Komornik wszczyna postępowanie egzekucyjne po przedstawieniu mu przez wierzyciela tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Tytułem egzekucyjnym może być nie tylko orzeczenie sądu, lecz także ugoda lub akt notarialny.

Czy trzeba dołączyć tytuł wykonawczy

Sąsiad nie chce oddać pożyczonych pieniędzy, mimo że termin ich zwrotu określony w umowie pożyczki już dawno minął. Mam umowę pożyczki, w której zobowiązał się do zwrotu konkretnej kwoty wraz z odsetkami w określonym terminie. Czy wystarczy do wniosku do komornika dołączyć tylko tę umowę i moje oświadczenie, że nie otrzymałem pieniędzy?
NIE Tylko na podstawie wniosku o wszczęcie egzekucji bez dołączonego do niego tytułu wykonawczego komornik nie przeprowadzi egzekucji wierzytelności. Umowa pożyczki oraz oświadczenie wierzyciela o nieuregulowaniu wierzytelności nie są tytułem wykonawczym.
Wniosek o wszczęcie egzekucji bez dołączonego tytułu wykonawczego jest opatrzony brakiem formalnym. Komornik po otrzymaniu takiego wniosku z brakiem zwraca się do wierzyciela o usunięcie braku w wyznaczonym przez siebie terminie, jeżeli wierzyciel tego nie uczyni, to wówczas wniosek podlega zwrotowi.
Tytuł wykonawczy jest podstawą do prowadzenia egzekucji o całe objęte nim roszczenie i ze wszystkich części majątku dłużnika, pod warunkiem że z treści tytułu nie wynika inny zakres egzekucji.
Sąd Najwyższy w postanowieniu z 12 czerwca 1996 r. w sprawie sygn. akt IIICZP 61/96, opublikowanym w OSNC nr 10 z 1996 r. poz. 132 stwierdził, że egzekucja wszczęta na podstawie wniosku, do którego nie dołączono tytułu wykonawczego wprawdzie jest egzekucją pozbawioną podstawy, ale czynności, które zostały podjęte w związku z nią, pozostają w mocy i zachowują skuteczność aż do chwili prawomocnego umorzenia postępowania egzekucyjnego.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennik Gazeta Prawna: Jak uzyskać klauzulę wykonalności, aby komornik nie odmówił wszczęcia egzekucji.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Czy możliwa jest egzekucja z wynagrodzenia
- Czy intercyza zawsze chroni majątek
- Czy do egzekucji długu muszę mieć wyrok sądu
- Czy konieczny jest tytuł egzekucyjny
- Czy odpowiadają wszyscy spadkobiercy