statystyki

Sprawdź co ci grozi, jeśli nie płacisz abonamentu RTV

autor: Katarzyna Żaczkiewicz28.11.2009, 03:00

Kontrolę nad pobieraniem abonamentu radiowo-telewizyjnego sprawuje Poczta Polska i minister infrastruktury. W praktyce jednak egzekucja tych należności jest utrudniona z powodu niespójności przepisów ustawy.

reklama


reklama


Czytelniczka zarejestrowała swój odbiornik telewizyjny 10 lat temu. Jednak od dwóch lat nie płaci abonamentu. W tym czasie kupiła także dwa radia, których nie zarejestrowała.

– Czy wobec zaległości z opłatami grozi mi kara pieniężna i czy zostanie wyegzekwowana – pyta pani Joanna z Kielc.

Kara czytelniczce grozi, ale nie będzie wykonana. Zgodnie bowiem z ustawą o opłatach abonamentowych kontrolę rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz obowiązku opłacenia abonamentu prowadzi operator publiczny, czyli Poczta Polska. Nadzór nad Pocztą sprawuje minister infrastruktury. W przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego telewizora lub radia naczelnik urzędu pocztowego wydaje decyzję. Decyzja taka nakazuje rejestrację i ustala wysokość opłaty za używanie. W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych.

Naczelnik urzędu może skierować sprawę do postępowania egzekucyjnego. Od decyzji naczelnika przysługuje obywatelowi odwołanie do ministra infrastruktury.

Przepisy nie wskazują jednak terminu, w którym powinna zostać uiszczona należność wymierzona decyzją naczelnika poczty. Uniemożliwia to stwierdzenie upływu terminu do zapłaty. Co więcej, blokuje to wierzyciela (pocztę) odnośnie do podejmowania dalszych działań niezbędnych do wszczęcia egzekucji administracyjnej. Egzekucja administracyjna nie może być przeprowadzona. Ponadto powierzenie obowiązku ściągania opłat przez pocztę jest niewykonalne, gdyż jako sprywatyzowana spółka prawa handlowego nie może podejmować decyzji administracyjnych. Ustanowiony nieskuteczny mechanizm poboru i egzekucji abonamentu stoi w sprzeczności z zasadą powszechności obciążeń publicznych (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 listopada 2009 r., sygn. akt K 21/96, Kp 1/08).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • kowalski z(2009-12-02 21:02) Odpowiedz 00

    Nie oplacajcie haraczu za posiadanie odbiornika - bedzie tv publiczna udostepniala tyle kanalow co inni operatorzy - za porownywalne pieniqadze - bedzie mozna wtedy domagac sie oplat...Reasumujac powyzsze - politycy chca za pieniadze Polakow - miec poparcie mediow...itd...

  • mirus(2009-12-02 19:41) Odpowiedz 00

    Na litosc Boska,PO premier osobiscie powiedzial ,wszyscy w Polsce slyszeli ze nie placim abonamentu.Czy to tesz byly bzdury ,obietnice Chyba platformie czkawka sie odbije pszy wyborach,nie mozna ciagle klamac.

  • znudzony(2009-12-02 10:51) Odpowiedz 00

    A przecież wiadomo że opłaty abonamentowe idą na wyprawki prezesów , -po co maja kupować nowe filmy skoro wolą zakupić 10 starych za 10 tys.bo nowe są za drogie teraz znowu lecą pancerniaki niedawno skonczył się klos teraz aż do nudności ślizgające się gwiazdy, jak oni pieją,ostatnio często jestem bywalcem kin bo tam można obejrzec coś NIEPOWTARZALNEGO.A po za tym w telewizji nie ma na czym zachaczyć okaaaaaaaaaa.

  • witia(2009-12-02 21:09) Odpowiedz 00

    Ten "abonament" tv to nic innego jak haracz za posiadanie odbiornika - tylko i wylacznie.O tym sie spoleczenstwu nie mowi...

  • Zatroskany(2009-12-03 21:43) Odpowiedz 00

    Niestety, w świetle wszystkich wypowiedzi marnie widzę przyszłość telewizji publicznej i radia publicznego. Darmowa telewizja nigdzie nie istnieje, chyba, że ktoś z piszących chce pracować za darmo! Rząd, z premierem na czele, który nie potrafi egzekwować prawa, powinien ODEJŚĆ!

  • bum cyk(2009-12-05 17:37) Odpowiedz 00

    a kuku muniu strzela tv glogomorek y luku

  • Zwolennik TVP KULTURA(2009-12-04 09:41) Odpowiedz 00

    Z TVP , ogląd tylko TVP Kultura , to dobry program i za niego chętnie bym płacił,jeżeli będzie kodowany.
    Dlaczego ? po tą przykrywką są "podciągane" inne gnioty telewizji publicznej.pod
    hasłem "misja publiczna". TVN Walterów, toż to krwawy kapitalizm ,byłych
    prominentów PRL ( robią to profesjonalnie -to fakt).Włączam TVN i dowiaduję się,że za chwilę zginę w wypadku,zakażenia grypą (obojętnie jaką) - nic pozytywnego ,tylko umrzeć.

  • gt(2009-12-03 23:31) Odpowiedz 00

    Totalna bzdura z tym abonamentem zniesc wreszcie i bedzie spokoj.Mowi sie,ze to oplata za posiadanie odbiornika obojetnie telewizyjnego czy radiowego,a przeciez zeby go miec trzeba w sklepie zaplacic no i oczywiscie zeby korzystac z nich trzeba placic za prad,bo bez pradu nie funkcjonuja przeciez.Pozatym te okropne reklamy za ktore telewizja bierze gruba kase,a nam uprzykszaja zycie i do niczego sie nie przydaja,bo ja i napewno wiekszosc kupuje to na co ich stac i na co maja ochote a nie to narzucone przez telewizje czy radio.

  • tess(2009-12-01 16:27) Odpowiedz 00

    Za co mamy płacić ten abonament...za to że w sejmie się wiecznie kłócą ''''''nie chcę oglądać obrad sejmu ...'nie chcę słuchać o aferach w sejmie czy senacie.Prostych ludzi straszą karami za niepłacenie tego abonamentu.a sami robią afery na setki tysięcy a nawet miliony. ustawy są tworzone są dla bogaczy by mieli jeszcze więcej.

  • emeryt(2009-12-02 10:22) Odpowiedz 00

    nie mogą się utrzymac zmniejszyc zarobki-Kktzys Ręćista maok.600 zł.

  • nnnn(2009-11-30 15:25) Odpowiedz 00

    Kiedyś płacilam dopiero od 3 lat nie płacę.Ale telewizory wszyscy mają,a jeśli tak to niech wszyscy placą.Jedni placą inni się śmieją.Niech ekselencja z Wiejskiej to zrozumie.

  • WYBORCA(2009-11-30 15:18) Odpowiedz 00

    NASTĘPNA OBIETNICA LEGŁA- TUSK OBIECYWAŁ WSZYSTKIM ZNIESIENIE ABONENTU !!!

  • Bolek(2009-11-30 14:45) Odpowiedz 00

    Za co mam placic? To jest TV Watykan! Tego sie nie daje ogladac! Wiecej, jestem przesladowany przez Klera! Ranczo, Plebania, Ojciec Mateusz, transmisje, pielgrzymki koscielne i Wiadomosci, ktore bez pokazania jak sie caluje po lapach biskopow i ksiedza nieroba nie moga sie obyc. Bede placil jak to sie zmieni.

  • LL49(2009-11-30 16:24) Odpowiedz 00

    Bolek myślisz jak Lolek.Powiem Ci taki banał-wybierz sobie inny kanał.
    Poglądów swoich nie narzucaj innym.

  • Walter(2009-12-01 10:14) Odpowiedz 00

    Jestem za opłatami abonamentowymi , szczególnie za radio, które ma ograniczone mozlowosci"dorabiania sobie "reklamami.Natomiast szlag mnie trafia jak polotycy, szczególnie z opozycji, epatują konieczność obonamentu, rzekomym posłannictwem TV publicznej, w zakresie kultury edukacji itp.Wystarczy zagladnąć do"programu TVP 1 i 2-aby stwierdzić, że żadnej edukacji i kultury w programach nie ma.Są natomiast ifantylne kabarety(głupie, wrzaskliwe bez płęty i dowcipu), seriale dla małolatów(płytkie bez morału) oraz powtarzajace sie filmy i coraz wiecej reklam np.w/g programu serial kończy sie do 19.00 a w rzeczywistości konczy sie o 18.45 a pózniej reklamy, reklamy. Za takie programy, pozbawione edukacji w sferze , nauki ,historii , medycyny, kultury bycia higieny(wazne-GRYPA !) z udziałem naukowców-nikt nie powinien PŁACIĆ.I tu premier TUSK miał racje.Za takie barachło-to figa z makiem.

  • abstynent(2009-12-01 20:40) Odpowiedz 00

    Baju-baju!Po prostu odbiorników się nie REJESTRUJE -NIE ma instytucji ,która może mi wejść do domu i to SPRAWDZIĆ!!A jak zrobiło się to głupstwo i zarejestrowało to należy zapłacić na bieżąco i WYREJESTROWAĆ na poczcie!Dalej -patrz początek wpisu!!!
    W kwestii zasadniczej -nawet jest to BŁĘDNIE NAZWANE-bo abonament jest wtedy gdy DWIE strony umawiają się i podpisują umowę.Kto ma umowę z TVP na odbiór ich programu za WYNAGRODZENIEM???

  • TEŻ NIE PŁACĘ(2009-12-01 18:41) Odpowiedz 00

    NIE BĘDĘ PŁACIĆ MOICH CIĘŻKO ZAROBIONYCH PIENIĘDZY NA KOSMICZNE WYNAGRODZENIA DLA LISÓW I IM PODOBNYCH. JEŚLI DECYDUJĄCY TYM KTO W MEDIACH PUBLICZNYCH DOSTAJE TAKIE NIEMORALNIE WYSOKIE WYNAGRODZENIA NIE SŁUCHAJĄ GŁOSÓW LUDZI, KTÓRZY NA RÓŻNYCH FORACH O TYM PISZĄ, TO KONSEKWENCJĄ JEST TYLKO WZROST LICZBY OSÓB, KTÓRE ABONAMENTU NIE PŁACĄ I PŁACIĆ NIE BĘDĄ, BO WYSTARCZY RAZ SIĘ NA TO ODWAŻYĆ, A POTEM JUŻ PÓJDZIE.

  • ciekawski(2009-12-04 22:00) Odpowiedz 00

    ja mam kablówkę upc. rozumiem, że płacąc za nią abonament, jednocześnie płacę za ten abonament, o którym tutaj mowa?

  • jerzyt(2009-12-06 14:25) Odpowiedz 00

    a co z tymi co płacą np. za cyfre+ ,czy też maja płacić za abonament, wydaje mi się ,że jakąś prowizje za pierwszy i drugi porgram telewizja publiczna dostaje od CYFRY+

  • POLAK(2010-02-03 08:49) Odpowiedz 00

    Na przykład dzisiaj niech ktoś spróbuje oglądać TV z anten naziemnych w naszym rejonie gdzie problem był nawet w dni pogodne. Zwykłą antenę ściągnąłem z dachu w 1995 roku i założyłem talerz do odbioru telewizji satelitarnej. Od tego czasu płacę abonament TV cyfrowej gdzie są TVP1 oraz TVP2 za które na pewno TV Polska dostaje część z tego już opłacanego abonamentu. Jeśli nie to niech tam szukają pieniędzy. Dodatkowo TV publiczna powinna pomyśleć o stworzeniu własnej TV cyfrowej i za pomocą przesyłanych programów, filmów ściągnie do siebie ludzi.