Nawet 99 proc. ulgi na wykup ogródka działkowego

19.05.2009, 03:00

Użytkownicy ogródków działkowych będą mogli korzystać z działek na dotychczasowych zasadach lub jako właściciele. Opłata za przekształcenie użytkowania ogrodu we własność ma wynosić tyle, ile wolnorynkowa cena gruntu. Bonifikaty dla działkowców za odpłatne uwłaszczenie mogą jednak sięgać nawet 99 proc. wartości działki.

Reklama


Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

Komentarze (49)

 • Heniek.(2009-12-13 15:44) Zgłoś naruszenie 00

  Tak, tak - to Ja. Dzialkowy PRZYGLUP. Jak sie Pani - Panu podobam? Zawsze mialem wyroznienia, nagrody, dyplomy. Po trupach. Podziwiajcie moje dzielo. Ja wszystko wiem. Jestem najmadrzejszy i nie znosze zadnej krytyki. Kto mnie bedzie krytykowal - to wrog Nr 1. Mam babe - roboczego konia, taka sama glupia jak i ja, prosta baba ze wsi, brak sladu rozwoju umyslu. Klika w POD M.Reja bardzo dobra - zawsze daje mi dyplomy, a ja trzymam palec w tylku. Nie zawaham sie przed niczym aby otrzymac nastepny dyplom. Zycze powodzenia. Heniek.

  Odpowiedz
 • ZENEK(2009-12-14 18:10) Zgłoś naruszenie 00

  Co zrobić ze zdegenerowanym gnojem któremu marzą sie wyróżnienia nagrody dyplomy Ten stary ciućmok ma osiemdzesiąt lat Zdaje się gnojowi że jest njmondrzejszy wszystko wie pozjadal wszystkie rozumy.Wydaje sie burakowi że ma najpienniejszę działkę.Zaczepia każdego pytajac jak się jak p/p moje wdzieło się podoba Ten stary pierdzel nieznosi żadnej krytyki .Ma babę roboczego konia taka samą głupią jak on sam. oboje cierpią na przerost ambicji.Ta baba to obżydliwa plotkara. Łazi po calym ogrodzie i roznosi różnego rodzaju sensacje Dążeniem tej krowy jest słucenie sąsiadów.Udaje jej sie trafić na przyglupow zbiera punkty do następnego wyróżnienia nagrody.Cały czas trzyma palec w dupie zarządowi.Najgorsze jest to że ci głubcy są uzależnieni od tej stlonowanej małpy.Za niewielkie pienądze kupiła sobie niewolnika takiego samego sklonowanego osla jak o dwadzieścia lat starsego od niej glupiego meża Panie prezesie pryznajmy ludziom nagrody wyróżnienia za piekne krzewy oczka wodne wzorową uprawę warzyw a nie jakims obetonowanym przyglupom.Dzialka powinna byc odzwierciedleniem natury anie jakimś niegustownym posmiewiskiem

  Odpowiedz
 • Włodzimiesz.G(2009-12-19 15:11) Zgłoś naruszenie 00

  Zaden z działkowców nie mówi jak ma wyglądac prywatyzacja.Ja uważam że będzie to dzikie niekontrolewane skupisko aglomeracji bez żadnej kontroli regulaminu zasad.Ludzie kłucic bedą się o miejsce zaparkowonia pojazdu Ja nie żuczyłbym sobie aby jakis pajac parkowal przed moją działką.Do tej prywatyzacjin należy uzbrojenie terenu szamba parkingi drogi.Nich ktoś powie jak to ma wyglądać.Większość dzialkowców psim swędem ma zamiar dostac grunty za poł darmo nikogo nie bedzie interesowa działka o powieszchni 300m. Ten co ma pieniądze wykupi więkrzosć działek i to bedzie koniec odrodu.Jeśli tego chcie
  dążcie do prywatyzacji. Ja się na to nie dam nacrać

  Odpowiedz
 • propaganda(2009-05-21 09:18) Zgłoś naruszenie 00

  ...znów przyczynek korupcjogenny...a czemu nie dać tym ludziom za symboliczną opłatę tę ziemię, o którą tak pieczyołowicyie dbali przez lata? Nieee, przecież niektórzy znów muszą się przy tym solidnie "napaść" :{

  Odpowiedz
 • bh(2009-05-20 13:26) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie -jak ktoś nie chce działki no to może ją oddać lub pozostać dzierżawcą ,zrobić prezent wnukom a oni sobie z tym -problemem-z pewnością poradzą.

  Odpowiedz
 • Działkowiec liczący na uwlaszczenie(2009-05-19 08:08) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem długoletnim działkowcem i uważam,że ogrody podmiejskie powinny zostać przekazane na własność ich dotychczasowym użytkownikom. Mało tego powinniśmy płacić podatki do gmin - tych na terenach których znajdują się te ogrody działkowe. Gminy będą miały wtedy korzyści płynące z faktu, że na ich terenach są takie ogrody. Działkowcy będą się też bardziej starać bo ziemia a nie tylko nasadzenia będą ich własnością. Działka za 1% jej wartości dla ludzi, którzy przez samo zasiedzenie są już właścicielami działek to świetny pomysł. Teraz rocznie płacę ponad 500 złotych a do tego dochodzi koszt energii elektrycznej i wody. Niech np. 300 zł (mniejsze trochę pieniądze ) dostanie gmina a będzie zainteresowana aby działkowcy na jej terenie mieli się jak najlepiej bo to będzie tylko czysty zysk dla gminy.

  Odpowiedz
 • K.K.(2009-05-19 09:56) Zgłoś naruszenie 00

  Do 8.

  Czytać tekst uważnie. To już nie jest "kiełbasa wyborcza". Projekt jest już skierowany do pierwszego czytania.

  Odpowiedz
 • Działkowiec z altanką(2009-05-19 08:24) Zgłoś naruszenie 00

  Do "zera" komentarz nr 1 "0" Chyba 3 ary to 3000 m kwadratowych? Jak je kupiłeś to nic już nie musisz robić, ta ziemia jest twoja. Działki w P Z D są od 300 metrów kwadratowych w miastach, do 500 metrów kwadratowych poza terenem miast. Te jak mówisz "emeryckie" działki - " stare drzewka, rozlatujące się altanki" to nie "masakra" tylko całe życie emeryta. Emeryci, ci biedni emeryci nie jadą odpoczywać do Egiptu czy na Lazurowe wybrzeże. Oni siedzą na swoich działkach bo te działki stanowią ich cały świat. Uwłaszczenie i dla nich będzie nagrodą,że dostaną kawałek ziemi, który przez 30-letnie zasiedzenie i tak im się słusznie należy. Niech ci ludzie mają choć odrobinkę satysfakcji, że mają na własność to co uprawiali od lat.

  Odpowiedz
 • blee(2009-05-19 08:54) Zgłoś naruszenie 00

  Deweloper powoli kupi wszystkie działki od działkowców, potem wystąpi o decyzję o wzzt bo wiekszośc gmin w polsce nie ma planu, oczywiście ją dostanie bo zatrudni kancelarię prawniczą :) potem wystąpi o pozwolenie na budowę i papapapapa ogródki działkowe

  Odpowiedz
 • K.K.(2009-05-19 08:42) Zgłoś naruszenie 00

  Do 3.

  1 ar = 100 m kw.

  Odpowiedz
 • Z ogórdkami za miasto(2009-05-19 09:30) Zgłoś naruszenie 00

  Szanownym przedmówcom, którzy tak bez zająknięcia szafują zasiedzeniem, radzę się rozeznać w temacie: nie każde posiadanie prowadzi do zasiedzenia, a już na pewno nie użytkowanie ogródków działkowych.

  Odpowiedz
 • DOTU(2009-05-19 09:21) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Dera a od kiedy to uzytkowanie mozna zasiedziec.Uzytkowanie to umowa cywilna (ograniczone prawo rzeczowe).Zasiedziec mozna tylko bezumowne posiadanie nieruchomosci.
  A tak komentujac,jest to nastepny pomysl na uwlaszczenie jednostek ,kosztem calego spoleczenstwa,za darmo.Ot,dalej trwa komuna dla wybrancow.

  Odpowiedz
 • o(2009-05-19 08:04) Zgłoś naruszenie 00

  co za bzdura, kupiłem dziłke w zeszłym roku, władowałem w nia juz niemałe pieniadze, remont gruntowny altany, wylewka chodnika i tarasu, naprawa ogrodzenia, budowa 2 skalniaków, wycinka starych drzew i sadzenie nowych, obsadzenie działki tujami, nowy trawnik itd. i ja musiałbym teraz ze znizka jedynie 10% wykupic te 3 ary, a obok dzialki maja emeryci i oni za zaledwie 99% wykupia ziemie na ktorej nic nie ma - stare drzewka, rozlatujace sie altanki, masacra

  Odpowiedz
 • E.K.(2009-05-19 09:09) Zgłoś naruszenie 00

  Myślę że jest to bardzo dobry pomysł wnioskodawcy projektu. Brawo mu za to. Uważam iż dla większości działkowiczów działka jest ich życiem, odpoczynkiem,relaksem po pracy i na emeryturze. Wreszcie być może pozbędziemy się niepotrzebnego i drogiego w utrzymaniu Polskiego Zarządu Działkowców.Oby ten projekt doczekał się szbkiego wprowadzenia w życie.

  Odpowiedz
 • emeryt działkowiec(2009-05-19 09:10) Zgłoś naruszenie 00

  Do "zera" wiedziałeś co kupujesz i że ogrody mają przejść na własność,a co mają powiedzieć emeryci którzy pracują na działkach całe życie i będą musieli jeszcze raz płacić za te działki bo w między czasie dla własnego bezpieczeństwa ,że działak nadal będzie użytkowana w rodzinie przepisali na swoje dzieci za życia aby potem dzieci nie mieli kłopotów po ich śmierci z przejęciem działki,bo zarządy są różne robią takie matactwa że w głowie się nie mieści.

  Odpowiedz
 • sam(2009-05-19 09:13) Zgłoś naruszenie 00

  Przed każdymi wyborami jest temat "przekazania działkowcom na własność działek"
  Po wyborach temat nieaktualny . I przyponinają sobie o tym przed następnymi wyborami.
  Czy juz nie pora na realizację i w czyn zamienić i faktycznie przekazać użytkownikom działek na własność.
  Niech Ustawodawca nie przejmuję się Zarządami PZDZ którzy ten temat torpedują. To oni powinni zabiegać , żeby działkowiczów uwłaszczyć. Przecież większość Ogrodów DZIAŁKOWCÓW powstały w latach 80-tych była parcypowana przez ZAKŁADY PRACY jak również pracownicy którym przyznano działki wpłacali jako członkowie rozłożone na raty określone sumy kwotowe w swoich macierzystych zakłądach. Podobnie jak w Spółdzielniach Mieszkaniowych.I podobnie ja w Sp-niach powinni otrzymać tytuł nadania własności. A czy potrzebny będzie Zarząd, czy nie to do uzgodnienie pomiędzy działkowcami.
  A tak temat będzie aktualny do 7 czerwca .. Po wyborach przez 2 następne lata znajdzie się w archiwum . A przed wyborami do Sejmu Senatu i Rad znów będzie aktualny i sobie przypomną naa wyborców , że będa sie sytarać.

  Odpowiedz
 • M.J.(2009-05-19 10:18) Zgłoś naruszenie 00

  Jeden procent, to przesada, ale 10% wartości, to by była cena rzetelna. Jeżeli emerytów nie stać, to niech za działkę zapłacą ich spadkobiercy, którzy kiedyś staną się ich/ działek / właścicielami. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • ed(2009-05-20 07:26) Zgłoś naruszenie 00

  do 23 wszystko sobie opłacisz sama tak jest w projekcie ustawy
  plus koszt wykupu ziemi z bonifikatą lub bez
  plus koszt utrzymania zarzadu wspólnoty ogrodowej na wzór mieszkaniowej
  plus koszt podatku od nieruchomości
  plus koszt podatku od altany ale to zależeć bedzie od gminy
  lub jak nie wykupisz to bez kosztów geodety, i ksiegi wieczystej ale
  koszt dzierżawy lub wynajmu od gminy
  i pozostałe jak wyżej

  Odpowiedz
 • Młody(2009-05-19 10:33) Zgłoś naruszenie 00

  Moja żona również od niedawna - 2 lata - uprawia swój ogródek działkowy. Jest to fajne miejsc, żeby wyrwac sie z cholernej wielkiej płyty, posiedzieć w spokoju z rodzina i przyjaciółmi. Co prawda musieliśmy włozyć mnóstwo pieniędzy w doprowadzenie tej dzialki do normalnej uzywalności, ale nie liczymy wcale, że dane nam będzie doświadczyć procedury uwłaszczenia tej działeczki 3 arowej. Sprawa zasadnicza - koszty przeważą na fakcie, ze młode małżeństwo nie podoła z tym wydatkiem finansowym i pozostanie tylko uzytkowanie wieczyste.
  Abstrahując natomiast od indywidualnych przypadków - to PZD oraz spółdzielnie mieszkaniowe to dwie wieczne skamieliny oraz relikty komuny. W swycf formalno-prawnych ksztaltach pozostaja nieefektywne, marnotrawią wszystko. Stąd pomysł przekształcenia każdego ogrodu działkowego w podmiot przypominający wspólnote mieszkaniowa oceniam za bardzo trafiony - sprawdza sie to rowiązanie we wspólnocie mieszkaniowej bloku, w którym mieszkam. Koszty życia mniejsze, bo i nadmiernej i nieefektywnej administracji zarzadzającej brak.

  Odpowiedz
 • Andrzej(2009-05-19 11:08) Zgłoś naruszenie 00

  Rzeczywiście PZD to żywa skamienialina. Powstaje pytanie po co ta cała akcja uwłaszczeniowa? Czy nie chodzi o to aby przejąć na własność atrakcyjne tereny inwestycyjne za bezcen a następnie odsprzedać je za ciężkie pieniądze. Przy cenach 100-300 tyś zł za 3 ary w dużych miastach pokusa nie do odparcia. Straty społeczne, poza stratą w majątku publicznym, będą obejmowały zanik teran zielonych w miastach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama