Prezydent chce, aby prezesi i wiceprezesi sądów administracyjnych byli powoływani na pięcioletnią kadencję. Możliwy ma być także ich ponowny wybór na te stanowiska.
Wprowadzenie pięcioletniej kadencji prezesów i wiceprezesów wojewódzkich sądów administracyjnych oraz wiceprezesów Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), z możliwością ponownego wyboru na te funkcje – to główne założenia projektu nowelizacji prawa o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2002 r. nr 153, poz. 1269). Wczoraj w Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie. Po debacie projekt został przekazany do dalszych prac w komisji.

Pięcioletnia kadencja

Obecnie obowiązujące przepisy milczą na temat okresu, na jaki powoływany jest prezes oraz wiceprezes wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA).
Jeżeli projektowana nowelizacja wejdzie w życie, kadencja w pełnieniu tych funkcji będzie trwała pięć lat. Ponowna prezesura i wiceprezesura będą dopuszczalne. Nie ulegnie natomiast zmianie procedura powoływania prezesów i wiceprezesów WSA. Tak jak dotychczas będą oni powoływani przez prezesa NSA, po zasięgnięciu opinii zgromadzenia ogólnego tego sądu i kolegium NSA. Pięć lat będzie także trwała kadencja wiceprezesów NSA. W opinii prezydenta, który jest autorem nowelizacji, wprowadzenie tych zmian przyczyni się do zwiększenia poczucia niezależności osób pełniących funkcje prezesów i wiceprezesów.

Przyczyny odwołania

W projekcie przewidziano także przesłanki, które pozwolą odwołać prezesa i wiceprezesa przed upływem kadencji. Prezes NSA będzie mógł to zrobić tylko wówczas, gdy sędzia pełniący jedną z tych funkcji rażąco nie wywiązuje się z obowiązków służbowych lub gdy dalsze pełnienie funkcji z innych powodów nie daje się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości. Prezydent, w uzasadnieniu do projektu, jako przykład wystąpienia drugiej z tych przesłanek, podaje sytuację, gdy sędzia pełniący funkcję prezesa lub wiceprezesa jest postrzegany przez środowisko zewnętrzne w taki sposób, że może to podważyć zaufanie określonej społeczności do sądu.