Odbiorca wrażliwy, który korzysta z prawa do zasiłku, zapłaci rachunek za energię elektryczną nawet o 30 proc. niższy.
Odbiorca wrażliwy, który korzysta z prawa do zasiłku, zapłaci rachunek za energię elektryczną nawet o 30 proc. niższy.
Osoby żyjące w niedostatku, które mają kłopoty z regularnym płaceniem za energię elektryczną, będą mogły liczyć na dopłaty do rachunków za prąd. Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia do aktów prawnych wprowadzających system jego ochrony dla tzw. odbiorców wrażliwych. Trafiły one do uzgodnień międzyresortowych.
Zgodnie z Dyrektywą 2009/72/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 lipca 2009 r., która dotyczy kształtowania wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej, państwa członkowskie powinny podjąć niezbędne środki w celu ochrony odbiorców wrażliwych w kontekście rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Takie środki mogą się różnić w zależności od specyficznych warunków w państwie członkowskim i mogą obejmować szczególne środki dotyczące płatności rachunków za energię elektryczną lub bardziej ogólne środki podjęte w ramach systemu zabezpieczenia społecznego.
Ministerstwo Gospodarki zakłada wprowadzenie do ustawy – Prawo energetyczne (Dz.U. z 2006 r. nr 89, poz. 625, z późn. zm.) definicji odbiorcy wrażliwego. Będzie nim odbiorca energii elektrycznej w gospodarstwie domowym uprawniony do otrzymywania zasiłku stałego lub zasiłku okresowego. Ma być on uprawniony do otrzymywania rachunku za energię elektryczną uwzględniającego bonifikatę w wysokości 30 proc. należności za tę energię.
Bonifikata dotyczyć będzie jednak tylko określonego limitu zużycia energii elektrycznej. Dla osoby samotnej próg ten wyniesie 1000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych składających się z dwóch do czterech osób 1250 kWh rocznie, zaś 1500 kWh rocznie dla gospodarstw domowych składających się z więcej niż czterech osób.
Przedsiębiorstwu energetycznemu, które wystawiło rachunek za energię elektryczną z bonifikatą, ma przysługiwać rekompensata od Skarbu Państwa – potrącenie z zobowiązania podatkowego.
Zmiany w prawie energetycznym
Roczne limity zużycia energii elektrycznej uprawniające do bonifikaty
1000 kWh – dla osoby samotnej
1250 kWh – dla rodziny 4-osobowej
1500 kWh – dla rodzin składających się z większej liczby osób
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama