statystyki

Sprawdź co ci grozi, jeśli nie płacisz abonamentu RTV

autor: Katarzyna Żaczkiewicz28.11.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Kontrolę nad pobieraniem abonamentu radiowo-telewizyjnego sprawuje Poczta Polska i minister infrastruktury. W praktyce jednak egzekucja tych należności jest utrudniona z powodu niespójności przepisów ustawy.

reklama



reklama


Czytelniczka zarejestrowała swój odbiornik telewizyjny 10 lat temu. Jednak od dwóch lat nie płaci abonamentu. W tym czasie kupiła także dwa radia, których nie zarejestrowała.

– Czy wobec zaległości z opłatami grozi mi kara pieniężna i czy zostanie wyegzekwowana – pyta pani Joanna z Kielc.

Kara czytelniczce grozi, ale nie będzie wykonana. Zgodnie bowiem z ustawą o opłatach abonamentowych kontrolę rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz obowiązku opłacenia abonamentu prowadzi operator publiczny, czyli Poczta Polska. Nadzór nad Pocztą sprawuje minister infrastruktury. W przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego telewizora lub radia naczelnik urzędu pocztowego wydaje decyzję. Decyzja taka nakazuje rejestrację i ustala wysokość opłaty za używanie. W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych.

Naczelnik urzędu może skierować sprawę do postępowania egzekucyjnego. Od decyzji naczelnika przysługuje obywatelowi odwołanie do ministra infrastruktury.

Przepisy nie wskazują jednak terminu, w którym powinna zostać uiszczona należność wymierzona decyzją naczelnika poczty. Uniemożliwia to stwierdzenie upływu terminu do zapłaty. Co więcej, blokuje to wierzyciela (pocztę) odnośnie do podejmowania dalszych działań niezbędnych do wszczęcia egzekucji administracyjnej. Egzekucja administracyjna nie może być przeprowadzona. Ponadto powierzenie obowiązku ściągania opłat przez pocztę jest niewykonalne, gdyż jako sprywatyzowana spółka prawa handlowego nie może podejmować decyzji administracyjnych. Ustanowiony nieskuteczny mechanizm poboru i egzekucji abonamentu stoi w sprzeczności z zasadą powszechności obciążeń publicznych (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 listopada 2009 r., sygn. akt K 21/96, Kp 1/08).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 75

  • 1: Leszek z IP: 195.117.117.* (2012-06-25 10:04)

    Byłem na poczcie z decyzją że jestem całkowicie nie zdolny do pracy w roku 1997r i na poczcie odmówili mi z niepłacenia abonamentu choć wtedy był taki przepis że inwalidzi całkowicie nie zdolni do pracy są zwolnieni z płacenia to co zrobić przestałem płacić bo jest taka ustawa że inwalidzi z całkowitą nie zdolnością nie płacą . jaki e formularze mam wysłać i gdzie .I skont pobrać z jakiej strony i gdzie znależ formularze do napisania dlaczego nie muszę płacic abonamentu

  • 2: chacha z IP: 87.205.142.* (2012-01-09 23:03)

    Nie chca wyrejestrowac telawizora a ja kiedys mialam cyfre plus a teraz nie mam i nie moge po tym ogladac zadnego programu,bo go nie mam to za co mam placic?Moze jeszcze za chod po chodniku???//

  • 3: ANDRE z IP: 46.112.34.* (2010-11-16 11:25)

    ...nie płacę abonamentu RTV od 2 lat ponieważ przysyłają mi formularze z innym nazwiskiem choć adres się zgadza-czy mam płacić?

  • 4: Wejherowo z IP: 85.237.191.* (2010-03-02 15:26)

    I dość tego gotowania na ekranie.M innymi jajecznicy z Metaxą,łososików,węgorzyków i szyneczek parmeńskich.Domyślam się,że ktoś to musi póżniej zjeść.Chyba nie bezdomni z "Centralnego"?.

  • 5: Lilka z IP: 83.8.83.* (2010-02-21 14:11)

    Większość płaciła, dopóki były książeczki opłat. Poczta utrudniła poprzez wprowadzenie jakiś numerów i mają to co mają, mniej ludzi płaci. Po co było wymyślać nowe zwyczaje płatnośći. Powróćcie do książeczek opłat.

  • 6: POLAK z IP: 83.7.152.* (2010-02-03 08:49)

    Na przykład dzisiaj niech ktoś spróbuje oglądać TV z anten naziemnych w naszym rejonie gdzie problem był nawet w dni pogodne. Zwykłą antenę ściągnąłem z dachu w 1995 roku i założyłem talerz do odbioru telewizji satelitarnej. Od tego czasu płacę abonament TV cyfrowej gdzie są TVP1 oraz TVP2 za które na pewno TV Polska dostaje część z tego już opłacanego abonamentu. Jeśli nie to niech tam szukają pieniędzy. Dodatkowo TV publiczna powinna pomyśleć o stworzeniu własnej TV cyfrowej i za pomocą przesyłanych programów, filmów ściągnie do siebie ludzi.

  • 7: kunia z IP: 84.38.94.* (2010-01-28 19:50)

    Po pierwsze, mówiono, że wszyscy emeryci będą zwolnieni z opłat, a po drugie, najpierw niech zapłacą zaległy abonament ci , którzy w ogole nie zarejestrowali odbiorników, a potem ci, co nie płacą od jakiegoś czasu.

  • 8: fx z IP: 85.222.86.* (2010-01-08 09:49)

    A co będzie jeśli ktoś nigdy nie zarejestrował telewizora, czy radia - a ma go od, powiedzmy, 20 lat?
    Nie ma Cię w ewidencji, czyli po prostu nie istniejesz Poczty Polskiej?
    A może pan listonosz (sic! doręczyciel), przy okazji wręczania listu poleconego, zapuści żurawia do środka mieszkania?
    Wniosek i nasuwają się same...

  • 9: Poddany patriota z IP: 78.133.151.* (2009-12-26 14:36)

    Za telewizor zapłacilem w sklepie.Aby oglądać programy muszę dać zarobić elektrowni za pobór prądu,i tak za drogi.Elektrownia musi zapłacić górnictwu za węgiel,który też jest drogi-mało tego słabej jakości(dużo kamienia,ale nie zaliczany do przerostu)Widzicie tu zależności jak to w kraju katolickim-jeden z drugiego zdziera.Koń by się uśmiał ile to akcji dobroczynnych wszystkie telewizje
    prowadzą.Naciągają n as na SMS-y za parę zł,a zapominają o tych potężnych pieniądzach o których powyżej moi przedmówcy pisali.Pokazują aktorów czy innych bogaczy,sponsorów jacy to oni dobrzy.ALE ZA NASZE PIENIĄDZE-wstyd,robią z nas głupców.Kler też mógłby się ograniczyć i żyć bardziej skromnie.Znam księży emerytów,którzy dzielą sie swoją emeryturą z ubogimi,ale jest ich chyba garstka,ale cześć im i chwała.
    Wasz poddany
    PS.Żaden P.Tusk,czy P.Kaczyński czy inni w przyszłości rządzący wielu rzeczy nie zmienią bo na to nie pozwoli"elita kapitalistyczna".

  • 10: Janusz z IP: 188.146.142.* (2009-12-13 16:07)

    Nie mam nic przeciwko płaceniu abonamentu, jeżeli: po pierwsze - będą zmuszeni wszyscy do płacenia np: łącznie z energią elektryczną, po drugie - ktoś musi mi przedstawić konkretne powody, dla których ja muszę placić. Płacić za horendalne /min.15-20000tys.zł./pensje dla pseudo dziennikarzy(pomijając administrację, zarząd, rady nadzorcze itp,) mizerne, często powtarzane programy, dyskusje - jeden wielki bełkot 3-4 pseudo polityków jednocześnie wrzeszcących itp. itd. kiedy większość Polaków zarabia głodowe pensje brutto 1500 zł ?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię