Wprowadzenie tzw. zasady jednego okienka wydłużyło czas rejestracji firm w Krajowym Rejestrze Sądowym i spowodowało niepotrzebne utrudnienia dla firm – uważają prawnicy reprezentujący przedsiębiorców.
Jedno okienko, które obowiązuje od 31 marca 2009 r. nie zdaje egzaminów w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
– Rozwiązanie to miało uprościć procedury rejestracyjne. Tymczasem w wielu przypadkach oczekiwanie na rejestrację wydłużyło się i przysparza niepotrzebnych problemów osobom, które chcą otwierać własne biznesy – ocenia Arkadiusz Protas, wiceprezes Business Centre Club.

Skomplikowane procedury

Na skomplikowane procedury i długie oczekiwanie na rejestrację w KRS zwracają również uwagę prawnicy.
– Nowe przepisy wprowadziły obowiązek złożenia równocześnie z wnioskiem do KRS odpowiednich wniosków do urzędu skarbowego, statystycznego oraz ZUS. Obowiązek ten dotyczy nie tylko pierwszego wpisu, lecz także zmiany danych oraz wykreślenia podmiotu z rejestru przedsiębiorców – mówi Klaudia Królak, radca prawny w Kancelarii Linklaters.
Podkreśla, że nowe regulacje miały poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz zmniejszyć obciążenia administracyjne.
– Cel ten nie został w pełni osiągnięty. Dotkliwe dla spółek jest przedłużenie czasu na rejestrację. W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy sąd rejestrowy przed dokonaniem wpisu przesyła zgłoszenia aktualizacyjne do urzędu statystycznego i urzędu skarbowego. Urząd skarbowy wzywa wtedy spółkę do uzupełnienia danych zgłoszenia aktualizacyjnego poprzez m.in. wpisanie daty postanowienia sądu rejestrowego o wpisie danych podlegających aktualizacji. To wszystko pochłania dużo czasu – mówi Klaudia Królak.
Także Marcin Suwała, radca prawny z kancelarii Grynhoff Woźny Maliński, uważa, że zasada jednego okienka w przypadku podmiotów rejestrujących działalność gospodarczą w KRS nie funkcjonuje prawidłowo i wprowadza niepotrzebne utrudnienia.
Marcin Suwała przypomina, że przed wejściem w życie zmian przedsiębiorca miał wybór, czy składać zgłoszenie identyfikacyjne NIP oraz wniosek o wpis do rejestru podmiotów gospodarki narodowej (REGON) jednocześnie z wnioskiem o wpis do rejestru przedsiębiorców KRS. Od wejścia w życie nowelizacji złożenie tego wniosku i zgłoszenia wraz z wnioskiem o wpis podmiotu do rejestru przedsiębiorców jest obligatoryjne. Dodatkowo, jeżeli wnioskodawca będzie płatnikiem składek ubezpieczeniowych, to ma on obowiązek złożenia wraz z tym wnioskiem odpowiedniego zgłoszenia.



Kilka formularzy

– Oznacza to, że rejestrując nowo powstały podmiot w rejestrze przedsiębiorców KRS, należy do wniosku o wpis załączyć formularze NIP-2, RG-1 (czyli wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej) oraz ewentualnie ZUS-ZPA. Dodatkowo należy złożyć także drugi egzemplarz umowy spółki oraz dokument potwierdzający prawo do lokalu, w którym podmiot ma siedzibę (np. umowę najmu) na potrzeby zgłoszenia identyfikacyjnego NIP – mówi Marcin Suwała.
Jak podkreśla, nowe regulacje wprowadziły niepotrzebne utrudnienia.
Klaudia Królak zwraca ponadto uwagę, że brakuje przepisów przejściowych dla sytuacji, w których wpis w rejestrze przedsiębiorców został dokonany, gdy obowiązywały stare przepisy, a obecnie przedsiębiorca potrzebuje uzyskać REGON, NIP.
– Przykładowo, oddział przedsiębiorcy zagranicznego zarejestrowany w KRS przed 31 marca 2009 r. występuje o nadanie numeru REGON oraz NIP. Biura podawcze urzędów statystycznych odmawiają przyjęcia wniosku o nadanie numeru REGON. Nie można również takiego wniosku złożyć za pośrednictwem sądu rejestrowego, gdyż dane podmiotu w rejestrze przedsiębiorców nie ulegają zmianie – mówi Klaudia Królak, radca prawny.
GŁÓWNE ZARZUTY PRZEDSIĘBIORCÓW
● obowiązek złożenia drugiego egzemplarza umowy spółki,
● obowiązek złożenia dokumentu potwierdzającego prawo do lokalu, w którym firma ma siedzibę,
● brak przepisów przejściowych.