statystyki

Ogródek działkowy za 1 proc. jego wartości

autor: Jerzy Kowalski02.07.2009, 03:00; Aktualizacja: 02.07.2009, 11:45

Będzie można wystąpić o odpłatne przekształcenie użytkowania działki we własność. Bonifikaty do 99 proc. wartości działki mają zainteresować działkowców uwłaszczeniem. Wspólnoty ogrodów będą zarządzać całą infrastrukturą związaną z działkami.

Reklama


Reklama


Uwłaszczenie działkowców, wysokie bonifikaty za przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności, przekazanie gminom uprawnień do tworzenia ogrodów, utworzenie wspólnot ogrodu, wprowadzenie kodeksowych zasad dziedziczenia działek, likwidację Polskiego Związku Działkowców, przejęcie jego majątku przez Skarb Państwa proponuje poselski (PiS) projekt ustawy o ogrodach działkowych. Dziś odbędzie się jego pierwsze czytanie w Sejmie.

Likwidacja związku działkowców

– Wywłaszczenie działkowców z ich własności, nacjonalizacja majątku samorządnej organizacji społecznej powiązana z jej likwidacją mocą ustawy sejmowej to tylko niektóre z rozwiązań, których sprzeczność z konstytucją wydaje się być oczywista – podnosi Bartłomiej Piech, radca prawny w Biurze Krajowej Rady PZD.

– Ustawodawca, tworząc PZD i nadając mu osobowość prawną, powołał do życia odrębny byt prawny. Państwo musi uszanować jego niezależność, w przeciwnym wypadku złamane zostaną konstytucyjne zasady ochrony praw nabytych oraz demokratycznego państwa prawnego – uważa Łukasz Guratowski, prawnik kancelarii Baker & McKenzie.

Najwięcej emocji działkowców i posłów budzą jednak zasady uwłaszczenia działkowców, które przewidują możliwość odpłatnego przekształcenia prawa użytkowania działki w prawo własności. Każdy obecny użytkownik działki będzie miał dwa lata od chwili wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku o przekształcenie do wójta (burmistrza, prezydenta), starosty lub marszałka województwa albo w przypadku działki stanowiącej własność skarbu państwa do starosty. Oni też podejmą decyzję o uzyskaniu przez wnioskodawcę tytułu własności działki. Ostateczne decyzje urzędów będą podstawą wpisu do księgi wieczystej.

Tytuł własności

– Działkowcy, otrzymując tytuł prawny do ogrodu, uzyskają pewność korzystania z działki. Konstrukcja rozwiązania nie jest nowa. Jest to kalka z przepisów o wspólnotach mieszkaniowych. Tak jak właściciele mieszkań tworzą wspólnotę, tak właściciele działek staną się wspólnotą ogrodów. Uzyska ona zdolność pozywania i bycia pozywanymi – wyjaśnia mec. Jędrzej Kondek z kancelarii Barylski Olszewski Brzozowski.

– Użytkownik otrzyma prawo do uzyskania własności działki. To nie przywilej ani rozdawnictwo – mówi pos. Andrzej Dera, reprezentujący wnioskodawców projektu. – Nie wyobrażam sobie, żeby gmina mogła odmówić przekształcenia użytkowania we własność – dodaje.

Innego zdania jest radca prawny PZD.

– Wbrew hasłom autorów projektu szansę na własność mieliby tylko nieliczni działkowcy. Nikt z nich nie będzie bowiem miał zagwarantowanego prawa wykupienia działki. Jedynie, co im się oferuje, to możliwość złożenia wniosku o jej sprzedaż. O tym, czy działka zostanie sprzedana, decydować ma gmina, a o zmuszeniu jej do uwzględnienia wniosku nie może być mowy.

Wykup działek będzie więc zależny od decyzji gminy. W tej sytuacji można przyjąć z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, iż większość z nich nie zostanie sprzedana, uzupełnia Bartłomiej Piech.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • działkowicz z Gryfic ZK(2009-07-02 05:33) Odpowiedz 00

  pis rozrabia jak pijany zając w kapuście wara wam od działkowców wy poje..
  wartość diałki w Brojcach a w Warszawie. Rozdaliście mieszkania a tych co wykupili wcześniej to są stratni i gdzie ta SPRAWIEDLIWOŚĆ skłucacie społeczeństwo wy głu... i poje... bezmuzgi

 • Bib(2009-07-06 09:09) Odpowiedz 00

  A dlaczego emeryci mieliby taniej kupować swoje działki? Mam 55 lat, i przepracowałam w swoim życiu już 35 lat. Nadal ciężko pracuję, bez prawa do emerytury aż do 60 roku życia. Nie zarabiam wiele, często emeryt ma więcej niż ja, do tego co rok rewaloryzują mu emeryturę. A moja pensja ok kilku lat stoi w miejscu. Dlaczego mam więc płacąc za swoją działkę więcej niż taki emeryt? O co chodzi?:

 • OPOLANIN(2009-07-02 23:39) Odpowiedz 00

  Na bramce działki umieszczę tabliczkę: " CZŁONKOWIE PIS I ICH SYMPATYCY WCHODZĄ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ"

 • MIKROKLIMAT(2009-07-02 23:42) Odpowiedz 00

  CAŁA RZECZ W TYM,ŻE DZIAŁKOWCY TO JEDNA RODZINA. TO NIE POLITYCY. MY SIĘ NIE KŁÓCIMY A WYMIENIAMY DOŚWIADCZENIA UPRAW

 • TURYSTA(2009-07-02 23:47) Odpowiedz 00

  DZIAŁKĘ OD ŚMIETNISKA ZACZĘLIŚMY UPRAWIAĆ 30 LAT TEMU. ZDROWIA,PIENIĘDZY,CZASU, WYRZECZEŃ ... TO MAMY JESZCZE ZA TO PŁACIĆ?. W NIEMCZECH JAK SIĘ BUDUJE DZIELNICE TO MUSI BYĆ STOSOWNA ILOŚĆ TERENÓW ZIELONA I DZIAŁKI TEŻ! ALE O TYM PISOWCY NIE WIEDZĄ

 • Działkowiec(2009-07-03 12:03) Odpowiedz 00

  Pomysł bardzo dobry, trzeba porządkować formy własności. Duże bonifikaty co to znaczy przecież to dla Polaków a nie dla obcych firm np. właścicieli supermarketów, którzy 20 lat nie płacą podatków w Polsce bo ciągle zmieniają nazwę

 • Jagoda(2009-07-03 12:53) Odpowiedz 00

  Uwłaszczenie działek rodzinnych to najlepsze rozwiazanie dla Polaków. Bo rządzący i ROD w nim zawarte zarządy trzymaja sie rękami i nogami aby wykupić całe połacie naszej ziemi. Są to stara nomenklatura co wywodzi sie z SLD tak samo jak i przeciw uwłaszczeniu mieszkan spoldzielczych to SLD stara komuna jeszcze wal;czy aby ukraść co jeszcze pozostało Polakom.Nie dajcie się zwieść działkowcy i walczcie o swoja własność abyście póxniej nie żałowali jak przyjdzie obcy i zagarnie wszystko za durne euro lub dolary. A Polakom pokaże figę z makiem. "Miałeś chamie złoty róg pozostał ci jeno piór "Wyspiuański wtedy juz to wiedział a Wy do dzisiaj nie znacie co to POLSKA i ziemia Polaków a nie zagraniczniakom co ukradli nam juz fabryki, pegeery i gospodarstwa, które nie były dla dzierżawców polskich tylko dla holendrów i innych.

 • Henryk(2009-07-03 20:19) Odpowiedz 00

  Czytając wypowiedzi państwa w temacie projektu ustawy 1886 o ogrodach działkowych . To burza w szklance wody . Przedstawiony wczoraj projekt 02/07/09 nie uzyskał akceptacji z przedstawicieli klubów poselskich za wyjątkiem PiS-u . Stary beton poselski jak P Halemba i inni uważają że jedynie PZD jest najlepszym rozwiązaniem. Ten niewolniczy twór niezgodny z duchem czasu i prawem o stowarzyszeniach nadal musi sprawować władzę . Porównywanie do wykolegowania podobnie jak w spółdzielni mieszkaniowej jest kłamliwe . Spółdzielcy zapłacili za swoje mieszkania w 100% i mają prawo
  psiadać je jako własne . Zarządzanie na wzór wspólnoty mieszkaniowej to forma dobra i sprawdzona Jest na pewno sprawa dyskusyjna co do prawa własności . Osobiście zostałem pozbawiony prawa użytkowania działki . Wiem jak mocno jest ustawiony PZD aby nie wygodnych pozbawić działki . A przecież grunty są własnością Skarby Państwa ,i każdy obywatel powinien mieć do nich prawo. Ustawa niema szans wejścia w życie , bo niema większości w poparci nawet w zmodyfikowaniu . PO nie w tym czasie , bo to projekt Pisu Pozostałe partie to kolesie P. Kondrackiego i swojemu nie zaszkodzą Ich inters dobra narodu nie obchodzi . Doceniam Wypowiedzi Darka ,Galiny , Kageca, JIlak TKI ROŻY Pozdrawiam

 • stenia(2009-07-05 08:28) Odpowiedz 00

  Popieram wypowiedzi "TAKIEGO" To co wypielęgnowane i wypracowane na mojej działce to moja zasługa i rodziny.Więc chcę, aby to było moją własnością.Rozwalić cały Zarząd i kolesiow prezesów.

 • oszukany(2009-07-06 06:15) Odpowiedz 00

  nastepna ustawa aby kupić wyborców za 1% -wstyd PIS i PO a co z tymi co wykupilii mieszkania i zaciagnęli ciężkie kredyty a inni dostali za 5% z- co z rekompaensatami które niby miały być wstyd rzadzacy wstyd -moi znajomi a jest ich ok 50 na Was rzadzacych nie zagłosuje więc szukacie sobie działkowców wstyd!!!.

 • Taki(2009-07-06 06:22) Odpowiedz 00

  Pozdrowienia dla Steni za poparcie.
  Uważam nadal , że powinniśmy wszyscy działkowicze byc za tym projektem, i poprzeć ten projekt, który jest słuszny , żebyśmy jako członkowie dotychczasowe działki otrzymali na własnośc.
  A Zarządy powinny nam w tym pomóc.
  Na zasadzie działającej w Sp-niach Mieszkaniowych.
  Są członkowie z wyodrębinioną własnością , a Zarząd istnieje i Prezesi również. Ale wszystkie dokumenty do Notariusza były sporządzone przez odpowiednie słuzby w Spółdzielniach.
  Taka zasada powinna obowiązywać w PODZ.
  Należy działać już, bo minie znów kilka lat , a projekt jak był dotychczas , tak nadal bedzie nie zrealizowany.

 • Bib(2009-07-06 09:16) Odpowiedz 00

  A co to, dyskryminuje się tych, co PIS popierają. Dlaczego nie widzę tu swojego wpisu?? Przecież swoją wypowiedzią nikogo nie obrażam, a wolno mi mieć inne zdanie niż WY.

 • Bib(2009-07-06 08:59) Odpowiedz 00

  POPIERAM PIS i Panów Kaczyńskich. Oni jedni myślą uczciwie o narodzie. A reszta, zwłaszcza Tusk myśli i coś robi tylko dla bogatych i dla siebie. A działki, jeśli sprzedawać to równo każdemu, najlepiej za 1% wartości. Bo jeśli ktoś, jak ja, posiada tę działkę 25 lat, to włożył w nią już tyle pracy i pieniędzy (a korzyści tylko latem ze świeżego powietrza i mnóstwa kwiatów), że płacenie za nią dodatkowo nie miałoby sensu.

 • Chętny(2009-07-06 13:45) Odpowiedz 00

  PiS mnie drażni, ale w tej sprawie ma rację. Wiele osób od lat inwestuje na swojej działce, a potem nie ma do tego prawa własności. Chyba logiczne jest, że trzeba to zmienić. W miejsce dotychczasowych zarządów, gdzie często siedzą "funkcjonariusze", którzy bez przynależności i zarządzania kimkolwiek żyć nie mogą, powoła się wspolnoty działkowe i będzie już jak trzeba.

 • ekscelencja emeryt(2009-07-02 23:28) Odpowiedz 00

  Stara zasada. Co się opłaca państwu to nigdy nie obywatelowi

 • magiowa(2009-07-07 13:11) Odpowiedz 00

  ja wiem, ja wiem! oni o tym mówią, żeby na działkach między pieleniem a zbieraniem dziaowicze mieli o czym rozmawiać. bo o lekarzach nie rozmawiają, bo z działek nie wychodzą do tych lekarzy

 • Celavie(2009-07-07 14:51) Odpowiedz 00

  Dlaczego ma decydowac Gmina o tym kto moze a kto nie moze wykupic terenu ktory od wielu lat uzytkuje a moze dojdzie do tego,ze komus z Gminy spodoba sie osoba albo nie i bedzie wybierala temu sprzedamy a tamtemu nie ...bez sensu

 • krzycho(2009-07-10 19:00) Odpowiedz 00

  Darku w pełni popieram twoją wypowiedz tak masz słuszną racje tego gośćja co siedzi z całą rodziną na tym stanowisku od kilkunastu lat wypiepszyć . i sprawdzić skad oni to wszystko mają Kądracki ma 71 lat jestszefem związku on ma na pół etatu 8500zł a jle ma córka, i jego rodzina to nie napisali ma słuzbowy samochód [zięc siedzi w kryminale za korupcje] art.FAKTśroda 8 lipca jeszcze gbur jest pewny ze mu nic nje zrobią .za czyie to pieniądze tak sie dochapał . tylko szkoda ze nie ma takiego par. konfiskata nie legalnego wzbogacania powie gdy tak sie stanie ze likwidacia tego burdelu ja was wszystkich mam w duuuu i tak będe żył jak panisko

 • krzycho(2009-07-10 19:20) Odpowiedz 00

  Kochany działkowcu M.L Ja byłem w niemczech i naprawde widziłem bo niedaleko mieszkałem na kwateże [byłem na kontrakćie]to co widziałem to my jesteśmy bardzo daaaaaaleko byłe na srodku mała knajpeczka ludzi od cholery w opalaczach piją piwko spiewają bawią sie dzieci mieli swói brodzik no coś wspaniałego .Tylko tam nie ma tylu darmoziadów jak nasz szef Kondraciuk i jego rodzinka ,my jesteśmy [nie wiem gdzie]

 • krzycho(2009-07-10 19:17) Odpowiedz 00

  Kochany działkowcu M.L Ja byłem w niemczech i naprawde widziłem bo niedaleko mieszkałem na kwateże [byłem na kontrakćie]to co widziałem to my jesteśmy bardzo daaaaaaleko byłe na srodku mała knajpeczka ludzi od cholery w opalaczach piją piwko spiewają bawią sie dzieci mieli swói brodzik no coś wspaniałego .Tylko tam nie ma tylu darmoziadów jak nasz szef Kondraciuk i jego rodzinka ,wy jesteśmy [nie wiem gdzie]

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama