statystyki

Najubożsi dostaną dopłaty do rachunków za prąd

autor: Jerzy Kowalski06.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 06.10.2009, 14:13

Odbiorca wrażliwy, który korzysta z prawa do zasiłku, zapłaci rachunek za energię elektryczną nawet o 30 proc. niższy.

reklama


reklama


Osoby żyjące w niedostatku, które mają kłopoty z regularnym płaceniem za energię elektryczną, będą mogły liczyć na dopłaty do rachunków za prąd. Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia do aktów prawnych wprowadzających system jego ochrony dla tzw. odbiorców wrażliwych. Trafiły one do uzgodnień międzyresortowych.

Zgodnie z Dyrektywą 2009/72/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 lipca 2009 r., która dotyczy kształtowania wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej, państwa członkowskie powinny podjąć niezbędne środki w celu ochrony odbiorców wrażliwych w kontekście rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Takie środki mogą się różnić w zależności od specyficznych warunków w państwie członkowskim i mogą obejmować szczególne środki dotyczące płatności rachunków za energię elektryczną lub bardziej ogólne środki podjęte w ramach systemu zabezpieczenia społecznego.

Ministerstwo Gospodarki zakłada wprowadzenie do ustawy – Prawo energetyczne (Dz.U. z 2006 r. nr 89, poz. 625, z późn. zm.) definicji odbiorcy wrażliwego. Będzie nim odbiorca energii elektrycznej w gospodarstwie domowym uprawniony do otrzymywania zasiłku stałego lub zasiłku okresowego. Ma być on uprawniony do otrzymywania rachunku za energię elektryczną uwzględniającego bonifikatę w wysokości 30 proc. należności za tę energię.

Bonifikata dotyczyć będzie jednak tylko określonego limitu zużycia energii elektrycznej. Dla osoby samotnej próg ten wyniesie 1000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych składających się z dwóch do czterech osób 1250 kWh rocznie, zaś 1500 kWh rocznie dla gospodarstw domowych składających się z więcej niż czterech osób.

Przedsiębiorstwu energetycznemu, które wystawiło rachunek za energię elektryczną z bonifikatą, ma przysługiwać rekompensata od Skarbu Państwa – potrącenie z zobowiązania podatkowego.

Zmiany w prawie energetycznym

Roczne limity zużycia energii elektrycznej uprawniające do bonifikaty

1000 kWh – dla osoby samotnej

1250 kWh – dla rodziny 4-osobowej

1500 kWh – dla rodzin składających się z większej liczby osób

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • sss(2009-10-07 18:08) Odpowiedz 00

    "Do Eda. Nic mi się nie pomyliło. Mamy najniższe wydatki socjalne w Europie, a potrzebujących trzy razy tyle."

    Bzdura. Ze niby w Polsce jest trzy razy wiecej inwalidow, bo takie ciapy jestesmy? Ze mamy niby "slabsze" organizmy? Wydatki socjalne sa rozdete i zle adresowane, porownywane do krajow starej 15. Sek w tym, ze kraje starej unii NA TO STAC. Nawet Szwecja, majac takie PKB jak Polska, miala 15% nizsze wydatki publiczne do PKB od Polski, przy podobnej strukturze budzetu (40% na "socjal" wg cofog). Potrzebujacych jest tyle, bo pozaplacowe koszty pracy sa wysokie i nikomu nie oplaca sie legalnie zatrudniac (klin podatkowy). Pracujacy na czarno korzystaja z socjalu i udaja "wrazliwych", dlatego jest ich 3x tyle. A pozaplacowe koszty sa wysokie przez takie debilne pomysly politykow. Bledne kolo.

  • mr.gumby(2009-10-08 00:08) Odpowiedz 00

    jakosik wiecznie żywy

  • Kiwi(2009-10-08 10:51) Odpowiedz 00

    uważam, że to dykryminacja!!!
    Ja tu charuję, na 2 lub 3 etaty, żeby powiązać końce mego żywota, a tu takie gratisy rozdają!!! To żenujące. Co mnie obchodzi nierób, który i tak już żyje z moich podatków. Niech kontrolują poborców energii, chociażnby codziennie, za coś w końcu w tym vattenfalu biorą ciężkie pieniądze pracownicy!!!Pracujący powinny to zaskarżyć to Strassburga!!!

  • Jonny(2009-10-07 11:13) Odpowiedz 00

    5: bibuła z IP: 78.8.103.* (2009-10-06 10:05)

    Najwięcej na tym skorzystają "ubodzy" rolnicy.

    nic nie stoi na przeszkodzie żebyś i ty mógł być ubogim rolnikiem.

  • Krakowianka(2009-10-08 06:35) Odpowiedz 00

    znowu hańba dla rzadu-wszyscy pracyjacy na czarno i na czarno za granica a zonki i dzieciaczki majacy wszystko dostana jescze dopłaty do pradu a ty ciężko pracujacy głupku osczedzaj bos głupi a moze wez pensje i zanieś temu niby biednemu nierobowi bo państwo juz daje zasiłki , daje mieszkania i teraz dopłaty do pradu - rozglądnijcie sie rzadzacy komu dajecie zasiłki i pomoc bo ludzie biedni oszczędzaja i nie ida do opieki tylko ida nieroby ,niech mi ktos nie powie ze głupoty pisze ale z własnego podwórka mogłabym doliczyć 5-ro pracujacych na czarno cwaniaków którym opieka wszystko wypłaca bo w Urzędzie Skarbowym maja 000 dochodu.WSTYD RZAD

  • k.w.(2009-10-06 20:05) Odpowiedz 00

    Najubożsi mieszkają pod mostem lub na dworcu; oni energii nie potrzebują. Co za kretyn wymyślił nowa ulgę

  • MIRO(2009-10-06 20:17) Odpowiedz 00

    Najlepiej wprowadzić dopłaty dla tych , którzy nie żyją -zbliża się 1 listopada.

  • mmm(2009-10-08 19:40) Odpowiedz 00

    Jak zwykle wynagradza się nieróbstwo. Poprzez rozdawnictwo pieniędzy zachęca się do bierności. "Biedni" teraz dzięki stypendiom, dodatkom mieszkaniowym, zasiłkom na żywność, itp. żyją na wyższym pozimie niż ci co pracują i płacą podatki.

  • fel=x(2009-10-09 23:35) Odpowiedz 00

    Po przeczytaniu wszystkich komentarzy,nie wiem czy płakać,czy się śmiać? Przecież z tego widać jak bardzo jesteśmy podzieleni,niby każdy ma pretensje do rządu,a powinien mieć do RZĄDÓW.Natomiast winą obarcza,jakichś "nierobów
    cwaniaków,pracujących na czarno, rolników "i.t.p. a sobie nikt nie ma nic do zarzucenia,a wybieranie kolejnych nieudolnych rządów, to co - spełnianie "obywatelskiego" obowiązku tylko? jeżeli tak to widząc te nieprawidłowości,
    trzeba zgłosić odpowiednim organom nie dawać się wykorzystywać "cwaniakom",a nie czekać, że ktoś to zrobi. Reasumując,wydaje mi się, że niektórzy z piszących jakby zazdrościli tym (nie piszącym)no ale cóż w Polsce
    nie tylko rządy są g---.

  • abcd(2010-12-15 12:43) Odpowiedz 00

    mieszkam w starej kamienicy w kturej nie ma ani gazu ani pieca.pokuj 16metrowy ogrzewam niestety pradem piec kumulacyjny i tak mam zimno płace zima rachunki po 600zł na 2 misiace bo do tego dochodzi grzejnik w łazience ktury tez jest na prąd i co i na dopłate nie mam szansy .c wy na o?

  • .........(2012-01-20 10:39) Odpowiedz 00

    Własciwa reakcja państwa,ponieważ i tak tych pieniędzy nie odzyska z powodu braków finansowych.

    Z drugiej strony reakcaj wybiórcza (tu dajemy zniżki,a gdzie indziej nie?),bo przecież pataologią jest sytuacja gdy ludzie zatrudnieni i pracodawców z wysokim statusem społecznym (np.lekarzy) zarabiają tak mało,że nie starcza im nawet na czynsz,a tamci żyją ponad stan (kształcą swoje dzieci w prywatnych szkolach ,buduja domy ,wykupują mieszkania dzieciom za swoje "mizerne dochody"),a pracownicy chodzą do MOPSU...

    Wstyd...

  • starsza kobieta(2010-02-13 21:51) Odpowiedz 00

    Pracownicy Sierpeckiej elektrowni nie potrafią nawet człowieka poinformować,komu takie dopłaty się należą.Albo udają że nie wiedzą,przecież im są przyznawane ulgi,więc po co ludziom starszym są takie ulgi.Czym jeden Polak od drugiego się różni!!! Jeden ma wszystko a drugiemu nawet się nie poda informacji.Po co w tych biurach siedzą te panie???Czy mając odpowiedni wiek mogę starać się o taką doplatę do energii.

  • wasz szef(2009-11-20 16:12) Odpowiedz 00

    i dobrze my też tak robimy niech na nas ludzie robia i pracuja, powinni dla najubozszych prad za darmo dawac, jak sie da polske trzeba okradać

  • weasq(2009-10-13 09:16) Odpowiedz 00

    Znieść tzw. opłaty przesyłowe. Zakłamanie "kwitnie".

  • mamuska(2009-10-22 00:57) Odpowiedz 00

    tylko dobrze piszecie bo z pomoca to jest jak jest

  • irmszy(2009-10-06 19:49) Odpowiedz 00

    rOZUMIE TO ŻE DO ZASIŁKU ZALICZA SIE ROWNIEŻ RENTA PO 20 LATACH 500 ZL I ROWNIEŻ MOZNA W TAKIEJ SYTUACIJ SIE STARAC O OBNIZKĘ OPŁATY ZA PRĄD aLE GDZIE SIE Z TYM ZWROCIC ZARAZ BĘDZIE PYTANIE PRZECIEŻ MA p RENTĘ

  • "kielbasa wyborcza"(2009-10-06 18:09) Odpowiedz 00

    Jest to ""kielbasa wyborcza" tuska, po wyborach prezydenckich pokaze ludziom paly i gaz pieprzowy, kto jeszcez uwierzy tym zlodziejom?

  • agregat(2009-10-06 10:30) Odpowiedz 00

    Średnio gospodarstwo domowe zużywa 2500 kwh - czyli znowu głośno się trąbi, że naubożsi "nie odczują", "mają prawo" są chronieni itd, całe społeczeństwo zapluwa się z oburzenia, że patologia żyje na ich koszt, tylko jakoś nikomu nie przyjdzie do głowy, że pomoc istnieje WYŁĄCZNIE na papierze... W praktyce przepisy są tak skonstruowane, żeby nikt nie spełniał kryteriów...

  • ed(2009-10-06 09:32) Odpowiedz 00

    Rachunki za zużycie prądu nie byłyby takie wysokie gdyby nie doliczana do rachunku dopłata przesyłowa zwana: składnik zmienny - zależny od STRAT NA PRZESYŁACH !!! I tu zawsze nam wpieprzą wszystko, więc jaki sens oszczędzać?

  • grzegorz t(2009-10-06 11:00) Odpowiedz 00

    mam pytanie jeżeli któs przekroczy swoje dochody o złotówkę to już nie będzie miał prawa do tej ulgi na prąd?.