statystyki

Kto może ubiegać się o zwrot kosztów podróży na rozprawę

autor: Łukasz Sobiech28.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 28.11.2009, 09:18

Świadek otrzyma zwrot kosztów stawiennictwa w sądzie, jeżeli złoży w tej sprawie odpowiednie żądanie na piśmie albo ustnie do protokołu rozprawy. Może to uczynić w ciągu trzech dni po rozprawie.

Reklama


Reklama


Sąd wezwał czytelnika jako świadka na sprawę w postępowaniu spadkowym.

– Czy mogę liczyć na zwrot kosztów podróży – pyta pan Tadeusz z Krosna.

Zasady zwrotu poniesionych przez niego kosztów reguluje ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z jej przepisami świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży, kosztów noclegu i utraconych zarobków lub dochodów, związanych ze stawiennictwem w sądzie. Wynagrodzenie za utracony zarobek lub dochód za każdy dzień udziału w czynnościach sądowych przyznaje się świadkowi w wysokości jego przeciętnego dziennego zarobku lub dochodu. W przypadku świadka pozostającego w stosunku pracy przeciętny dzienny utracony zarobek oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu należnego pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za urlop. W każdym jednak przypadku górną granicę należności za utracony dzienny zarobek lub dochód stanowi równowartość 4,6 proc. kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość, ustaloną według odrębnych zasad, określa ustawa budżetowa. Limit dzienny zwrotu zarobku wynosi dzisiaj około 84 zł. Świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży – z miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności sądowej – według zasad obowiązujących przy obliczaniu należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Zgodnie z tymi samymi zasadami świadkowi przysługuje zwrot kosztów noclegu oraz utrzymanie w miejscu przesłuchania.

Prawo do żądania należności przysługuje osobie wezwanej w charakterze świadka, choćby nawet nie została ostatecznie przesłuchana. Zwrot kosztów dla świadka nie jest też automatyczny, ale osoba tym zainteresowana powinna złożyć w tej sprawie odpowiednie żądanie na piśmie albo ustnie do protokołu rozprawy. Jeśli świadek zdecyduje się na pisemne złożenie wniosku, może to uczynić w ciągu trzech dni po rozprawie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • jerome(2015-08-09 15:40) Odpowiedz 00

  Na stronie http://www.compte.pl znajdziesz narzędzie, które pomoże Ci odzyskać poniesione koszty w sprawie.

 • Patrycja(2009-11-30 07:36) Odpowiedz 00

  Tak tylko nigdzie się nie pisze jak długo trzeba czekać na zwrot. Ja złożyłam żądanie zwrotu podczas przesłuchania - do protokołu dwa miesiące temu i do dnia dzisiejszego nie otrzymałam należnego mi zwrotu kosztów.

 • wjw(2009-11-30 11:21) Odpowiedz 00

  Bo fiskus jak mówi, że da to mówi a jak mówi, że zabierze to zabiera.
  Jak w PRL.

 • fiz(2009-11-30 20:35) Odpowiedz 00

  Uzupełniając ten artykuł należy zwrócić uwagę na słowo " utracony", a nie jak to niektuży traktują wynagrodzenie za stawiennictwo w sądzie. Dlatego też należy udokumentować "utracenie wynagrodzenia lub dochodu".

 • Brawurka(2009-12-11 09:11) Odpowiedz 00

  z tego co wiem takie żadanie trzeba złozyć najpóźniej następnego dnia po rozprawie a nie w ciagu trzech dni. taki błąd- nieładnie

 • tomcio(2010-01-14 08:55) Odpowiedz 00

  ad 4.: trzy dni (art. 92 ust. 2 uksc). Zapoznaj się dokładnie z aktem prawnym zanim ocenisz czyjąś wiedzę.

 • MACIEJ(2010-02-03 11:46) Odpowiedz 00

  Zapoznajcie się dokładnie z przepisami Kodeksu Cywinego.
  Kosztami traconymi obciąża się stronę przez którą zostaliśmy powołani w charakterze świadka.

 • joanna(2012-02-19 10:13) Odpowiedz 00

  ja mam na wezwaniu napisane ze napozniej nazajutrz po rozprawie mozna złozyc wniosek o zwrot kosztów!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama