statystyki

Kto i kiedy może nas legitymować w miejscach publicznych

autor: Adam Makosz23.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 23.05.2009, 14:18

Policjanci mogą sprawdzać naszą tożsamość zawsze, gdy uznają to za konieczne. Jeśli jednak będziemy kwestionować sposób przeprowadzenia tych czynności mamy prawo złożyć zażalenie do właściwego miejscowo prokuratora.

Reklama


Reklama


Wiele osób dziwi się, że idąc spokojnie ulicą zostają zatrzymani przez policjantów i następnie wylegitymowani. Z góry zakładają, że takie zachowanie funkcjonariuszy jest bezprawne, bo przecież ani nie zakłócali porządku publicznego, ani nie są ściganymi listem gończym przestępcami. W rzeczywistości Policja ma prawo legitymować każdą napotkaną w czasie pełnionej służby osobę. Wystarczy, że w pobliżu popełniono przestępstwo, funkcjonariusz uzna, że wygladamy podejrzanie albo jesteśmy podobni do osoby zaginionej. Chociaż policjant zawsze musi podać powód, dla którego żąda od nas dokumentu tożsamości to polskie prawo podaje tak ogólną podstawę uprawniojacą policjantów do legitymowania, że każda przeprowadzona nawet z najbardziej błahego powodu, ale poza tym zgodna z procedurą, weryfikacja tożsamości jest ważna

Podstawy legitymowania

Zasady dokonywania czynności legitymowania określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lipca 2005 r. w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów. Dowiemy się z niego, że policjant ma prawo legitymowania osób zawsze, gdy konieczne jest ustalenie ich tożsamości. Rozporządzenie nie wymienia przykładów takich sytuacji. W praktyce będa to jednak przypadki związane z poszukiwaniem osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, ustalenia świadków zdarzenia powodującego naruszenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego, czy poszukiwania osób zaginionych lub ukrywających się przed organami ścigania. Policjant może więc nawsze poprosić nas o dowód osobisty i będzie to zasadnie, o ile będzie miała związek z jego czynnościami służbowymi.

Można spisać policjanta

Policjanci przystępujący do czynności legitymowania mają obowiązek podać swój stopień, imię i nazwisko. Gdy są nie umundurowani muszą okazać dodatkowo legitymację służbową. Na żądanie osoby, wobec której podjęto wykonywanie tych uprawnień, muszą umożliwić odnotowanie danych w niej zawartych. Oznacza, że nie możemy skutecznie żądać okazania legitymacji od zatrzymującego nas policjanta w mundurze.

Funkcjonariusze zawsze muszą wskazać również podstawę prawną oraz przyczynę podjęcia czynności służbowej. Legitymowanie zawsze pozostawia po sobie ślad. Policjant ma obowiązek dokumentować w notatniku służbowym dane osoby legitymowanej oraz czas, miejsce i przyczynę legitymowania. Legitymowanie osoby nie jest konieczne, gdy osoba legitymowana jest znana policjantowi (bo jest np. dzielnicowym).

Opór nie popłaca

Osoby, które zostały poproszone przez policjantów o wylegitymowanie się powinny okazać dowód osobisty, a w razie jego braku inny stosowny dokument. Wszczynanie dywagacji na temat zasadności legitymowania nie ma najmniejszego sensu i w efekcie może znacznie przedłużyć kilkuminutowe spotkanie z policjantami. Trzeba pamiętać, że im większy stawiamy opór, tym bardziej jesteśmy podejrzewani, że mamy ku temu powody. Odmowa okazania dokumentu stwierdzającego naszą tożsamość może zakończyć się wycieczką do komisariatu. Doprowadzenie osoby do jednostki Policji w celu ustalenia jej tożsamości nie jest bowiem zatrzymaniem, a jedynie krótkotrwałym pozbawieniem swobody osoby nie łączące się z rzeczywistym pozbawieniem wolności.

Policjant ustala tożsamość osoby legitymowanej na podstawie:

1) dowodu osobistego;

2) paszportu;

3) zagranicznego dokumentu tożsamości;

4) innego niebudzącego wątpliwości dokumentu zaopatrzonego w fotografię i oznaczonego numerem lub serią (np. prawo jazdy, książeczka wojskowa)

5) oświadczenia innej osoby, której tożsamość została ustalona na podstawie dokumentów, o których mowa w pkt 1-4

Podstawa prawna

· art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43 poz. 277 z późn. zm.)

· par. 1-2, 4-7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lipca 2005 r. w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów (Dz.U. z 2005 r. Nr 141, poz.1186 )

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Własne

Polecane

Reklama

 • gg(2012-04-07 19:20) Odpowiedz 23

  kraj prawdziwie POlicyjny!! taz zle nie byla nawet za komuny!!!

 • maa(2009-07-01 12:27) Odpowiedz 12

  Dziwię się że gazeta mająca tytuł "Gazeta Prawna" wprowadza ludzi w błąd a powinna chyba szerzyć rzetelną wiedzę prawną.
  Skąd niby autor tego artykułu wziął wiedzę że prośba o legitymację służbową umundurowanego policjanta jest bezskuteczna.
  Policjant umundorowany ma obowiązek na żądanie osoby legitymowanej okazać swoją legitymację służbową w taki sposób aby umożliwić odnotowanie danych w nich zawartych.
  Poza tym proszę coś napisać o tzw notatnikach służbowych policjantów , w których mają oni obowiązek odnotować czynność legitymowania. Sam spotkałem się z tym po fakcie że w takim notatniku były wpisane bzdury które nie miały miejsca. Czy osoba legitymowana może żądać obejrzenia co policjant wpisał na jej temat w tym notatniku ?

 • robo(2011-09-12 07:53) Odpowiedz 11

  kurczę, a czy ja mam obowiązek stałego posiadania przy sobie dokumentu tożsamości? wychodząc po bułki do piekarni mam zabierać z sobą dowód? No co to jest, mam się tłumaczyć z każdego kroku?

 • mario(2011-06-22 22:01) Odpowiedz 10

  trzeba legitymowac i tyle

 • witold48(2011-04-11 01:26) Odpowiedz 10

  Dlaczego Gazeta Prawna opublikowała taki bubel ?

 • demokratyczna(2009-06-05 14:48) Odpowiedz 00

  tak, czasy kiedy czuliśmy się swobodnie i byliśmy bezkompleksowi minęły! wszystko to co obecnie szykuje nam aparatczyk, prowadzi do niewolnictwa!!!po co tylko udawać, że jesteśmy w "demokracji" - czy wogóle postkomuniści - rządzący wiedzą co to jest Demokracja! przede wszystkim do tego by ją wdrożyć potrzeba dyscypliny ze strony obywateli, no i przede wszystkim kultury administracji państwowej - szeroko rozumianej! to daleka droga! w Polsce napewno nieosiągalna dzisiaj, a jeżeli tak dalej będzie to nigdy! współczuć należy POLAKOM!

 • POwinni legitymowac takze kadarka(2009-05-24 20:43) Odpowiedz 01

  POwinni legitymowac takich bandziorow jak Tusk,liberalne swinie i lewackich wieprzy,bo przeciez to sa zawsze przestepcy,najczesciej zlodzieje,bandziory,szabrownicy,zaprzancy.Dziwne,ze POkradli tak wiele milionow i nikt nie sprawca.

 • Anonim(2009-09-30 15:47) Odpowiedz 00

  TYTUŁ: KTO I KIEDY, a piszecię tylko o Policji?!?!?!?!? Autorze! Naucz się czytania i przede wszystkim pisania ze zrozumieniem!!!1111

 • Polly1982(2009-08-16 18:27) Odpowiedz 00

  wyobraźcie sobie, że w supermarkecie kasjer zażądał ode mnie pokazania dowodu osobistego podczes gdy nie kupowałam ani alkoholu, ani papierosów czy też innych produktów dozwolonych dla pełnoletnich osób. Za dokonane zakupy zapłacić chciałam bonem płatniczym, jaki z okazji świąt otrzymałam w firmie w jakiej pracuję. Pan kasjer strasznie kręcił nosem, bo na bonie nie ma mojego podpisu. Uważam, że jest to skandal, taki ponad-kompetentny pracownik.
  Jestem oburzona tym co się stało, jeśli znacie się lepiej ode mnie i wiecie, że powstałą sytuację mam na własne życzenie, proszę odpiszcie

 • maa(2009-07-01 14:09) Odpowiedz 00

  Dodatkowo tytuł artykułu jest nie adekwatny do treści .
  "Kto i kiedy może nas legitymować w miejscach publicznych."
  Taki tytuł artykułu i jego treść sugeruje, że w miejscach publicznych może nas legitymować jedynie policja co jest nieprawdą.
  Może jeszcze np. ochroniarz, straż graniczna, służba celna itp.
  Albo zmienić tytuł albo dodać kolejne artykuły dotyczące tych innych służb.

 • Ania(2009-06-14 18:26) Odpowiedz 00

  To pisał jakiś milicjant z poprzedniej epoki. Przejrzyj człowieku na oczy. I zabierz się za jakąś dziłność nie wymagajacą takiego wysiłku umysłowego.

 • Kamil+(2013-01-19 23:11) Odpowiedz 00

  Witam. Wraz z moją kobietą, którą odprowadzałem na przystanek autobusowy zostaliśmy spisani, za nic. Za to, że czekaliśmy na busa. Pytam w jakim celu i za co ? I najważniejsze czy funkcjonariusze mieli do tego pełne prawo. Nie podali przyczyny, chociaż o nią pytałem. Wylegitymowałem także funkcjonariusza (wydawał się zupełnie speszony) Proszę o odpowiedź.

 • Kamil+(2013-01-19 23:12) Odpowiedz 00

  Dodam, że była godzina 20:27

 • Zenon dziarski(2009-05-24 23:07) Odpowiedz 00

  No dobrze ale jak wyglada sytuacja z wylegitymowniem w biurowcach prowadzonym przez ochronę tych budynków

 • law(2009-05-24 21:50) Odpowiedz 00

  Świetny artykuł hehehehe

  od kiedy piszą dla Was studenci 1 roku ?

 • Władek(2009-05-23 13:55) Odpowiedz 00

  Przepisy sobie a praktyka sobie.Służby mundurowe po prostu muszą legitymować, by swoim szefom pokazać, iż coś robili. Wyobrażasz sobie mundurowego, który przez 8 godzin nie miał żadnego wpisu do notatnik. Ten artykuł to częściowa teoria.Legitymowanie to alibi dla służb mundurowych. Od tego są wyjątki.

 • der(2009-05-23 11:13) Odpowiedz 00

  Czyli "widzimisię"policjanta jest podstawą do dokonania czynności legitymowania.
  Zawsze Policjant może powiedzieć,że pomyliłem się i nie jest Pan poszukiwanym ,ani osobą zaginioną.Czy to jest uzasadnione podejrzenie do wylegitymowania opalającej się np.kobiety na plaży?

 • j(2009-05-23 09:46) Odpowiedz 00

  A czy policjant przy legitymowaniu może nas przeszukać??

 • pes(2009-05-23 09:43) Odpowiedz 00

  podstawa prawna... tzn., że policjant ma obowiązek wyrecytować, który artykuł, paragraf, punkt itd precyzyjne dane o przepisie - stanowi podstawę do legitymowania nas?

 • arribada(2009-05-23 09:00) Odpowiedz 00

  ...i co? To już koniec? Artykuł urywa się w połowie. A inne służby mundurowe? Strażnicy miejscy, straż graniczna itp. Niedopracowany artykuł, tytuł niespójny z treścią...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama