SN: notariusz nie musi pobierać wynagrodzenia

23.09.2009, 15:51; Aktualizacja: 23.09.2009, 16:30

Notariusz nie ma obowiązku pobrania wynagrodzenia za swoje działanie - orzekł Sąd Najwyższy rozstrzygając zagadnienie prawne, jakie wynikło ze sprawy pewnego rejenta z Żyrardowa, którego samorząd notariuszy ukarał dyscyplinarnie za to, iż nie pobrał taksy za kilkanaście wypisów z aktów notarialnych.

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • AndyV(2009-09-23 16:35) Zgłoś naruszenie 00

    Nie słyszałem o notariuszu, który pobrał taksę mniejszą od maksymalnej - brawo dla tego rejenta.

    Odpowiedz
  • JimBim(2009-09-23 17:49) Zgłoś naruszenie 00

    A ja nawet się przekonałem na własnym przykładzie o tym, że notariusze są skłonni negocjować ceny (i to znacznie)

    Odpowiedz
  • HL(2009-09-23 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo, brawo!

    Do 1: jakby pobrał taksę niższą od maksymalnej, to izba uznałaby to za "szkodliwą konkurencję", a więc "zachowanie nieetyczne" - i to nie jest żart!

    Odpowiedz
  • lex(2009-09-23 20:09) Zgłoś naruszenie 00

    a mi dzisjaj rejent zjechał 3 tyś z taksy i to nie pierwszy raz.

    Odpowiedz
  • MPB(2009-09-23 18:27) Zgłoś naruszenie 00

    Mafia.

    Odpowiedz
  • public notary(2009-09-23 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    Jakby ich było ze cztery albo pięć razy tyle, to byśmy normalnie mogli sobie ceny negocjować i upusty były by znaczne. A tak, jak kiedyś korzystałem z tej przyjemności, to do której bym kancelarii nie poszedł to mi naliczali najwyższe dopuszczalne. Z tym, ze w niektórych hipotekę kaucyjną i zwykłą liczyli mi pojedynczo a w niektórych za każdą oddzielnie. KONKURENCJA, KONKURENCJA to ruszy to środowisko wreszcie.

    Odpowiedz
  • HFPC(2009-09-23 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    od dawna powszechnie wiadomo że izby notarialne wymuszają na swoich członkach pobieranie opłat w maksymalnej dopuszczalnej przepisami wysokości. Mamy tutaj doskonały przykład podobnych praktyk.
    Gdyby chodziło o inną grupę zawodową osoby za to odpowiedzialne zostałyby już dawno ukazane za nakłanianie i stosowanie zmowy cenowej. A tak? Raz po raz wysłuchujemy bredni KRN że to tylko “w interesie klienta” jest zawyżanie opłat za nieskomplikowane skądinąd usługi notarialne. Interes klienta polega w/g rejentów na tym żeby móc zedrzeć z klienta za 20 min pracy biurowej kwotę zbliżoną do średniej krajowej pensji…Specyficzna logika.

    Odpowiedz
  • ABC(2009-09-23 21:40) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z HFPC co do twierdzenia, że sprawy prowadzone przez notariuszy są w większości wręcz banalne. Tak naprawdę to korzystają z umów "gotowców" które przygotowuje sekretarka. Rola notariusza to tylko "odczytanie" Za co więc te usługi są tak drogie?

    Odpowiedz
  • kalibrylant(2010-06-09 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    Pis chciał aby był swobodny dostęp do zawodów prawniczych no i mamy, przyjazne Państwo.

    Odpowiedz
  • milionowy notariusz(2010-12-14 20:55) Zgłoś naruszenie 00

    a niech będzie 1.000.000 rejentów i jeszcze 2.000.000 albo niech wszyscy będą notariuszami.. ale będzie jazda..
    każdy będzie swoim notariuszem i nie będzie niczego..

    Odpowiedz