralnym Zarządzie Dyrektorzy się dokształcają, oczywiście za pieniądze firmy na różnych IBM, podyplomowych itp.
  Zwolniwszy wcześniej doświadczonych, wykształconych pracowników, wprowadzają swoje ambitne cele. Brak profesjonalizmu rekompensują zwolnieniami pracowników, niby dla oszczędności. Te oszczędności są żadne, a działalność poczty się wali. Tą firmą kierują ludzie z niemający pojęcia o zarządzaniu. Dzięki temu, że jeszcze do 2013 r będą monopolistami nic nie zmienią.

 • W poczcie prywatnej znaczki są drukowane(2009-12-02 13:37) Odpowiedz 00

  W formie naklejki na list z opłatą.

  A w Poczcie kobiecina grzebie w klaserze, szuka ci tylu znaczków i o odpowiednim nominale by zsumowała sie opłata. powoli wydziera by nie zniszczyć innych znaczków. Potem mozlonie wklepuje znaczki do komputera. A to trwa, trwa,trwa.

  W poczcie prywatnej - jedno wpisanie do komputera kwoty opłaty za przesyłkę i wydanie naklejki za gotówkę.
  Nadruk zawira wiele innych pomocniczych danych

  Poczta nie wprowadzi nigdy takich rozwiązań

 • Yakari(2009-12-03 14:39) Odpowiedz 00

  Niestety poczcie może pomóc tylko bankructwo lub prywatyzacja.
  A szkoda bo to mogłoby być dobre źródło dochodów dla Państwa.

 • Jagoda(2009-12-09 20:52) Odpowiedz 00

  Partaczem to jest właśnie Poczta Polska. Zacofana instytucja, przedpotopowe rozwiązania. Nic nie potrafią dobrze zrobić, ze wszystkim jest problem. To jedna wielka pomyłka. Zamiast przynieść paczkę listonosz zostawia avizo, bo mu się nie chce nic nosić. Tak nie powinno być. W końcu płacimy ciężkie pieniądze za te wszystkie usługi.

 • Kropka(2009-12-15 12:41) Odpowiedz 00

  kto tu partaczy najbardziej? moim zdaniem poczta polska. inpost nie zgubił ani nie zniszczył mi jeszcze żadnej paczki, nie pamiętam też żadnych opóźnień. na poczcie otworzą byle grubszy list w kopercie bąbelkowej ;/ a nuż wideleć ktoś coś cennego wysłał ;/

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama