statystyki

Mieszkania z TBS na własność

autor: Arkadiusz Jaraszek26.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 26.10.2009, 15:47

O możliwości wykupu mieszkania na własność zadecydują właściciele TBS-ów, a nie najemcy. Wykup lokali będzie się odbywał po rynkowych cenach mieszkań, które określi rzeczoznawca. Pieniądze ze sprzedaży mieszkań będą musiały być przeznaczone na budowę lokali pod wynajem.

reklama


reklama


Po wielu latach oczekiwań najemcy mieszkań w TBS-ach wreszcie będą mieli możliwość wykupu swoich lokali na własność. DGP dotarł do przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury projektu ustawy o TBS-ach, który umożliwi wolnorynkowy obrót takimi mieszkaniami. Ma to być możliwe już od początku 2011 roku.

– Chcemy zakończyć prace nad tym projektem do połowy grudnia i wtedy przekazać go do opinii publicznej i konsultacji. Mamy nadzieję, że rozpoczęcie procedur związanych z wykupem mieszkań w TBS-ach będzie możliwe od początku 2011 roku – mówi DGP Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury.

Decyduje właściciel

Zgodnie z projektem o tym, czy wykup mieszkań w TBS-ach będzie możliwy, zawsze będzie decydował właściciel TBS-u. Mieszkańcy TBS-ów nie będą mieli prawa żądania sprzedaży im wynajmowanego przez nich mieszkania, nawet jeżeli zamieszkują w nim przez wiele lat.

– Od samego początku funkcjonowania TBS-ów najemcy nie mieli podstaw do wykupu mieszkań na własność. Także i teraz nie będzie więc przysługiwało im roszczenie o nabycie własności mieszkania – wyjaśnia Piotr Styczeń.

Jeśli jednak właściciel TBS-u sprzeda pierwszy lokal w danym budynku, to pozostali najemcy będą mieli roszczenie o wykup mieszkań na własność.

– Nie chcemy, aby sprzedawane były tylko pojedyncze mieszkania w różnych blokach. Chcemy, aby prywatyzacja tych mieszkań odbywała się w sposób uporządkowany – argumentuje wiceminister infrastruktury.

Dodatkowo wykup lokali będzie przysługiwał jedynie najemcom, którzy wnieśli partycypację lub pozyskali ją w wyniku cesji dokonanej przez inną osobę.

– W wielu gminach najemcy mieszkań w TBS-ach byli zobowiązani do wniesienia 25-30 proc. udziału. Były jednak i takie gminy, które w całości pokrywały udział. Sytuacja najemców mieszkań w TBS-ach jest zatem bardzo różna – mówi Piotr Mync, były minister budownictwa, prezes TBS w Stargardzie Szczecińskim.

Rynkowe ceny

Najemcy lokali w TBS-ach, którzy liczyli na to, że wykupią je na własność za przysłowiową złotówkę, czyli według zasad, jakie obowiązywały przy sprzedaży mieszkań spółdzielczych, mogą się jednak rozczarować. Wykup lokali będzie się bowiem odbywał w oparciu o rynkową wartość lokalu. Zawsze cena nie będzie mogła być niższa niż wszystkie zobowiązania związane z budową lokalu, czyli np. wysokością kredytu zaciągniętego na budowę. Dokładną cenę określi natomiast, zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, rzeczoznawca. Nie będzie jej więc określał właściciel TBS-u. On będzie jedynie podejmował decyzję o tym, czy dopuścić możliwość wykupu mieszkań.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • TRACACY WIARE(2013-09-23 21:40) Odpowiedz 00

    meldunki na 5 lat potem fora ze dwora z tbs statystyka będzie imponujaca kolejki zmaleją madre to tylko pod mostami wzrosną kolejki bo jak ludzie zarabiają 1100 zl większość w Polsce maja na prywatnym najmować i oszczedzac z czego dotacje sa dziś jutro może ich nie być to jak z praca jest dziś jutro nie ma prezesi będą bogami w tbs korupcja będzie u szczytu NIEMCY KOCHAJA PANIA MERKIEL PANIE TUSK WIE PAN ZA CO ZA ZAROBKI A JA MAM KOCHAC KRAJ ZA 1100 ZL I JESZCZE GO BRONIC ZEBY MARGARYNE JESC DO SMIERCI MAZE O TYM ZEBY STAD WYJECHAC URZEDNICY POWINNI CALOWAC ZIEMIE W TYM KRAJU ZA TAK KOSMICZNE WYPLATY JAKIE MAJA

  • eee tam(2009-10-29 08:09) Odpowiedz 00

    Rozumiecie wogóle co czytacie?

    Jeśli kogoś stać na wykup mieszkania, które dostał w ramach TBS (i już nie potrzebuje pomocy państwa) to je sobie wykupi. Ta kasa będzie przeznaczona na budowę kolejnych budynków dla kolejnych potrzebujących, którzy znów, jeśli poprawi się ich sytuacja majątkowa, będą mogli wykupić lokale, itd...

    Co według Was poszło "nie w tą stronę"?

  • marian(2010-03-12 11:53) Odpowiedz 00

    Jak będą traktowane osoby, które nie ponosiły partycypacji w kosztach budowy a musiały wpłacić kaucje w wysokości 10 % wartości lokalu (tak było 6-10 lat temu - nie było powszechnej partycypacji w kosztach budowy - zamiast tego stosowano kaucję), gdzie cena 1m2 wynosiła ok. 1800 - 2200 zł. Pieniądze zablokowane od wielu lat na koncie TBS, odsetek od lokaty brak, możliwości wykupu wg propozycji ustawy także. Wpłacając 10% kaucji nie będę mógł wykupić lokalu, a partycypant z 10% wkładem będzie mógł - opłaty za lokal takie same, w czynszu też spłacam kredyt zaciągnięty przez TBS na budowę mieszkania, ilość kasy w TBS także jednakowa.
    Wydaje mi się, że jakieś silne lobby majstruje kolejną misterną przewałkę. Wykupowanie spłaconego kredytu po cenach rynkowych?
    Tylko w Polsce...

  • bb(2010-01-09 11:57) Odpowiedz 00

    tbs to pułapka

  • alir(2009-12-18 18:54) Odpowiedz 00

    przecież to takie proste.
    1. Obliczyć cenę m2 mieszkania (aktualna wartość rynkowa)
    np. 50m2 x 4000zł/m2 = 200.000 zł
    2. Jeśli była partycypacja to w zależności od jej wysokości ustalić wartość wpłaconego udziału (procentowo), jeśli nie - to nie.
    np. partycpacja 30% - 30% z 200.000 zł = 60.000 zł (zostaje 140.000zl)
    3. Kwotę wynikającą z powyzszych obliczeń pomniejszyć o wartość spłaconego kredytu w czynszu.
    na moim przykładzie 120 rat(mieszkam 10 lat) x 400zl =48.000 zł
    nastepnie 140.000 - 48.000 = 92.000 zł - CENA WYKUPU
    Cenę uzyskaną z wykupu TBS powinien przeznaczyć na budowę nowych mieszkań.
    Moim zdaniem sprawiedliwe i proste.
    Co sądzicie ?

  • kriiid(2009-11-30 14:46) Odpowiedz 00

    TBS powinny być zwrócone właścicielom czyli partycypantom.
    Partycypant wyłożył 30 procent a 70 to kredyt z KFM a tu nagle okazuje się
    że powinny być dochodem spólki zoo np. TBS Marki a oni je sprzedadzą po
    wartości rynkowej.
    Partycypant powinien zwrócić kredyt i wnieść dodatkową opłatę i stać się właścicielem.
    Nic nie dawać tym spółkom zoo ala TBS.
    Buuuhahhhhaaa.
    Szczyt cwaniactwa !

    Niezła odpowiedź ale co za nią się kryje aż strach myśleć.

  • Tomcio(2009-11-11 09:17) Odpowiedz 00

    Jestem najemcą TBS-u od 2000 roku. Kiedy podpisywałem umowę najmu ówczesne przepisy nie określały tzw. "partycypacji" w kosztach budowy lecz "kaucję"- (która jest zwrotna).
    Co z ogromną rzeszą tzw."Pierwszych najemców", czy będzie przysługiwał im ewentualny wykup najmowanych mieszkań ?
    Czy ktoś tu o kimś nie zapomniał ?

  • tycik(2009-10-28 21:38) Odpowiedz 00

    to jest w ogóle pomieszanie. Ale tak, jeśli miałbyś wykupic mieszkanie na dzień dzisiejszy, to płać rynkową wartość pomniejszoną o dotychczasowe spłaty. A nie wrtośc kredytu zaciągnięta pod zakup mieszkania, pomniejszoną o dotychczasowe spłaty. Nikt nie da ci prezentu pod choinkę. Dlaczego na dzień dzisiejszy masz mieć uprzywilejowaną pozycję w sosunku do osób, któr kupuja mieszkania z "wolnego rynku"???

    Poza tym powtórzę to, co ktoś napisał wczesniej - coś tu (z tym projektem) chyba poszło nie w tą stronę.

  • fcuk(2009-10-28 14:48) Odpowiedz 00

    Za TBS zapłaciłem 30% kosztów budowy mieszkania
    W czynszu spłacam kredyt, który TBS zaciągnął na budowe a teraz będę musiał za ewentualny wykup zapłacić po cenie rynkowej???
    Chyba raczej powinienem zapłacić pozostałe 70% kredytu pomniejszone o część spłaconą w czynszu!!!
    Ktoś tu szykuje niezły przekręt!!!
    Sprawa skończy się w KT albo wyżej.

  • fifi(2009-10-27 20:04) Odpowiedz 00

    Podobno w TBS-ach mieszkania mieli otrzymywać Ci, których nie stać na kupno mieszkania. Coś tu sie chyba poszło nie w tą stronę.

  • Janina B.(2009-10-26 14:16) Odpowiedz 00

    A co z ewent.wykupem mieszkań gdzie partycypantem był zakład pracy?

  • wkurzony!(2009-10-27 11:31) Odpowiedz 00

    To jest chore!

    TBS-y ładnie lobbuja
    - pozbywają sie mieszkań do których powoli trzeba będzie dokładać (remonty),
    - dostaną kasę (po cenie rynkowej) na nowe inwestycje i może jeszcze będą tym mogły obracać,
    - we wcześniejszym projekcie pisali o uwolnieniu czynszów- ciekawie jak tu ?

    Kto normalny to kupi, jak będzie musiał ostro przepłacać!

  • gruz(2009-10-26 21:32) Odpowiedz 00

    Jak się wprowadzałem do TBS m2 kosztował 2300zł, teraz 4000zł. Przy ewentualnym wykupie będę musiał zapłacić 4000zł za m2? Przeciż to jawne oszustwo! Nie taka była idea TBS!

  • tadek(2009-10-26 14:29) Odpowiedz 00

    Ale nowość. O tym już dawno pisali na tbs24.pl

  • xx(2009-10-26 12:11) Odpowiedz 00

    W pierwszej kolejności niech uregulują sprawę kredytów zaciągniętych przez spółdzielnie przed 1992 r., ponieważ spłata tych kredytów jest zwykłą lichwą wprowadzoną bezprawną ustawą. 120 tys. członków spółdzielni czeka na umorzenie bezprawnych odsetek od odsetek itp.

  • Do autora tego projektu(2009-10-26 12:01) Odpowiedz 00

    jak napisano - mieszkania takie będą mogli wykupić tylko partycypanci? Przecież mieszkańcy TBS-ów to najemcy, a nie partycypanci. Partycypanci więć mają zrobić cesję na rzecz najemcy? Bardzo śmieszne!!! Czyli na najemcy zarobić ma nie tylko TBS ale też partycypant!!!. Jak widać postanowiono zalegalizować handel partycypacjami. Brawo dla wybitnego autora tego projektu ustawy. Może to jakiś loobysta?

  • Mak(2009-10-26 10:44) Odpowiedz 00

    To mieszkancy TBS-ów nie dość ze spłacili kredyt to jeszcze muszą wykupić mieszkanie - płacą 2 razy za to samo mieszkanie czy mi się wydaje.

  • Tomcio(2009-10-26 10:09) Odpowiedz 00

    Ale będą wałki, takie jak stąd do Ameryki...

  • Janeczek(2009-10-26 08:17) Odpowiedz 00

    Te wypociny vice to zwyczajne szkodnictwo. Pan vice już od wielu lat tzw. "mieszanie" w tym resorcie uprawia i już pora by ktoś te swawole zakończył. Ile to już w ostatnich latach zmian dokonano np. w ustawie o gosp. nieruchomościami ? Jaka to stałość prawa ? Dlaczego ta radosna twórczość trwa ? Wiadać że jak się nie ma co robić to najłatwiej zmieniać ustawę. Niby dlaczego właściciel nie może decydować o swojej własności ? Najpewniej ktoś rozsądny zaskarży to do TK.

  • la(2011-06-21 10:14) Odpowiedz 00

    TBS to największa porażka.