statystyki

Zachowek od darowizny i spadku dla najbliższych krewnych

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz08.09.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Dzieci, małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy dziedziczyliby po nim z mocy ustawy, mają prawo do zachowku wówczas, gdy zostaną pominięci w testamencie. Przy obliczaniu zachowku dolicza się do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę.

reklamareklama


Z roszczeniem o zachowek mogą wystąpić zstępni, rodzice i małżonek spadkodawcy wówczas, gdy zostaną pominięci w testamencie, a do dziedziczenia będą powołane inne osoby. Innym ustawowym spadkobiercom (na przykład rodzeństwu, zstępnym rodzeństwa, dziadkom i pasierbom) pominiętym w testamencie roszczenie o zachowek nie przysługuje.

Kto dostanie zachowek

W pierwszej kolejności do spadku z mocy ustawy są powołani: dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. W razie pominięcia ich w testamencie nabywają prawo do zachowku i z roszczeniem mogą wystąpić do spadkobiercy testamentowego.

Gdyby dziecko nie dożyło otwarcia spadku, wówczas udział spadkowy, który by mu przypadał, nabywają jego dzieci, w częściach równych. Tylko w takim przypadku z mocy ustawy wnuki spadkobiercy w razie pominięcia w testamencie nabywają prawo do zachowku, pod warunkiem że nie zostały wydziedziczone.

PRZYKŁAD: ZACHOWEK DLA DZIECKA

Dziecko urodziło się w związku pozamałżeńskim. Sąd ustalił ojcostwo spadkodawcy. Zostało pominięte w testamencie, ponieważ spadkodawca do dziedziczenia po sobie powołał tylko dzieci pochodzące z małżeństwa. Gdyby nie został sporządzony testament, dziecko pozamałżeńskie dziedziczyłoby z mocy ustawy na takich samych zasadach jak dzieci urodzone w związku małżeńskim i miałoby prawo do takich samych części spadku jak pozostałe dzieci. Dlatego w razie pominięcia go w testamencie ma prawo do zachowku.

Dziecko spadkodawcy dziedziczy nawet wówczas, gdyby ustalenie jego pochodzenia nastąpiło już po śmierci rodziców. W praktyce oznacza to, że sądowe ustalenie ojcostwa lub ustalenie macierzyństwa powoduje, że wskazane w orzeczeniu dziecko dochodzi do dziedziczenia po swoim ojcu lub matce.

Natomiast małżonek wyłączony już od dziedziczenia ustawowego wówczas, gdy orzeczono w stosunku do niego separację. Może też zostać wyłączony od dziedziczenia na mocy orzeczenia sądu na żądanie każdego z pozostałych spadkobierców ustawowych wówczas, gdyby spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.

Pominięci w testamencie rodzice o zachowek mogą wystąpić tylko wówczas, gdy doszli do dziedziczenia z mocy ustawy, ponieważ do spadku powoływani są tylko wówczas, gdyby spadkodawca nie pozostawił zstępnych. Wtedy nabyliby spadek razem z małżonkiem spadkodawcy.

PRZYKŁAD: ZACHOWEK DLA RODZICÓW

Spadkodawca sporządził testament i cały majątek zapisał konkubinie. Natomiast pominął w nim małżonkę i wspólne z nią dzieci. Z roszczeniem o zachowek do konkubiny wystąpili rodzice zmarłego. Sąd nie przyznał im zachowku, ponieważ z mocy ustawy on im nie przysługuje. W pierwszej kolejności z ustawy do spadku powołani są: dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Tylko w razie braku dzieci spadek z mocy ustawy dziedziczą rodzice razem z małżonkiem. Dlatego w tym przypadku o spadek do konkubiny mogą wystąpić: dzieci i małżonek, natomiast takie uprawnienie nie przysługuje rodzicom zmarłego.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej: Zachowek od darowizny i spadku dla najbliższych krewnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 21

 • 1: agnes z IP: 195.82.182.* (2013-09-17 09:24)

  Mam pytania czy jest możliwość starania się o zachowek z darowizny po ponad 20 latach , gdyż będąc dzieckiem mój ojciec zmarł i niedawno dowiedziałam się że cały majątek dziadek przepisał wujkowi jako darowiznę ja byłam jeszcze małym dzieckiem w tym czasie a mój ojciec już nie żył a mama wyszła drugi raz za mąż rodzina przez 30 lat się mną nie interesowała wychowywałam się w domach dziecka...Proszę o jakąś poradę...

 • 2: mmm z IP: 93.194.82.* (2011-11-08 00:58)

  ,,,

 • 3: Ela z IP: 77.46.23.* (2011-10-09 22:33)

  mam pytanie , może ktoś mi podpowie jak to jest kiedy matka zapisuje za życia swoje mieszkanie na kogoś innego niż na swoje adoptowane dziecko, czy po jej śmierci to dziecko może dochodzić zachowku czy nie ,bo słyszałam. że jeżeli minie 10 lat od zapisu to chyba nie można już dochodzić zachowku

 • 4: nana z IP: 93.154.197.* (2011-09-25 19:48)

  i naczym polega ten zachowek ktorego domaga sie brat w zamian za zrzeczenie sie zczesci spadku

 • 5: nana z IP: 93.154.197.* (2011-09-25 19:44)

  mam pytanie brat chce sie zrzec z czesci spadku po rodzicach ale z zachowkiem oco mu chodzi bo nierozumiem tego

 • 6: jola z IP: 194.30.179.* (2011-09-16 12:18)

  Czy prawo spadkowe w Polsce jest takie samo jak w innych krajach? Przecież, spadkodawca, wbrew pozorom, wcale nie decyduje o swoim majątku. Jedyna droga by komuś dać coś swojego ( bez niespodzianek-rodzinnych obciążeń) to zapisać za opiekę.

 • 7: paula z IP: 83.23.115.* (2011-05-13 08:15)

  dotyczy nowej ustawy o zapisie windykacyjnym
  czy jeśli babcia zapisze wnuczce w formie aktu notarialnego swój dom i działkę to czy po jej śmierci dzieci babci będą miały prawo domagać się zachowku od tej wnuczki???

 • 8: MONIKA z IP: 85.198.255.* (2010-11-22 19:36)

  Moja mama zapisala mi notarialnie miesykanie wlasnosciowe czy moja siostra mieszkajaca za granica na prawo do zachowku

 • 9: Iwona z IP: 87.96.23.* (2010-07-06 22:06)

  Siostra mieszkała z mamą od zawsze i prowadziły wspólne gospodarstwo. Na 2 kata przed śmiercią mama wykupiła mieszkanie spółdzielcze i po roku przekazała siostrze ich mieszkanie darowiznę aktem notarialnym. Siostra jest osobą niepełnosprawną całkowicie niezdolna do samodzielnej egzystęcji. Testamentu mama nie zostawiła bo majatku nie dorobiła się. Obecnie jedna siostra wystąpiła o zachowek od siostry mieszkania. czy jej się należy.

 • 10: Aniela z IP: 93.105.213.* (2010-04-14 20:21)

  Mam pytanie.W czasie przepisania domu na mojego brata ,zrzekłyśmy razem z siostrą spadku po rodzicach. Czy mamy prawo do zachowku po tacie ,bo mama nie żyła ,jak tato przepisał wszystko bratu ?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama