statystyki

Nawet 99 proc. ulgi na wykup ogródka działkowego

19.05.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Użytkownicy ogródków działkowych będą mogli korzystać z działek na dotychczasowych zasadach lub jako właściciele. Opłata za przekształcenie użytkowania ogrodu we własność ma wynosić tyle, ile wolnorynkowa cena gruntu. Bonifikaty dla działkowców za odpłatne uwłaszczenie mogą jednak sięgać nawet 99 proc. wartości działki.

reklamareklama


Szykuje się kolejna bitwa o rodzinne ogrody działkowe – marszałek Sejmu skierował poselski projekt ustawy o ogrodach działkowych do pierwszego czytania w Sejmie. Najwięcej emocji budzą zasady uwłaszczenia działkowców, które przewidują możliwość odpłatnego przekształcenia prawa użytkowania działki w prawo własności. Każdy obecny użytkownik działki będzie miał dwa lata od chwili wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku do wójta (burmistrza, prezydenta), starosty lub marszałka województwa albo w przypadku działki stanowiącej własność Skarbu Państwa do starosty. Oni też podejmą decyzje o uzyskaniu przez wnioskodawcę tytułu własności. Ostateczne decyzje urzędów mają stanowić podstawę wpisu do księgi wieczystej.

Nie całkiem za darmo

– Działkowcy, otrzymując tytuł prawny do ogrodu, uzyskają, może nie kapitał, ale pewność korzystania z niego. Konstrukcja projektowanego rozwiązania nie jest nowa. Jest to kalka z przepisów o wspólnotach mieszkaniowych. Tak jak właściciele mieszkań tworzą wspólnotę, tak właściciele działek staną się wspólnotą ogrodów. Uzyska ona zdolność pozywania i bycia pozywanymi – wyjaśnia Jędrzej Kondek, adwokat z kancelarii Barylski Olszewski Brzozowski.

W przypadku niezłożenia wniosku w ciągu dwóch lat roszczenie działkowca o przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności wygaśnie. Będzie mu przysługiwało pierwszeństwo do zawarcia w drodze bezprzetargowej umowy o oddanie działki w użytkowanie, najem lub dzierżawę.

– Użytkownik otrzyma prawo do uzyskania własności działki. To nie żaden przywilej. Biorąc pod uwagę nawet przepisy o zasiedzeniu, to użytkownik działki ma i dziś prawo do wystąpienia o tytuł jej własności do gminy. Nie wyobrażam sobie, żeby gmina mogła skutecznie odmówić przekształcenia użytkowania we własność – podnosi Andrzej Dera, poseł reprezentujący posłów wnioskodawców.

Działkowcy, po przyjęciu przez Sejm projektu ustawy, uzyskają uprawnienie wyboru formy korzystania z zajmowanego ogrodu. Będą mogli pozostać przy prawie do użytkowania działki albo wybrać drogę przekształcenia tego uprawnienia we własność. Uwłaszczenie nie będzie bezpłatne. Wysokości kosztów nie da się oszacować dla wszystkich uprawnionych, gdyż zależą one od ceny działki, długości jej użytkowania, wartości nakładów, uprawnień emerytalnych działkowca, okresu użytkowania ogrodu przez bliskich wnioskodawcy.

Do ustalenia ceny działki powinny być stosowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Oznacza to, że cenę gruntu ustala się na podstawie jego wartości rynkowej oraz że może zostać rozłożona na raty. Autorzy projektu zakładają, że wnioskodawca będzie mógł prosić o rozłożenie opłaty na czas nie dłuższy niż pięć lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 50

 • 1: predowidz z IP: 95.51.89.* (2010-04-26 11:58)

  Podpisuję się obiema rękami popierając głosy o likwidacji PZD ,użytkuję dzialkę od dwudziestu lat i nie ma najmniejszego śladu dzialalności ''centrali ''oprócz tego że przez te lata poszły od naszych członków grube pieniadze dla tych wyzyskiwaczy .Dlaczego w naszym sejmie można w ciągu kilku dni podjąć decyzję o przyznaniu specjalnych rent i stypendiów dla rodzin tragicznie zmarlych w katastrofie samolotu prezydenckiego , a inne sprawy ciągną się bez końca .Dlaczego ktoś kompetentny nie może rozbić tego układu ,przeciez to nie jest nic innego jak wyludzanie w majestacie prawa pieniędzy od ludzi którzy często nie mają na chleb .Polska jest podobno państwem prawa i oczekuję ze w moim i moich koleżanek i kolegów działkowców ktoś dopilnuje aby prawo było przestrzegane.

 • 2: Włodzimiesz.G z IP: 81.190.121.* (2009-12-19 15:11)

  Zaden z działkowców nie mówi jak ma wyglądac prywatyzacja.Ja uważam że będzie to dzikie niekontrolewane skupisko aglomeracji bez żadnej kontroli regulaminu zasad.Ludzie kłucic bedą się o miejsce zaparkowonia pojazdu Ja nie żuczyłbym sobie aby jakis pajac parkowal przed moją działką.Do tej prywatyzacjin należy uzbrojenie terenu szamba parkingi drogi.Nich ktoś powie jak to ma wyglądać.Większość dzialkowców psim swędem ma zamiar dostac grunty za poł darmo nikogo nie bedzie interesowa działka o powieszchni 300m. Ten co ma pieniądze wykupi więkrzosć działek i to bedzie koniec odrodu.Jeśli tego chcie
  dążcie do prywatyzacji. Ja się na to nie dam nacrać

 • 3: ZENEK z IP: 81.190.85.* (2009-12-14 18:10)

  Co zrobić ze zdegenerowanym gnojem któremu marzą sie wyróżnienia nagrody dyplomy Ten stary ciućmok ma osiemdzesiąt lat Zdaje się gnojowi że jest njmondrzejszy wszystko wie pozjadal wszystkie rozumy.Wydaje sie burakowi że ma najpienniejszę działkę.Zaczepia każdego pytajac jak się jak p/p moje wdzieło się podoba Ten stary pierdzel nieznosi żadnej krytyki .Ma babę roboczego konia taka samą głupią jak on sam. oboje cierpią na przerost ambicji.Ta baba to obżydliwa plotkara. Łazi po calym ogrodzie i roznosi różnego rodzaju sensacje Dążeniem tej krowy jest słucenie sąsiadów.Udaje jej sie trafić na przyglupow zbiera punkty do następnego wyróżnienia nagrody.Cały czas trzyma palec w dupie zarządowi.Najgorsze jest to że ci głubcy są uzależnieni od tej stlonowanej małpy.Za niewielkie pienądze kupiła sobie niewolnika takiego samego sklonowanego osla jak o dwadzieścia lat starsego od niej glupiego meża Panie prezesie pryznajmy ludziom nagrody wyróżnienia za piekne krzewy oczka wodne wzorową uprawę warzyw a nie jakims obetonowanym przyglupom.Dzialka powinna byc odzwierciedleniem natury anie jakimś niegustownym posmiewiskiem

 • 4: Heniek. z IP: 81.190.90.* (2009-12-13 15:44)

  Tak, tak - to Ja. Dzialkowy PRZYGLUP. Jak sie Pani - Panu podobam? Zawsze mialem wyroznienia, nagrody, dyplomy. Po trupach. Podziwiajcie moje dzielo. Ja wszystko wiem. Jestem najmadrzejszy i nie znosze zadnej krytyki. Kto mnie bedzie krytykowal - to wrog Nr 1. Mam babe - roboczego konia, taka sama glupia jak i ja, prosta baba ze wsi, brak sladu rozwoju umyslu. Klika w POD M.Reja bardzo dobra - zawsze daje mi dyplomy, a ja trzymam palec w tylku. Nie zawaham sie przed niczym aby otrzymac nastepny dyplom. Zycze powodzenia. Heniek.

 • 5: marek z IP: 89.229.129.* (2009-11-25 19:13)

  Ja jestem z lubelskiego z Chełma i jestem za wykupem działki na własność.Jeżeli te działki nie przejdą na własność Proszę o likwidację PZD

 • 6: Ziutek z IP: 81.190.118.* (2009-11-13 16:22)

  Banda pijakow, przydupasow i gnoi. Ziutek.

 • 7: Postronny logik z IP: 90.129.73.* (2009-07-05 12:21)

  Jak zwykle wchdzi na wierzch natura psa ogrodnika sam nie zje i nikomu nie da. Od kiedy w polsce robi się coś w imię sprawiedliwości społecznej? Np. zablokowany wykup mieszkań spółdzielczych.Przeciez za te mieszkania trzeba było w spółdzielni zapłacić, gotówką lub spłaczć kredyty które zaciągała spółdzielnia. W moim przypadku ja płaciłem 1/3 a resztę zakład pracy. Po wybudowaniu osiedla nastąpiło ogólne rozliczenie dostałem jeszcze zwrot nadpłaty. Przy wykupie mieszkania musiałem jeszcze dopłaczć. Co ciekawe nikt mi nie był w stanie wytłumaczyć dlzczego? Następna "sprawiedliwość" Przez 12 lat otrzymywałem zaniżoną przez Suchocką emeryturę co zostało uznane przez trybunał konstytucyjny za niezgodne z konstytucją. Od ubiegłego roku coś tam podwyższono ale na bieżąco natomiast za te 12 lat nawet nikt nie wspomniał o wyrównaniu zaległości. Kolejna "prawiedliwość". Polskę przez te 50 lat budowało całe społeczeńctwo natomiast akcje podczas prywatyzacji otrzymywali tylko pracownicy. Gdy zakład był sprzedawany/czytaj kogoś uwłaszczono i teraz jest na listach najbogatrzych polaków bo gdzie na świecie legalnie można się dorobić takich majątków tylko w polsce i risji, natomiast gdy zakład wykupują pracownicy to już nie dostaą akcji za darmo, muszą zapłacić 100% wartości. Przecież tam jest ich wkład pracy, a zakład budowano za nasze podatki bo za pieniądze państwa. Można tak przytaczać kolejne przykłady "sprawiedliwości w polsce.Teraz znowu odzywają się sprawiedliwi kórzy nie chcą dać co nieco staruchom bo przecież o oni mają w więkrzości ONI mają działki.ONI zagospodarowywali nieużytki bo takie najczęściej przeznaczano pod działki. Teraz na pracy tych staruchów ktoś chce zbić kapitał polityczny. Co gorsze znajduje klakierów. Logika jest prosta JEŻELI COŚ KTOŚ CHCE DAĆ SPOŁECZEŃSTWU TO NALEŻY DAĆ BO KOLEJNE RZĄDY SĄ TAK NIEUDOLNE ŻE TO ZMARNUJĄ A SZKODA LUDZKIEJ PRACY> JEZELI SIĘ NIE ODDA UŻYTKOWNIKOM TO JAKIŚ WARIAT COŚ WYKOMBINUJE ŻE LUDZIE NIC Z TEGO NIE BEDA MIEC
  Ć. PRZECIEŻ JUŻ PRAWIE NIC U NAS NIE ZOSTAŁO NA CZYM BY MOZNA BYŁO COŚ "ZAROBIĆ" JESZCZE DZIAŁKI ZOSTAŁY JAKO TOWAR KORUPCYJNY.

 • 8: playby-poznan z IP: 79.184.177.* (2009-07-02 19:58)

  Kur... wszystkim trzeba placic a gdzie sa takie miejsca lub grunty gdzie nie trzeba placic nawet ostatnio trzeba placic za wode deszczowke w centrum poznania a wiec nawet jak bysmy placicli okolo 500 zl na rok w co i tak nie wierze bo podatek od idzlaki ok 400 m2 bedzie wynosil ok 300 zl mniej wiecej a wiec z prademi woda troszke wiecej ale co z tego jak dzialki beda nasze i majac akt wlasnosci bedzie mozna sie zamledowac i normalnie mieszkac. To tak jak bymsmy dostali ziemie (prawie zadarmo:)) zebysmy mogli mieszkac a niektorzy jak widac np pan Jablonski nie chce dostac bo po co:) prze[praszam a mama cie nie nauczyla ze jak cos ci ktos chce dac to sie bierze:)))

 • 9: dzialkowiczka z IP: 83.4.56.* (2009-06-23 17:01)

  panowie poslowie zrobcie cos i zlikwidujcie to PZD ktore bogaci sie z nas dzialkowcow i prosimy zebyscie ich rozliczyli a nas dzialkowcow uwlaszczyli prosimy was o to .

 • 10: osa z IP: 77.253.31.* (2009-06-16 21:42)

  Działkowcy, zakładajcie stowarzyszenia. Czas skończyć z PZD. To się opłaca.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama