statystyki

Nawet 99 proc. ulgi na wykup ogródka działkowego

19.05.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Użytkownicy ogródków działkowych będą mogli korzystać z działek na dotychczasowych zasadach lub jako właściciele. Opłata za przekształcenie użytkowania ogrodu we własność ma wynosić tyle, ile wolnorynkowa cena gruntu. Bonifikaty dla działkowców za odpłatne uwłaszczenie mogą jednak sięgać nawet 99 proc. wartości działki.

reklama


reklama


Szykuje się kolejna bitwa o rodzinne ogrody działkowe – marszałek Sejmu skierował poselski projekt ustawy o ogrodach działkowych do pierwszego czytania w Sejmie. Najwięcej emocji budzą zasady uwłaszczenia działkowców, które przewidują możliwość odpłatnego przekształcenia prawa użytkowania działki w prawo własności. Każdy obecny użytkownik działki będzie miał dwa lata od chwili wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku do wójta (burmistrza, prezydenta), starosty lub marszałka województwa albo w przypadku działki stanowiącej własność Skarbu Państwa do starosty. Oni też podejmą decyzje o uzyskaniu przez wnioskodawcę tytułu własności. Ostateczne decyzje urzędów mają stanowić podstawę wpisu do księgi wieczystej.

Nie całkiem za darmo

– Działkowcy, otrzymując tytuł prawny do ogrodu, uzyskają, może nie kapitał, ale pewność korzystania z niego. Konstrukcja projektowanego rozwiązania nie jest nowa. Jest to kalka z przepisów o wspólnotach mieszkaniowych. Tak jak właściciele mieszkań tworzą wspólnotę, tak właściciele działek staną się wspólnotą ogrodów. Uzyska ona zdolność pozywania i bycia pozywanymi – wyjaśnia Jędrzej Kondek, adwokat z kancelarii Barylski Olszewski Brzozowski.

W przypadku niezłożenia wniosku w ciągu dwóch lat roszczenie działkowca o przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności wygaśnie. Będzie mu przysługiwało pierwszeństwo do zawarcia w drodze bezprzetargowej umowy o oddanie działki w użytkowanie, najem lub dzierżawę.

– Użytkownik otrzyma prawo do uzyskania własności działki. To nie żaden przywilej. Biorąc pod uwagę nawet przepisy o zasiedzeniu, to użytkownik działki ma i dziś prawo do wystąpienia o tytuł jej własności do gminy. Nie wyobrażam sobie, żeby gmina mogła skutecznie odmówić przekształcenia użytkowania we własność – podnosi Andrzej Dera, poseł reprezentujący posłów wnioskodawców.

Działkowcy, po przyjęciu przez Sejm projektu ustawy, uzyskają uprawnienie wyboru formy korzystania z zajmowanego ogrodu. Będą mogli pozostać przy prawie do użytkowania działki albo wybrać drogę przekształcenia tego uprawnienia we własność. Uwłaszczenie nie będzie bezpłatne. Wysokości kosztów nie da się oszacować dla wszystkich uprawnionych, gdyż zależą one od ceny działki, długości jej użytkowania, wartości nakładów, uprawnień emerytalnych działkowca, okresu użytkowania ogrodu przez bliskich wnioskodawcy.

Do ustalenia ceny działki powinny być stosowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Oznacza to, że cenę gruntu ustala się na podstawie jego wartości rynkowej oraz że może zostać rozłożona na raty. Autorzy projektu zakładają, że wnioskodawca będzie mógł prosić o rozłożenie opłaty na czas nie dłuższy niż pięć lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

  • koper(2009-05-23 20:37) Odpowiedz 00

    do Bazyli
    Cząber jestem tez zielsko takie jak ty
    widać ze piszesz zeby pisać
    nie ma czegoś takiego jak POD
    piszący tu tzw "działkowcy" w ogóle albo nie są działkowcami albo jak już są to nigdy jeszcze na walnym zebraniu działkowców nie byli i piszą głupoty

  • Bazylia(2009-05-23 19:22) Odpowiedz 00

    Niekoniecznie,od dawna dąży się do likwidacji Centralnego Zarządu POD,
    przecież to kompromitacja żeby taki twór jeszcze istniał.
    Jesli chodzi o działki, to jeśli nawet otrzymają je działkowicze w wieczyste użytkowanie czy dzierżawę,, zawsze to lepsze niż płacenie na tych darmozjadów
    prezesów, na tzw.czyny społeczne na rzecz ogrodu, a pieniążki idą na libacje dla
    tych przy korycie.

  • działkowiec(2009-05-23 20:35) Odpowiedz 00

    w ROD im. M.Reja w Gdyni każdy działkowiec co roku musi odrobić czyn społeczny, a jeżeli nie odpracuje musi zapłacić do zarządu 50zł. Tak jak w komunie. Nigdy na walnych zebraniach księgowa nie poinformowała działkowców lie pieniędzy z tego tytułu wpłynęło do kasy i na co te pieniądze poszły. W kasie tego ROD pracuje siostra księgowej. W komisji rewizyjnej przewodniczącą jest wdowa po bracie członka zarządu. W komisji rozjemczej przewodniczącym jest mąż księgowej.A w komisji rewizyjnej jest też kobieta której zarząd sprzedał ro temu dwie przylegające do siebie działki. Innych działkowców pod byle jakim pretekstem się wyrzuca z działek aby swoim sprzedać. Pieniądze z kasy zanosi do banku sam prezes tylko nie wiadomo czy w terminie. Świetlica jest często wynajmowana na imprezy i nie wiadomo gdzie płynie kasa. Wystarczy być tylko swoim. JEDNO TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI.

  • bronka(2009-05-24 21:55) Odpowiedz 00

    jestem nawet przeciw

  • ST_KOM(2009-05-27 15:07) Odpowiedz 00

    Witam.Jeżeli PO traktuje temat ROD tak jak Pan poseł Klim,popierając Zarządy wszystkich szczebli a przede wszystkim ciepłe posadki decydentów ROD i jednocześnie odcina się od byłej PZPR to czegoś tu nie rozumiem.Że brak Świnoujścia na mapie Polski(Był kiedyś bazą sowiecką)to również i ogrody działkowe pochodzą z tamtej epoki.Piszecie że macie ważniejsze sprawy do załatwienia,myślę że dla wielu działkowców nie ma ważniejszych i mniej ważnych spraw dotyczących bytu naszych obywateli.Jeżeli projekt ustawy PiSu nie odpowiada PO to niech stworzy własny odpowiadający większości.Z poważaniem Romek.

  • zorientowana(2009-05-23 18:56) Odpowiedz 00

    tak podpucha ,oczywiscie przed wyborami ,nigdy gmina nie odda dzialkowcom na wlasnosc dzialek -chyba to jasne jak slonce PRZECIEZ TO ICH MAJATEK i nigdy w zyciu sie tego nie pozbeda -nie robcie ludziom wody z mozgu

  • jabłoński(2009-05-22 20:49) Odpowiedz 00

    No dobrze - wykupię - działka będzie moja, a jak do niej dojadę - po czyjej drodze, alejce ? a jak do działki dojedzie mój sąsiad gdy ja postawię samochód obok swojej działki na 3 metrowej szerokości alejce ? kto będzie dostawcą wody (wodociąg miejski daleko) i prądu (Zakład Energetyczny z pewnością będzie mi kazał pobudować nowe przyłącze ) ? To co jest na działce to moja własność (altana, drzewa, krzewy i inne nasadzenia i urządzenia) Moje dzieci mają zagwarantowane prawo do przejęcia działki gdy mnie zabraknie zdrowia lub siły do jej uprawiania.Teraz wnoszę opłaty za zużyty prąd i wodę za pośrednictwem Zarządu ROD, płacę składkę członkowską - 0,14 zł/m2, ale nie płacę podatków : ani za grunt, ani za altankę. A to co ma dać nowa ustawa to wielka niewiadoma - czeka nas przecież niebawem zamiast rolnego i od nieruchomości podatek katastralny tzn. podatek od wartości posiadanej nieruchomości - im cenniejsze : grunt, budowle i nasadzenia tym wyższy podatek . Obaw jest wiele a i nie wszystkie wspólnoty działają prawidłowo. Zarządowi wspólnoty też trzeba płacić.

  • propaganda(2009-05-21 09:18) Odpowiedz 00

    ...znów przyczynek korupcjogenny...a czemu nie dać tym ludziom za symboliczną opłatę tę ziemię, o którą tak pieczyołowicyie dbali przez lata? Nieee, przecież niektórzy znów muszą się przy tym solidnie "napaść" :{

  • ed(2009-05-22 08:09) Odpowiedz 00

    do tych wszystkich co zazdroszcza kawałka ziemi na własnsość
    ja z prywatyzacji zakładów w polsce nie dostałem złamanego grosza a jak wy co tak wrzeszczycie zgarnęliście grube setki tysięcy to w porzadku zazdrośnicy
    ziemię którą uzytkuja działkowcy w bardzo dużym procencie to ziemia którą nikt 30 lat temu nie chciał ugory i nieuzytki a teraz wypielegnowana to NIE! DAC! A ZABRAĆ
    ziemię w ogródkach dać za friko z ogródków podmiejskich a za jakąś odpłata w miastach

  • st-kom.(2009-05-22 09:04) Odpowiedz 00

    Witam.A u nas w Hajnówce istnieje jeszcze system poddaństwa pańszczyznianego.Zarząd(czyt.Pani Prezes)wymyślili sobie że w ramach czynu społecznego działkowcy mają posprzątać biuro Pani Prezes.

  • ed(2009-05-22 14:17) Odpowiedz 00

    do 30
    cha cha jacy działkowcy taki i prezes
    widocznie wam odpowiada poddaństwo

  • Henryk P(2009-05-28 20:54) Odpowiedz 00

    Jestem za Likwidacją PZD w tej formie . Powinna powstać organizacja zrzeszająca różne satowarzyszenia . Autonomiczne stowarzyszenia mogliby się zrzeszać jnp w Austrii . Ustawy nowej przeforsować się nieda . Widzę małe zmiany ale konieczne
    1-oddzielenie członkowstwa od użytkowania
    2-wprowadzić podatek gruntowy nie większy od rolnego
    3-zabudowa altanki jednakowa w wszystch ogrodach
    4-Każdy ogród posiada samorządny zarząd autonomiczny

  • muniek(2009-06-11 23:58) Odpowiedz 00

    Działkowcy piszcie do posłów wszyscy, do komisji ustawodawczej, o przyspieszenie ustawy o uwłaszczeniu działkowców i to będzie najbardziej wiarygodne postępowanie odzwierciedlające rzeczywisty pogląd działkowców. W Gdyni z tego co słyszałem już kilkadziesiąt działkowców takie prośby wysłało.Należy podać miejscowość, nazwę ogrodu, nr. działki i od kiedy jesteście użytkownikami, podpisać się i podać swój adres. To będzie bardzo pomocne dla Sejmu aby ustawa została przegłosowana. Z tego co wiem i mam trochę skserowanych wystąpień jednego ROD, i Okręgowego Zarządu Ogrodów Działkowych w Gdańsku, to te kliki wszystkie piszą najwięcej pism do posłów lewicy i PSL o nie ustanawianie takiej ustawy przez sejm aby ogródki uwłaszczyć. To wszystko co piszę jest oparte na faktach. Są też pisma skierowane w tej sprawie do marszałka sejmu Pana Komorowskiego. W pismach występują w imieniu działkowców a żaden działkowiec o tym nic nie wie, nikt z żadnego zarządu żadnego działkowca o to nie pytał. Jestem członkiem zarządu w jednym z ogrodu i nawet nie wszyscy członkowie o tym nie są informowani że takie pisma do Warszawy do parlamentu idą. Działkowcy apeluję o zmobilizowanie do działania, bo ta banda towarzyszy nas zniszczy, i żaden działkowiec nic nie będzie miał.

  • Heniek.(2009-12-13 15:44) Odpowiedz 00

    Tak, tak - to Ja. Dzialkowy PRZYGLUP. Jak sie Pani - Panu podobam? Zawsze mialem wyroznienia, nagrody, dyplomy. Po trupach. Podziwiajcie moje dzielo. Ja wszystko wiem. Jestem najmadrzejszy i nie znosze zadnej krytyki. Kto mnie bedzie krytykowal - to wrog Nr 1. Mam babe - roboczego konia, taka sama glupia jak i ja, prosta baba ze wsi, brak sladu rozwoju umyslu. Klika w POD M.Reja bardzo dobra - zawsze daje mi dyplomy, a ja trzymam palec w tylku. Nie zawaham sie przed niczym aby otrzymac nastepny dyplom. Zycze powodzenia. Heniek.

  • ZENEK(2009-12-14 18:10) Odpowiedz 00

    Co zrobić ze zdegenerowanym gnojem któremu marzą sie wyróżnienia nagrody dyplomy Ten stary ciućmok ma osiemdzesiąt lat Zdaje się gnojowi że jest njmondrzejszy wszystko wie pozjadal wszystkie rozumy.Wydaje sie burakowi że ma najpienniejszę działkę.Zaczepia każdego pytajac jak się jak p/p moje wdzieło się podoba Ten stary pierdzel nieznosi żadnej krytyki .Ma babę roboczego konia taka samą głupią jak on sam. oboje cierpią na przerost ambicji.Ta baba to obżydliwa plotkara. Łazi po calym ogrodzie i roznosi różnego rodzaju sensacje Dążeniem tej krowy jest słucenie sąsiadów.Udaje jej sie trafić na przyglupow zbiera punkty do następnego wyróżnienia nagrody.Cały czas trzyma palec w dupie zarządowi.Najgorsze jest to że ci głubcy są uzależnieni od tej stlonowanej małpy.Za niewielkie pienądze kupiła sobie niewolnika takiego samego sklonowanego osla jak o dwadzieścia lat starsego od niej glupiego meża Panie prezesie pryznajmy ludziom nagrody wyróżnienia za piekne krzewy oczka wodne wzorową uprawę warzyw a nie jakims obetonowanym przyglupom.Dzialka powinna byc odzwierciedleniem natury anie jakimś niegustownym posmiewiskiem

  • Włodzimiesz.G(2009-12-19 15:11) Odpowiedz 00

    Zaden z działkowców nie mówi jak ma wyglądac prywatyzacja.Ja uważam że będzie to dzikie niekontrolewane skupisko aglomeracji bez żadnej kontroli regulaminu zasad.Ludzie kłucic bedą się o miejsce zaparkowonia pojazdu Ja nie żuczyłbym sobie aby jakis pajac parkowal przed moją działką.Do tej prywatyzacjin należy uzbrojenie terenu szamba parkingi drogi.Nich ktoś powie jak to ma wyglądać.Większość dzialkowców psim swędem ma zamiar dostac grunty za poł darmo nikogo nie bedzie interesowa działka o powieszchni 300m. Ten co ma pieniądze wykupi więkrzosć działek i to bedzie koniec odrodu.Jeśli tego chcie
    dążcie do prywatyzacji. Ja się na to nie dam nacrać

  • predowidz(2010-04-26 11:58) Odpowiedz 00

    Podpisuję się obiema rękami popierając głosy o likwidacji PZD ,użytkuję dzialkę od dwudziestu lat i nie ma najmniejszego śladu dzialalności ''centrali ''oprócz tego że przez te lata poszły od naszych członków grube pieniadze dla tych wyzyskiwaczy .Dlaczego w naszym sejmie można w ciągu kilku dni podjąć decyzję o przyznaniu specjalnych rent i stypendiów dla rodzin tragicznie zmarlych w katastrofie samolotu prezydenckiego , a inne sprawy ciągną się bez końca .Dlaczego ktoś kompetentny nie może rozbić tego układu ,przeciez to nie jest nic innego jak wyludzanie w majestacie prawa pieniędzy od ludzi którzy często nie mają na chleb .Polska jest podobno państwem prawa i oczekuję ze w moim i moich koleżanek i kolegów działkowców ktoś dopilnuje aby prawo było przestrzegane.

  • marek(2009-11-25 19:13) Odpowiedz 00

    Ja jestem z lubelskiego z Chełma i jestem za wykupem działki na własność.Jeżeli te działki nie przejdą na własność Proszę o likwidację PZD

  • Ziutek(2009-11-13 16:22) Odpowiedz 00

    Banda pijakow, przydupasow i gnoi. Ziutek.

  • osa(2009-06-16 21:42) Odpowiedz 00

    Działkowcy, zakładajcie stowarzyszenia. Czas skończyć z PZD. To się opłaca.