Nawet 99 proc. ulgi na wykup ogródka działkowego

19.05.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Użytkownicy ogródków działkowych będą mogli korzystać z działek na dotychczasowych zasadach lub jako właściciele. Opłata za przekształcenie użytkowania ogrodu we własność ma wynosić tyle, ile wolnorynkowa cena gruntu. Bonifikaty dla działkowców za odpłatne uwłaszczenie mogą jednak sięgać nawet 99 proc. wartości działki.








  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 50

  • 11: K.K. z IP: 80.249.15.* (2009-05-19 09:56)

    Do 8.

    Czytać tekst uważnie. To już nie jest "kiełbasa wyborcza". Projekt jest już skierowany do pierwszego czytania.

  • 12: M.J. z IP: 149.156.71.* (2009-05-19 10:18)

    Jeden procent, to przesada, ale 10% wartości, to by była cena rzetelna. Jeżeli emerytów nie stać, to niech za działkę zapłacą ich spadkobiercy, którzy kiedyś staną się ich/ działek / właścicielami. Pozdrawiam.

  • 13: Młody z IP: 83.238.208.* (2009-05-19 10:33)

    Moja żona również od niedawna - 2 lata - uprawia swój ogródek działkowy. Jest to fajne miejsc, żeby wyrwac sie z cholernej wielkiej płyty, posiedzieć w spokoju z rodzina i przyjaciółmi. Co prawda musieliśmy włozyć mnóstwo pieniędzy w doprowadzenie tej dzialki do normalnej uzywalności, ale nie liczymy wcale, że dane nam będzie doświadczyć procedury uwłaszczenia tej działeczki 3 arowej. Sprawa zasadnicza - koszty przeważą na fakcie, ze młode małżeństwo nie podoła z tym wydatkiem finansowym i pozostanie tylko uzytkowanie wieczyste.
    Abstrahując natomiast od indywidualnych przypadków - to PZD oraz spółdzielnie mieszkaniowe to dwie wieczne skamieliny oraz relikty komuny. W swycf formalno-prawnych ksztaltach pozostaja nieefektywne, marnotrawią wszystko. Stąd pomysł przekształcenia każdego ogrodu działkowego w podmiot przypominający wspólnote mieszkaniowa oceniam za bardzo trafiony - sprawdza sie to rowiązanie we wspólnocie mieszkaniowej bloku, w którym mieszkam. Koszty życia mniejsze, bo i nadmiernej i nieefektywnej administracji zarzadzającej brak.

  • 14: Andrzej z IP: 91.150.223.* (2009-05-19 11:08)

    Rzeczywiście PZD to żywa skamienialina. Powstaje pytanie po co ta cała akcja uwłaszczeniowa? Czy nie chodzi o to aby przejąć na własność atrakcyjne tereny inwestycyjne za bezcen a następnie odsprzedać je za ciężkie pieniądze. Przy cenach 100-300 tyś zł za 3 ary w dużych miastach pokusa nie do odparcia. Straty społeczne, poza stratą w majątku publicznym, będą obejmowały zanik teran zielonych w miastach.

  • 15: działkowiec-hobbysta z IP: 83.11.17.* (2009-05-19 11:53)

    Najważniejsze żeby wreszcie zlikwidować ostatni bastion PRLa. Te wszystkie napęczniałe szczeble Zarządów Rodzinnych (d. Pracowniczych) Ogródków Działkowych: POWIATOWE, WOJEWÓDZKIE, CENTRALNE. Ciepłe, dobrze płatne posadki! A pocóż one działkowcom. Najwyższy czas rozpędzić to nadbudówkowe towarzystwo. Jeżeli działkowcy zechcą to zatrudnią na ćwierć etatu gospodarza - "złotą rączkę" i nie będą musieli płacić HARACZU na darmozjadów w "zarządaqch i centralach". BRAWO wnioskodawcy uwłaszczenia.

  • 16: kazikdi z IP: 156.17.71.* (2009-05-19 12:05)

    Taaak najpierw uwłaszczą, a potem katastratem. Przed zdjęciem z satelity pod drzewkami działeczki nie ukryjesz. Dobiorą się do każdego właściciela. To całe uwłaszczenie to nic innego, jak wyznaczenie odpowiedzialnego do płacenia podatku- po cenach rynkowych. A te bonifikaty,aby szybciej można było wsadzić łapę do kieszeni ''szczęśliwców''.

  • 17: Grazyna Piszczoła z IP: 83.28.134.* (2009-05-19 12:06)

    Mam nadzeje że prawo i ustawa o ogrodach działkowych znajdzie rozwiazane .
    Zarządy PZD Okręgowe PZD oraz zarządy ogrodów działkowych czuja sie tak jak by działki byly ich własnościa . Sprawą bardzo pilną jest zniesienie przynalezności do zwiazków PZD jest to naruszenie KOnstytucji art 58 ale jak się okazuje to zarządy ww. nie respektują tak ważnego prawa w Rzeczpospolitej Polskiej .
    Jest niedopuszczalnym aby zarządy wyrzucali działkowicza z jego działki która została mu przyznana w latach 60-70 a nawet weczesniej . Nikt wtedy nie należał do zwiazku działkowców . W latach 1981 gen. W. Jaruzelski przekazał działki PZPR i dał im władzę która działa do dnia dzisieszego . Działacze PZPR korzystają z przywilejów , żadają wysokich haraczy od działkowiczów, którzy płacą wysokie kwoty, chodziasz nie zgadzają się z takim procederem . Bogacą się prezesi w majestacje prawa . Jest niedopuszczalnym aby działkowicz był przymuszany do byciem w zwiazku PZD. Zarządy PZD nie płaca żadnych opłat za dzierżawe gruntu natomiast wmawia sie działkowiczą że trzba co roku opłacac za działkę .Ustalona kwota od metra kwadratowego np. ),016zł lub 0,20 zł jest to kwota na zwiazek PZD który jest dzielony na wynagrodzenia. Pieniadze wpłacane na ogrody działkowe są dzielonie poprzez wynagrodzenia na rzecz prezesów utrzymywanie biur oraz na wszelkie spoty oraz na delegacie prezesów poza granicami kraju .

    Jak wskazuje życie to POLAK jest zawsze mądry po szkodzie .
    Wpłacanie na działke moze byc tylko za wodę śmieci i elektrycznośc . Te media moga płacic działkowcy indywidualnie nie ma to przymusu wpłacac dla zarzadu ogrodów działkowych . Dobrowolnie każdy działkowiec wpłaca haracz na rzecz Polskiego Zwiazku Działkowców .
    Gdyby była jednośc wsród działkowców już dawno każdy posiadałby swoją działke na własnośc . A wspólnota działkowa podejmowałaby decyzję co można zrobic na swoich działkach -ogrodach rodzinnych .
    Popierajmy ustawę o własności działek . Każdy może napisac do Sejmu co trzeba zmienic i jak uchwalic ustawę o działkach rodzinnych.

  • 18: Prawnik z IP: 89.230.204.* (2009-05-19 13:16)

    Dobry projekt czytałem - dopracowany rzeczowy poprawy. SUPER. A Polski Związek Działkowców? Komu on jest potrzebny.

  • 19: Bulwers z IP: 87.119.47.* (2009-05-19 15:34)

    Precz z komuną !!! Ogródkom dzialkowym w centrum miast mówimy stanowcze nie !!!

  • 20: Obywatel z IP: 139.4.147.* (2009-05-19 16:22)

    Jakie zasiedzenie??? Skoro jest wieloletnia dzierżawa, to nie ma mowy o zasiedzeniu. Wnioskodawcy rzeczywiście zdają się myśleć wielce życzeniowo... I znów kolejna grupa społeczna dostanie prezent tylko dlatego, że komuś się wydaje to celowe... Ale gdzie sprawiedliwość, jakakolwiek?...

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie