statystyki

Sprawdź co ci grozi, jeśli nie płacisz abonamentu RTV

autor: Katarzyna Żaczkiewicz28.11.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Kontrolę nad pobieraniem abonamentu radiowo-telewizyjnego sprawuje Poczta Polska i minister infrastruktury. W praktyce jednak egzekucja tych należności jest utrudniona z powodu niespójności przepisów ustawy.



Czytelniczka zarejestrowała swój odbiornik telewizyjny 10 lat temu. Jednak od dwóch lat nie płaci abonamentu. W tym czasie kupiła także dwa radia, których nie zarejestrowała.

– Czy wobec zaległości z opłatami grozi mi kara pieniężna i czy zostanie wyegzekwowana – pyta pani Joanna z Kielc.

Kara czytelniczce grozi, ale nie będzie wykonana. Zgodnie bowiem z ustawą o opłatach abonamentowych kontrolę rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz obowiązku opłacenia abonamentu prowadzi operator publiczny, czyli Poczta Polska. Nadzór nad Pocztą sprawuje minister infrastruktury. W przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego telewizora lub radia naczelnik urzędu pocztowego wydaje decyzję. Decyzja taka nakazuje rejestrację i ustala wysokość opłaty za używanie. W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych.

Naczelnik urzędu może skierować sprawę do postępowania egzekucyjnego. Od decyzji naczelnika przysługuje obywatelowi odwołanie do ministra infrastruktury.

Przepisy nie wskazują jednak terminu, w którym powinna zostać uiszczona należność wymierzona decyzją naczelnika poczty. Uniemożliwia to stwierdzenie upływu terminu do zapłaty. Co więcej, blokuje to wierzyciela (pocztę) odnośnie do podejmowania dalszych działań niezbędnych do wszczęcia egzekucji administracyjnej. Egzekucja administracyjna nie może być przeprowadzona. Ponadto powierzenie obowiązku ściągania opłat przez pocztę jest niewykonalne, gdyż jako sprywatyzowana spółka prawa handlowego nie może podejmować decyzji administracyjnych. Ustanowiony nieskuteczny mechanizm poboru i egzekucji abonamentu stoi w sprzeczności z zasadą powszechności obciążeń publicznych (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 listopada 2009 r., sygn. akt K 21/96, Kp 1/08).






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 75

  • 1: qwo z IP: 208.53.150.* (2009-11-28 05:11)

    A co się dziwić. Przypominam sobie zestawienie kosztów produkcji programów jak prezesem TV był Walendziak. Za jakieś gadające głowy producenci ciągnęli horrendalne kwoty. Zero nowości filmowych. Przed odgrzewanym seansem sobotnim dwadzieścia minut reklam. Kto by to wytrzymał? Jak TVP chce abonamentu niech sobie zakoduje pasmo a nie wciska kolejnego podatku pod zmienioną nazwą.

  • 2: roberto z IP: 93.105.227.* (2009-11-28 08:17)

    co daje telewizja publiczna tam nic nie ma za co mam płacić abonament może za to że mój mały syn ogląda mini mini

  • 3: Magda z IP: 188.146.85.* (2009-11-28 08:31)

    Nie płacę abonamentu rtv i nie będę płacić. Tu gdzie mieszkam panują jakieś dzikie obyczaje, że jak nie mam podłączonej telewizji kablowej to nie mogę oglądać tv. Jest opłata za podstawowy pakiet, czyli pierwszy program, drugi, regionalny i polsat. Jeśli nie wykupię to nie oglądam. Więc za co mam płacić ten haracz? Za to, że kupiłam telewizor za ciężko zapracowane pieniądze?

  • 4: anty z IP: 83.168.75.* (2009-11-28 08:38)

    Czy w tym kraju są jeszcze myslacy ludzie???
    Zakodowac sygnal a kto bedzie chcial ogladac to wykupi abonament i po sprawie.
    Po co wciskac kit ludziom i straszyc jakimis bzdurnymi ustalanymi przez tepakow przepisami.

  • 5: Janusz z IP: 83.3.97.* (2009-11-28 08:41)

    Nie oglądam TV publicznej, bo od długiego czasu - jak każdy wie - jest to TV katolicka, a ta tematyka mnie nie interesuje. Dlaczego mam płacić za coś, z czego nie korzystam?

  • 6: OBYWATEL-POLAK z IP: 87.205.35.* (2009-11-28 08:51)

    A ja mam pytanie : CZY PREMIER TUSK I TA RESZTA ... PŁACĄ ABONAMENT RTV . BO CO JEŚLI NIE PŁACĄ ???

  • 7: ANTY-PODATNIK z IP: 79.163.20.* (2009-11-28 08:55)

    SZANOWNI PAŃSTWO UWAŻAM ŻE JEDYNIE MOIM PROBLEMEM JEST CO WŁOŻĘ DO GARA ,ALBO Z KĄD WEZMĘ NA ZUS WIĘC UWAŻAM ŻE JEŚLI W TELEWIZJI ZA MIĘDZY INNYMI ABONAMENT MA BYĆ OPŁACANY PROGRAM Z LISEM -ZA JEDYNE 100.000 TYS ZŁ OD PROGRAMU TOZNACZY O ZAMOŻNOŚCI TELEWIZJI . TELEWIZJA NIECH SIĘ STARA POZYSKIWAĆ TELEWIDZÓW NIE POWTÓRKAMI WIELOLETNIMI W STYLU NA DOBRE I ZŁE I INNE DYRDYMAŁY LECZ CZYMŚ NOWYM !!! A PRO PO ZDEJMIJCIE PROGRAM ZE STRONNICZYM PO -WSKIM LISEM !!!

  • 8: qwerty z IP: 89.191.147.* (2009-11-28 09:41)

    Czytelniczka skoro nie opłaca abonamentu to powinna chociaż wyrejestrować TV, przynajmniej zaległości nie będą jej rosnąć. Co do premiera, to kiedyś chyba w tv sie przyznał że nie płaci. a Ci wszyscy politycy mówiący o konieczności płacenia powinni pokazać swoje książeczki opłat/blankiety opłat na dowód że opłacają

  • 9: leonard z IP: 79.186.249.* (2009-11-28 10:29)

    Opłacać abonament to zbrodnia na tym co polacy osiągneli dwudziesty pierwszy
    wiek a oni tylko myslą o abonamęcie przecież więkrzośc ma telewizje takie jak
    cyfra czy polsat i tam jest wliczone za programy telewizji publicznej a prawde mówiąc to polakom się należy darmowa telewizja za tyle wyżeczeń w czasach polski ludowej no i teraz wczasach wielkich przemian społecznych co ludzie mają robić jak stracą prace to chociaż zabiją nudy tymi nudami w programach telewizji
    publicznej zresztą w tych innych też same nudy powturki pokilka razy!!!

  • 10: POSZUKIWACZ z IP: 81.190.87.* (2009-11-28 10:37)

    Czy PO nie miała w swoich obiecankach przedwyborczych hasłai, że zlikwiduje abonament? może ktoś pamięta?
    Jeśli tak, to jest przyczyna niepłacenia abonamentu.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie