Nawet 99 proc. ulgi na wykup ogródka działkowego

19.05.2009, 03:00

Użytkownicy ogródków działkowych będą mogli korzystać z działek na dotychczasowych zasadach lub jako właściciele. Opłata za przekształcenie użytkowania ogrodu we własność ma wynosić tyle, ile wolnorynkowa cena gruntu. Bonifikaty dla działkowców za odpłatne uwłaszczenie mogą jednak sięgać nawet 99 proc. wartości działki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:GP

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

 • Włodzimiesz.G(2009-12-19 15:11) Zgłoś naruszenie 00

  Zaden z działkowców nie mówi jak ma wyglądac prywatyzacja.Ja uważam że będzie to dzikie niekontrolewane skupisko aglomeracji bez żadnej kontroli regulaminu zasad.Ludzie kłucic bedą się o miejsce zaparkowonia pojazdu Ja nie żuczyłbym sobie aby jakis pajac parkowal przed moją działką.Do tej prywatyzacjin należy uzbrojenie terenu szamba parkingi drogi.Nich ktoś powie jak to ma wyglądać.Większość dzialkowców psim swędem ma zamiar dostac grunty za poł darmo nikogo nie bedzie interesowa działka o powieszchni 300m. Ten co ma pieniądze wykupi więkrzosć działek i to bedzie koniec odrodu.Jeśli tego chcie
  dążcie do prywatyzacji. Ja się na to nie dam nacrać

  Odpowiedz
 • predowidz(2010-04-26 11:58) Zgłoś naruszenie 00

  Podpisuję się obiema rękami popierając głosy o likwidacji PZD ,użytkuję dzialkę od dwudziestu lat i nie ma najmniejszego śladu dzialalności ''centrali ''oprócz tego że przez te lata poszły od naszych członków grube pieniadze dla tych wyzyskiwaczy .Dlaczego w naszym sejmie można w ciągu kilku dni podjąć decyzję o przyznaniu specjalnych rent i stypendiów dla rodzin tragicznie zmarlych w katastrofie samolotu prezydenckiego , a inne sprawy ciągną się bez końca .Dlaczego ktoś kompetentny nie może rozbić tego układu ,przeciez to nie jest nic innego jak wyludzanie w majestacie prawa pieniędzy od ludzi którzy często nie mają na chleb .Polska jest podobno państwem prawa i oczekuję ze w moim i moich koleżanek i kolegów działkowców ktoś dopilnuje aby prawo było przestrzegane.

  Odpowiedz
 • kali(2017-02-02 13:46) Zgłoś naruszenie 00

  jestem z mazur i bardzo chce by tych złodzieji odizolowac od finansów robia tylko wszysto dla siebie a jak prosisz o pomoc to nie maja czasu ale gospodarzem sie nazywa

  Odpowiedz
 • zorientowana(2009-05-23 18:56) Zgłoś naruszenie 00

  tak podpucha ,oczywiscie przed wyborami ,nigdy gmina nie odda dzialkowcom na wlasnosc dzialek -chyba to jasne jak slonce PRZECIEZ TO ICH MAJATEK i nigdy w zyciu sie tego nie pozbeda -nie robcie ludziom wody z mozgu

  Odpowiedz
 • WŁASNY OGRÓD(2009-05-21 21:56) Zgłoś naruszenie 00

  Dawno działkowiec powinien być właścicielem ogrodu

  Odpowiedz
 • blee(2009-05-19 08:54) Zgłoś naruszenie 00

  Deweloper powoli kupi wszystkie działki od działkowców, potem wystąpi o decyzję o wzzt bo wiekszośc gmin w polsce nie ma planu, oczywiście ją dostanie bo zatrudni kancelarię prawniczą :) potem wystąpi o pozwolenie na budowę i papapapapa ogródki działkowe

  Odpowiedz
 • działkowiec-hobbysta(2009-05-19 11:53) Zgłoś naruszenie 00

  Najważniejsze żeby wreszcie zlikwidować ostatni bastion PRLa. Te wszystkie napęczniałe szczeble Zarządów Rodzinnych (d. Pracowniczych) Ogródków Działkowych: POWIATOWE, WOJEWÓDZKIE, CENTRALNE. Ciepłe, dobrze płatne posadki! A pocóż one działkowcom. Najwyższy czas rozpędzić to nadbudówkowe towarzystwo. Jeżeli działkowcy zechcą to zatrudnią na ćwierć etatu gospodarza - "złotą rączkę" i nie będą musieli płacić HARACZU na darmozjadów w "zarządaqch i centralach". BRAWO wnioskodawcy uwłaszczenia.

  Odpowiedz
 • K.K.(2009-05-19 08:42) Zgłoś naruszenie 00

  Do 3.

  1 ar = 100 m kw.

  Odpowiedz
 • Z ogórdkami za miasto(2009-05-19 09:30) Zgłoś naruszenie 00

  Szanownym przedmówcom, którzy tak bez zająknięcia szafują zasiedzeniem, radzę się rozeznać w temacie: nie każde posiadanie prowadzi do zasiedzenia, a już na pewno nie użytkowanie ogródków działkowych.

  Odpowiedz
 • DOTU(2009-05-19 09:21) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Dera a od kiedy to uzytkowanie mozna zasiedziec.Uzytkowanie to umowa cywilna (ograniczone prawo rzeczowe).Zasiedziec mozna tylko bezumowne posiadanie nieruchomosci.
  A tak komentujac,jest to nastepny pomysl na uwlaszczenie jednostek ,kosztem calego spoleczenstwa,za darmo.Ot,dalej trwa komuna dla wybrancow.

  Odpowiedz
 • E.K.(2009-05-19 09:09) Zgłoś naruszenie 00

  Myślę że jest to bardzo dobry pomysł wnioskodawcy projektu. Brawo mu za to. Uważam iż dla większości działkowiczów działka jest ich życiem, odpoczynkiem,relaksem po pracy i na emeryturze. Wreszcie być może pozbędziemy się niepotrzebnego i drogiego w utrzymaniu Polskiego Zarządu Działkowców.Oby ten projekt doczekał się szbkiego wprowadzenia w życie.

  Odpowiedz
 • emeryt działkowiec(2009-05-19 09:10) Zgłoś naruszenie 00

  Do "zera" wiedziałeś co kupujesz i że ogrody mają przejść na własność,a co mają powiedzieć emeryci którzy pracują na działkach całe życie i będą musieli jeszcze raz płacić za te działki bo w między czasie dla własnego bezpieczeństwa ,że działak nadal będzie użytkowana w rodzinie przepisali na swoje dzieci za życia aby potem dzieci nie mieli kłopotów po ich śmierci z przejęciem działki,bo zarządy są różne robią takie matactwa że w głowie się nie mieści.

  Odpowiedz
 • sam(2009-05-19 09:13) Zgłoś naruszenie 00

  Przed każdymi wyborami jest temat "przekazania działkowcom na własność działek"
  Po wyborach temat nieaktualny . I przyponinają sobie o tym przed następnymi wyborami.
  Czy juz nie pora na realizację i w czyn zamienić i faktycznie przekazać użytkownikom działek na własność.
  Niech Ustawodawca nie przejmuję się Zarządami PZDZ którzy ten temat torpedują. To oni powinni zabiegać , żeby działkowiczów uwłaszczyć. Przecież większość Ogrodów DZIAŁKOWCÓW powstały w latach 80-tych była parcypowana przez ZAKŁADY PRACY jak również pracownicy którym przyznano działki wpłacali jako członkowie rozłożone na raty określone sumy kwotowe w swoich macierzystych zakłądach. Podobnie jak w Spółdzielniach Mieszkaniowych.I podobnie ja w Sp-niach powinni otrzymać tytuł nadania własności. A czy potrzebny będzie Zarząd, czy nie to do uzgodnienie pomiędzy działkowcami.
  A tak temat będzie aktualny do 7 czerwca .. Po wyborach przez 2 następne lata znajdzie się w archiwum . A przed wyborami do Sejmu Senatu i Rad znów będzie aktualny i sobie przypomną naa wyborców , że będa sie sytarać.

  Odpowiedz
 • K.K.(2009-05-19 09:56) Zgłoś naruszenie 00

  Do 8.

  Czytać tekst uważnie. To już nie jest "kiełbasa wyborcza". Projekt jest już skierowany do pierwszego czytania.

  Odpowiedz
 • M.J.(2009-05-19 10:18) Zgłoś naruszenie 00

  Jeden procent, to przesada, ale 10% wartości, to by była cena rzetelna. Jeżeli emerytów nie stać, to niech za działkę zapłacą ich spadkobiercy, którzy kiedyś staną się ich/ działek / właścicielami. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Młody(2009-05-19 10:33) Zgłoś naruszenie 00

  Moja żona również od niedawna - 2 lata - uprawia swój ogródek działkowy. Jest to fajne miejsc, żeby wyrwac sie z cholernej wielkiej płyty, posiedzieć w spokoju z rodzina i przyjaciółmi. Co prawda musieliśmy włozyć mnóstwo pieniędzy w doprowadzenie tej dzialki do normalnej uzywalności, ale nie liczymy wcale, że dane nam będzie doświadczyć procedury uwłaszczenia tej działeczki 3 arowej. Sprawa zasadnicza - koszty przeważą na fakcie, ze młode małżeństwo nie podoła z tym wydatkiem finansowym i pozostanie tylko uzytkowanie wieczyste.
  Abstrahując natomiast od indywidualnych przypadków - to PZD oraz spółdzielnie mieszkaniowe to dwie wieczne skamieliny oraz relikty komuny. W swycf formalno-prawnych ksztaltach pozostaja nieefektywne, marnotrawią wszystko. Stąd pomysł przekształcenia każdego ogrodu działkowego w podmiot przypominający wspólnote mieszkaniowa oceniam za bardzo trafiony - sprawdza sie to rowiązanie we wspólnocie mieszkaniowej bloku, w którym mieszkam. Koszty życia mniejsze, bo i nadmiernej i nieefektywnej administracji zarzadzającej brak.

  Odpowiedz
 • Andrzej(2009-05-19 11:08) Zgłoś naruszenie 00

  Rzeczywiście PZD to żywa skamienialina. Powstaje pytanie po co ta cała akcja uwłaszczeniowa? Czy nie chodzi o to aby przejąć na własność atrakcyjne tereny inwestycyjne za bezcen a następnie odsprzedać je za ciężkie pieniądze. Przy cenach 100-300 tyś zł za 3 ary w dużych miastach pokusa nie do odparcia. Straty społeczne, poza stratą w majątku publicznym, będą obejmowały zanik teran zielonych w miastach.

  Odpowiedz
 • kazikdi(2009-05-19 12:05) Zgłoś naruszenie 00

  Taaak najpierw uwłaszczą, a potem katastratem. Przed zdjęciem z satelity pod drzewkami działeczki nie ukryjesz. Dobiorą się do każdego właściciela. To całe uwłaszczenie to nic innego, jak wyznaczenie odpowiedzialnego do płacenia podatku- po cenach rynkowych. A te bonifikaty,aby szybciej można było wsadzić łapę do kieszeni ''szczęśliwców''.

  Odpowiedz
 • st-kom.(2009-05-22 09:04) Zgłoś naruszenie 00

  Witam.A u nas w Hajnówce istnieje jeszcze system poddaństwa pańszczyznianego.Zarząd(czyt.Pani Prezes)wymyślili sobie że w ramach czynu społecznego działkowcy mają posprzątać biuro Pani Prezes.

  Odpowiedz
 • Grazyna Piszczoła(2009-05-19 12:06) Zgłoś naruszenie 00

  Mam nadzeje że prawo i ustawa o ogrodach działkowych znajdzie rozwiazane .
  Zarządy PZD Okręgowe PZD oraz zarządy ogrodów działkowych czuja sie tak jak by działki byly ich własnościa . Sprawą bardzo pilną jest zniesienie przynalezności do zwiazków PZD jest to naruszenie KOnstytucji art 58 ale jak się okazuje to zarządy ww. nie respektują tak ważnego prawa w Rzeczpospolitej Polskiej .
  Jest niedopuszczalnym aby zarządy wyrzucali działkowicza z jego działki która została mu przyznana w latach 60-70 a nawet weczesniej . Nikt wtedy nie należał do zwiazku działkowców . W latach 1981 gen. W. Jaruzelski przekazał działki PZPR i dał im władzę która działa do dnia dzisieszego . Działacze PZPR korzystają z przywilejów , żadają wysokich haraczy od działkowiczów, którzy płacą wysokie kwoty, chodziasz nie zgadzają się z takim procederem . Bogacą się prezesi w majestacje prawa . Jest niedopuszczalnym aby działkowicz był przymuszany do byciem w zwiazku PZD. Zarządy PZD nie płaca żadnych opłat za dzierżawe gruntu natomiast wmawia sie działkowiczą że trzba co roku opłacac za działkę .Ustalona kwota od metra kwadratowego np. ),016zł lub 0,20 zł jest to kwota na zwiazek PZD który jest dzielony na wynagrodzenia. Pieniadze wpłacane na ogrody działkowe są dzielonie poprzez wynagrodzenia na rzecz prezesów utrzymywanie biur oraz na wszelkie spoty oraz na delegacie prezesów poza granicami kraju .

  Jak wskazuje życie to POLAK jest zawsze mądry po szkodzie .
  Wpłacanie na działke moze byc tylko za wodę śmieci i elektrycznośc . Te media moga płacic działkowcy indywidualnie nie ma to przymusu wpłacac dla zarzadu ogrodów działkowych . Dobrowolnie każdy działkowiec wpłaca haracz na rzecz Polskiego Zwiazku Działkowców .
  Gdyby była jednośc wsród działkowców już dawno każdy posiadałby swoją działke na własnośc . A wspólnota działkowa podejmowałaby decyzję co można zrobic na swoich działkach -ogrodach rodzinnych .
  Popierajmy ustawę o własności działek . Każdy może napisac do Sejmu co trzeba zmienic i jak uchwalic ustawę o działkach rodzinnych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane