Nawet 99 proc. ulgi na wykup ogródka działkowego

19.05.2009, 03:00

Użytkownicy ogródków działkowych będą mogli korzystać z działek na dotychczasowych zasadach lub jako właściciele. Opłata za przekształcenie użytkowania ogrodu we własność ma wynosić tyle, ile wolnorynkowa cena gruntu. Bonifikaty dla działkowców za odpłatne uwłaszczenie mogą jednak sięgać nawet 99 proc. wartości działki.

reklama


reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

reklama

 • dzialkowiczka(2009-06-23 17:01) Odpowiedz 00

  panowie poslowie zrobcie cos i zlikwidujcie to PZD ktore bogaci sie z nas dzialkowcow i prosimy zebyscie ich rozliczyli a nas dzialkowcow uwlaszczyli prosimy was o to .

 • playby-poznan(2009-07-02 19:58) Odpowiedz 00

  Kur... wszystkim trzeba placic a gdzie sa takie miejsca lub grunty gdzie nie trzeba placic nawet ostatnio trzeba placic za wode deszczowke w centrum poznania a wiec nawet jak bysmy placicli okolo 500 zl na rok w co i tak nie wierze bo podatek od idzlaki ok 400 m2 bedzie wynosil ok 300 zl mniej wiecej a wiec z prademi woda troszke wiecej ale co z tego jak dzialki beda nasze i majac akt wlasnosci bedzie mozna sie zamledowac i normalnie mieszkac. To tak jak bymsmy dostali ziemie (prawie zadarmo:)) zebysmy mogli mieszkac a niektorzy jak widac np pan Jablonski nie chce dostac bo po co:) prze[praszam a mama cie nie nauczyla ze jak cos ci ktos chce dac to sie bierze:)))

 • Postronny logik(2009-07-05 12:21) Odpowiedz 00

  Jak zwykle wchdzi na wierzch natura psa ogrodnika sam nie zje i nikomu nie da. Od kiedy w polsce robi się coś w imię sprawiedliwości społecznej? Np. zablokowany wykup mieszkań spółdzielczych.Przeciez za te mieszkania trzeba było w spółdzielni zapłacić, gotówką lub spłaczć kredyty które zaciągała spółdzielnia. W moim przypadku ja płaciłem 1/3 a resztę zakład pracy. Po wybudowaniu osiedla nastąpiło ogólne rozliczenie dostałem jeszcze zwrot nadpłaty. Przy wykupie mieszkania musiałem jeszcze dopłaczć. Co ciekawe nikt mi nie był w stanie wytłumaczyć dlzczego? Następna "sprawiedliwość" Przez 12 lat otrzymywałem zaniżoną przez Suchocką emeryturę co zostało uznane przez trybunał konstytucyjny za niezgodne z konstytucją. Od ubiegłego roku coś tam podwyższono ale na bieżąco natomiast za te 12 lat nawet nikt nie wspomniał o wyrównaniu zaległości. Kolejna "prawiedliwość". Polskę przez te 50 lat budowało całe społeczeńctwo natomiast akcje podczas prywatyzacji otrzymywali tylko pracownicy. Gdy zakład był sprzedawany/czytaj kogoś uwłaszczono i teraz jest na listach najbogatrzych polaków bo gdzie na świecie legalnie można się dorobić takich majątków tylko w polsce i risji, natomiast gdy zakład wykupują pracownicy to już nie dostaą akcji za darmo, muszą zapłacić 100% wartości. Przecież tam jest ich wkład pracy, a zakład budowano za nasze podatki bo za pieniądze państwa. Można tak przytaczać kolejne przykłady "sprawiedliwości w polsce.Teraz znowu odzywają się sprawiedliwi kórzy nie chcą dać co nieco staruchom bo przecież o oni mają w więkrzości ONI mają działki.ONI zagospodarowywali nieużytki bo takie najczęściej przeznaczano pod działki. Teraz na pracy tych staruchów ktoś chce zbić kapitał polityczny. Co gorsze znajduje klakierów. Logika jest prosta JEŻELI COŚ KTOŚ CHCE DAĆ SPOŁECZEŃSTWU TO NALEŻY DAĆ BO KOLEJNE RZĄDY SĄ TAK NIEUDOLNE ŻE TO ZMARNUJĄ A SZKODA LUDZKIEJ PRACY> JEZELI SIĘ NIE ODDA UŻYTKOWNIKOM TO JAKIŚ WARIAT COŚ WYKOMBINUJE ŻE LUDZIE NIC Z TEGO NIE BEDA MIEC
  Ć. PRZECIEŻ JUŻ PRAWIE NIC U NAS NIE ZOSTAŁO NA CZYM BY MOZNA BYŁO COŚ "ZAROBIĆ" JESZCZE DZIAŁKI ZOSTAŁY JAKO TOWAR KORUPCYJNY.

 • euro(2009-05-20 17:59) Odpowiedz 00

  też uwarzam, że jest to bardzo dobry pomysł wnioskodawcy projektu. Mysle iż dla większości działkowiczów działka jest ich życiem, odpoczynkiem,relaksem po pracy i na emeryturze. Wreszcie być może pozbędziemy się niepotrzebnego i drogiego w utrzymaniu Polskiego Zarządu Działkowców.Oby ten projekt doczekał się szbkiego wprowadzenia w życie.
  Muszę swoich praw dochodzić w Sądzie, bo każdy kto zna wie co to ROD i OZ oraz KR PZD

 • bh(2009-05-20 13:26) Odpowiedz 00

  Ludzie -jak ktoś nie chce działki no to może ją oddać lub pozostać dzierżawcą ,zrobić prezent wnukom a oni sobie z tym -problemem-z pewnością poradzą.

 • E.K.(2009-05-19 09:09) Odpowiedz 00

  Myślę że jest to bardzo dobry pomysł wnioskodawcy projektu. Brawo mu za to. Uważam iż dla większości działkowiczów działka jest ich życiem, odpoczynkiem,relaksem po pracy i na emeryturze. Wreszcie być może pozbędziemy się niepotrzebnego i drogiego w utrzymaniu Polskiego Zarządu Działkowców.Oby ten projekt doczekał się szbkiego wprowadzenia w życie.

 • o(2009-05-19 08:04) Odpowiedz 00

  co za bzdura, kupiłem dziłke w zeszłym roku, władowałem w nia juz niemałe pieniadze, remont gruntowny altany, wylewka chodnika i tarasu, naprawa ogrodzenia, budowa 2 skalniaków, wycinka starych drzew i sadzenie nowych, obsadzenie działki tujami, nowy trawnik itd. i ja musiałbym teraz ze znizka jedynie 10% wykupic te 3 ary, a obok dzialki maja emeryci i oni za zaledwie 99% wykupia ziemie na ktorej nic nie ma - stare drzewka, rozlatujace sie altanki, masacra

 • emeryt działkowiec(2009-05-19 09:10) Odpowiedz 00

  Do "zera" wiedziałeś co kupujesz i że ogrody mają przejść na własność,a co mają powiedzieć emeryci którzy pracują na działkach całe życie i będą musieli jeszcze raz płacić za te działki bo w między czasie dla własnego bezpieczeństwa ,że działak nadal będzie użytkowana w rodzinie przepisali na swoje dzieci za życia aby potem dzieci nie mieli kłopotów po ich śmierci z przejęciem działki,bo zarządy są różne robią takie matactwa że w głowie się nie mieści.

 • sam(2009-05-19 09:13) Odpowiedz 00

  Przed każdymi wyborami jest temat "przekazania działkowcom na własność działek"
  Po wyborach temat nieaktualny . I przyponinają sobie o tym przed następnymi wyborami.
  Czy juz nie pora na realizację i w czyn zamienić i faktycznie przekazać użytkownikom działek na własność.
  Niech Ustawodawca nie przejmuję się Zarządami PZDZ którzy ten temat torpedują. To oni powinni zabiegać , żeby działkowiczów uwłaszczyć. Przecież większość Ogrodów DZIAŁKOWCÓW powstały w latach 80-tych była parcypowana przez ZAKŁADY PRACY jak również pracownicy którym przyznano działki wpłacali jako członkowie rozłożone na raty określone sumy kwotowe w swoich macierzystych zakłądach. Podobnie jak w Spółdzielniach Mieszkaniowych.I podobnie ja w Sp-niach powinni otrzymać tytuł nadania własności. A czy potrzebny będzie Zarząd, czy nie to do uzgodnienie pomiędzy działkowcami.
  A tak temat będzie aktualny do 7 czerwca .. Po wyborach przez 2 następne lata znajdzie się w archiwum . A przed wyborami do Sejmu Senatu i Rad znów będzie aktualny i sobie przypomną naa wyborców , że będa sie sytarać.

 • K.K.(2009-05-19 09:56) Odpowiedz 00

  Do 8.

  Czytać tekst uważnie. To już nie jest "kiełbasa wyborcza". Projekt jest już skierowany do pierwszego czytania.

 • DOTU(2009-05-19 09:21) Odpowiedz 00

  Panie Dera a od kiedy to uzytkowanie mozna zasiedziec.Uzytkowanie to umowa cywilna (ograniczone prawo rzeczowe).Zasiedziec mozna tylko bezumowne posiadanie nieruchomosci.
  A tak komentujac,jest to nastepny pomysl na uwlaszczenie jednostek ,kosztem calego spoleczenstwa,za darmo.Ot,dalej trwa komuna dla wybrancow.

 • Z ogórdkami za miasto(2009-05-19 09:30) Odpowiedz 00

  Szanownym przedmówcom, którzy tak bez zająknięcia szafują zasiedzeniem, radzę się rozeznać w temacie: nie każde posiadanie prowadzi do zasiedzenia, a już na pewno nie użytkowanie ogródków działkowych.

 • Działkowiec liczący na uwlaszczenie(2009-05-19 08:08) Odpowiedz 00

  Jestem długoletnim działkowcem i uważam,że ogrody podmiejskie powinny zostać przekazane na własność ich dotychczasowym użytkownikom. Mało tego powinniśmy płacić podatki do gmin - tych na terenach których znajdują się te ogrody działkowe. Gminy będą miały wtedy korzyści płynące z faktu, że na ich terenach są takie ogrody. Działkowcy będą się też bardziej starać bo ziemia a nie tylko nasadzenia będą ich własnością. Działka za 1% jej wartości dla ludzi, którzy przez samo zasiedzenie są już właścicielami działek to świetny pomysł. Teraz rocznie płacę ponad 500 złotych a do tego dochodzi koszt energii elektrycznej i wody. Niech np. 300 zł (mniejsze trochę pieniądze ) dostanie gmina a będzie zainteresowana aby działkowcy na jej terenie mieli się jak najlepiej bo to będzie tylko czysty zysk dla gminy.

 • Działkowiec z altanką(2009-05-19 08:24) Odpowiedz 00

  Do "zera" komentarz nr 1 "0" Chyba 3 ary to 3000 m kwadratowych? Jak je kupiłeś to nic już nie musisz robić, ta ziemia jest twoja. Działki w P Z D są od 300 metrów kwadratowych w miastach, do 500 metrów kwadratowych poza terenem miast. Te jak mówisz "emeryckie" działki - " stare drzewka, rozlatujące się altanki" to nie "masakra" tylko całe życie emeryta. Emeryci, ci biedni emeryci nie jadą odpoczywać do Egiptu czy na Lazurowe wybrzeże. Oni siedzą na swoich działkach bo te działki stanowią ich cały świat. Uwłaszczenie i dla nich będzie nagrodą,że dostaną kawałek ziemi, który przez 30-letnie zasiedzenie i tak im się słusznie należy. Niech ci ludzie mają choć odrobinkę satysfakcji, że mają na własność to co uprawiali od lat.

 • blee(2009-05-19 08:54) Odpowiedz 00

  Deweloper powoli kupi wszystkie działki od działkowców, potem wystąpi o decyzję o wzzt bo wiekszośc gmin w polsce nie ma planu, oczywiście ją dostanie bo zatrudni kancelarię prawniczą :) potem wystąpi o pozwolenie na budowę i papapapapa ogródki działkowe

 • K.K.(2009-05-19 08:42) Odpowiedz 00

  Do 3.

  1 ar = 100 m kw.

 • M.J.(2009-05-19 10:18) Odpowiedz 00

  Jeden procent, to przesada, ale 10% wartości, to by była cena rzetelna. Jeżeli emerytów nie stać, to niech za działkę zapłacą ich spadkobiercy, którzy kiedyś staną się ich/ działek / właścicielami. Pozdrawiam.

 • Młody(2009-05-19 10:33) Odpowiedz 00

  Moja żona również od niedawna - 2 lata - uprawia swój ogródek działkowy. Jest to fajne miejsc, żeby wyrwac sie z cholernej wielkiej płyty, posiedzieć w spokoju z rodzina i przyjaciółmi. Co prawda musieliśmy włozyć mnóstwo pieniędzy w doprowadzenie tej dzialki do normalnej uzywalności, ale nie liczymy wcale, że dane nam będzie doświadczyć procedury uwłaszczenia tej działeczki 3 arowej. Sprawa zasadnicza - koszty przeważą na fakcie, ze młode małżeństwo nie podoła z tym wydatkiem finansowym i pozostanie tylko uzytkowanie wieczyste.
  Abstrahując natomiast od indywidualnych przypadków - to PZD oraz spółdzielnie mieszkaniowe to dwie wieczne skamieliny oraz relikty komuny. W swycf formalno-prawnych ksztaltach pozostaja nieefektywne, marnotrawią wszystko. Stąd pomysł przekształcenia każdego ogrodu działkowego w podmiot przypominający wspólnote mieszkaniowa oceniam za bardzo trafiony - sprawdza sie to rowiązanie we wspólnocie mieszkaniowej bloku, w którym mieszkam. Koszty życia mniejsze, bo i nadmiernej i nieefektywnej administracji zarzadzającej brak.

 • Obywatel(2009-05-19 16:22) Odpowiedz 00

  Jakie zasiedzenie??? Skoro jest wieloletnia dzierżawa, to nie ma mowy o zasiedzeniu. Wnioskodawcy rzeczywiście zdają się myśleć wielce życzeniowo... I znów kolejna grupa społeczna dostanie prezent tylko dlatego, że komuś się wydaje to celowe... Ale gdzie sprawiedliwość, jakakolwiek?...

 • Myślący(2009-05-19 19:20) Odpowiedz 00

  Ten przepis może w perspektywie lat nieść opłakane skutki. Niesamowite rozdrobnienie własności na bardzo małym obszarze spowoduje paraliż inwestycyjny na atrakcyjnych terenach dla miast. Dzisiaj to raczej nikogo nie obchodzi, bo to teraz nie nasz problem, ważniejsze są wybory. Szkoda, że jak zwykle widzimy tylko drzewo, a nie las, tak jak inne społeczeństwa.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

reklama