statystyki

Nawet 99 proc. ulgi na wykup ogródka działkowego

19.05.2009, 03:00

Użytkownicy ogródków działkowych będą mogli korzystać z działek na dotychczasowych zasadach lub jako właściciele. Opłata za przekształcenie użytkowania ogrodu we własność ma wynosić tyle, ile wolnorynkowa cena gruntu. Bonifikaty dla działkowców za odpłatne uwłaszczenie mogą jednak sięgać nawet 99 proc. wartości działki.

Reklama


Reklama


Szykuje się kolejna bitwa o rodzinne ogrody działkowe – marszałek Sejmu skierował poselski projekt ustawy o ogrodach działkowych do pierwszego czytania w Sejmie. Najwięcej emocji budzą zasady uwłaszczenia działkowców, które przewidują możliwość odpłatnego przekształcenia prawa użytkowania działki w prawo własności. Każdy obecny użytkownik działki będzie miał dwa lata od chwili wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku do wójta (burmistrza, prezydenta), starosty lub marszałka województwa albo w przypadku działki stanowiącej własność Skarbu Państwa do starosty. Oni też podejmą decyzje o uzyskaniu przez wnioskodawcę tytułu własności. Ostateczne decyzje urzędów mają stanowić podstawę wpisu do księgi wieczystej.

Nie całkiem za darmo

– Działkowcy, otrzymując tytuł prawny do ogrodu, uzyskają, może nie kapitał, ale pewność korzystania z niego. Konstrukcja projektowanego rozwiązania nie jest nowa. Jest to kalka z przepisów o wspólnotach mieszkaniowych. Tak jak właściciele mieszkań tworzą wspólnotę, tak właściciele działek staną się wspólnotą ogrodów. Uzyska ona zdolność pozywania i bycia pozywanymi – wyjaśnia Jędrzej Kondek, adwokat z kancelarii Barylski Olszewski Brzozowski.

W przypadku niezłożenia wniosku w ciągu dwóch lat roszczenie działkowca o przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności wygaśnie. Będzie mu przysługiwało pierwszeństwo do zawarcia w drodze bezprzetargowej umowy o oddanie działki w użytkowanie, najem lub dzierżawę.

– Użytkownik otrzyma prawo do uzyskania własności działki. To nie żaden przywilej. Biorąc pod uwagę nawet przepisy o zasiedzeniu, to użytkownik działki ma i dziś prawo do wystąpienia o tytuł jej własności do gminy. Nie wyobrażam sobie, żeby gmina mogła skutecznie odmówić przekształcenia użytkowania we własność – podnosi Andrzej Dera, poseł reprezentujący posłów wnioskodawców.

Działkowcy, po przyjęciu przez Sejm projektu ustawy, uzyskają uprawnienie wyboru formy korzystania z zajmowanego ogrodu. Będą mogli pozostać przy prawie do użytkowania działki albo wybrać drogę przekształcenia tego uprawnienia we własność. Uwłaszczenie nie będzie bezpłatne. Wysokości kosztów nie da się oszacować dla wszystkich uprawnionych, gdyż zależą one od ceny działki, długości jej użytkowania, wartości nakładów, uprawnień emerytalnych działkowca, okresu użytkowania ogrodu przez bliskich wnioskodawcy.

Do ustalenia ceny działki powinny być stosowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Oznacza to, że cenę gruntu ustala się na podstawie jego wartości rynkowej oraz że może zostać rozłożona na raty. Autorzy projektu zakładają, że wnioskodawca będzie mógł prosić o rozłożenie opłaty na czas nie dłuższy niż pięć lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • WŁASNY OGRÓD(2009-05-21 21:56) Odpowiedz 00

  Dawno działkowiec powinien być właścicielem ogrodu

 • ST_KOM(2009-05-27 15:07) Odpowiedz 00

  Witam.Jeżeli PO traktuje temat ROD tak jak Pan poseł Klim,popierając Zarządy wszystkich szczebli a przede wszystkim ciepłe posadki decydentów ROD i jednocześnie odcina się od byłej PZPR to czegoś tu nie rozumiem.Że brak Świnoujścia na mapie Polski(Był kiedyś bazą sowiecką)to również i ogrody działkowe pochodzą z tamtej epoki.Piszecie że macie ważniejsze sprawy do załatwienia,myślę że dla wielu działkowców nie ma ważniejszych i mniej ważnych spraw dotyczących bytu naszych obywateli.Jeżeli projekt ustawy PiSu nie odpowiada PO to niech stworzy własny odpowiadający większości.Z poważaniem Romek.

 • ed(2009-05-22 08:09) Odpowiedz 00

  do tych wszystkich co zazdroszcza kawałka ziemi na własnsość
  ja z prywatyzacji zakładów w polsce nie dostałem złamanego grosza a jak wy co tak wrzeszczycie zgarnęliście grube setki tysięcy to w porzadku zazdrośnicy
  ziemię którą uzytkuja działkowcy w bardzo dużym procencie to ziemia którą nikt 30 lat temu nie chciał ugory i nieuzytki a teraz wypielegnowana to NIE! DAC! A ZABRAĆ
  ziemię w ogródkach dać za friko z ogródków podmiejskich a za jakąś odpłata w miastach

 • st-kom.(2009-05-22 09:04) Odpowiedz 00

  Witam.A u nas w Hajnówce istnieje jeszcze system poddaństwa pańszczyznianego.Zarząd(czyt.Pani Prezes)wymyślili sobie że w ramach czynu społecznego działkowcy mają posprzątać biuro Pani Prezes.

 • ed(2009-05-22 14:17) Odpowiedz 00

  do 30
  cha cha jacy działkowcy taki i prezes
  widocznie wam odpowiada poddaństwo

 • jabłoński(2009-05-22 20:49) Odpowiedz 00

  No dobrze - wykupię - działka będzie moja, a jak do niej dojadę - po czyjej drodze, alejce ? a jak do działki dojedzie mój sąsiad gdy ja postawię samochód obok swojej działki na 3 metrowej szerokości alejce ? kto będzie dostawcą wody (wodociąg miejski daleko) i prądu (Zakład Energetyczny z pewnością będzie mi kazał pobudować nowe przyłącze ) ? To co jest na działce to moja własność (altana, drzewa, krzewy i inne nasadzenia i urządzenia) Moje dzieci mają zagwarantowane prawo do przejęcia działki gdy mnie zabraknie zdrowia lub siły do jej uprawiania.Teraz wnoszę opłaty za zużyty prąd i wodę za pośrednictwem Zarządu ROD, płacę składkę członkowską - 0,14 zł/m2, ale nie płacę podatków : ani za grunt, ani za altankę. A to co ma dać nowa ustawa to wielka niewiadoma - czeka nas przecież niebawem zamiast rolnego i od nieruchomości podatek katastralny tzn. podatek od wartości posiadanej nieruchomości - im cenniejsze : grunt, budowle i nasadzenia tym wyższy podatek . Obaw jest wiele a i nie wszystkie wspólnoty działają prawidłowo. Zarządowi wspólnoty też trzeba płacić.

 • zorientowana(2009-05-23 18:56) Odpowiedz 00

  tak podpucha ,oczywiscie przed wyborami ,nigdy gmina nie odda dzialkowcom na wlasnosc dzialek -chyba to jasne jak slonce PRZECIEZ TO ICH MAJATEK i nigdy w zyciu sie tego nie pozbeda -nie robcie ludziom wody z mozgu

 • Bazylia(2009-05-23 19:22) Odpowiedz 00

  Niekoniecznie,od dawna dąży się do likwidacji Centralnego Zarządu POD,
  przecież to kompromitacja żeby taki twór jeszcze istniał.
  Jesli chodzi o działki, to jeśli nawet otrzymają je działkowicze w wieczyste użytkowanie czy dzierżawę,, zawsze to lepsze niż płacenie na tych darmozjadów
  prezesów, na tzw.czyny społeczne na rzecz ogrodu, a pieniążki idą na libacje dla
  tych przy korycie.

 • koper(2009-05-23 20:37) Odpowiedz 00

  do Bazyli
  Cząber jestem tez zielsko takie jak ty
  widać ze piszesz zeby pisać
  nie ma czegoś takiego jak POD
  piszący tu tzw "działkowcy" w ogóle albo nie są działkowcami albo jak już są to nigdy jeszcze na walnym zebraniu działkowców nie byli i piszą głupoty

 • działkowiec(2009-05-23 20:35) Odpowiedz 00

  w ROD im. M.Reja w Gdyni każdy działkowiec co roku musi odrobić czyn społeczny, a jeżeli nie odpracuje musi zapłacić do zarządu 50zł. Tak jak w komunie. Nigdy na walnych zebraniach księgowa nie poinformowała działkowców lie pieniędzy z tego tytułu wpłynęło do kasy i na co te pieniądze poszły. W kasie tego ROD pracuje siostra księgowej. W komisji rewizyjnej przewodniczącą jest wdowa po bracie członka zarządu. W komisji rozjemczej przewodniczącym jest mąż księgowej.A w komisji rewizyjnej jest też kobieta której zarząd sprzedał ro temu dwie przylegające do siebie działki. Innych działkowców pod byle jakim pretekstem się wyrzuca z działek aby swoim sprzedać. Pieniądze z kasy zanosi do banku sam prezes tylko nie wiadomo czy w terminie. Świetlica jest często wynajmowana na imprezy i nie wiadomo gdzie płynie kasa. Wystarczy być tylko swoim. JEDNO TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI.

 • bronka(2009-05-24 21:55) Odpowiedz 00

  jestem nawet przeciw

 • Henryk P(2009-05-28 20:54) Odpowiedz 00

  Jestem za Likwidacją PZD w tej formie . Powinna powstać organizacja zrzeszająca różne satowarzyszenia . Autonomiczne stowarzyszenia mogliby się zrzeszać jnp w Austrii . Ustawy nowej przeforsować się nieda . Widzę małe zmiany ale konieczne
  1-oddzielenie członkowstwa od użytkowania
  2-wprowadzić podatek gruntowy nie większy od rolnego
  3-zabudowa altanki jednakowa w wszystch ogrodach
  4-Każdy ogród posiada samorządny zarząd autonomiczny

 • euro(2009-05-20 17:59) Odpowiedz 00

  też uwarzam, że jest to bardzo dobry pomysł wnioskodawcy projektu. Mysle iż dla większości działkowiczów działka jest ich życiem, odpoczynkiem,relaksem po pracy i na emeryturze. Wreszcie być może pozbędziemy się niepotrzebnego i drogiego w utrzymaniu Polskiego Zarządu Działkowców.Oby ten projekt doczekał się szbkiego wprowadzenia w życie.
  Muszę swoich praw dochodzić w Sądzie, bo każdy kto zna wie co to ROD i OZ oraz KR PZD

 • muniek(2009-06-11 23:58) Odpowiedz 00

  Działkowcy piszcie do posłów wszyscy, do komisji ustawodawczej, o przyspieszenie ustawy o uwłaszczeniu działkowców i to będzie najbardziej wiarygodne postępowanie odzwierciedlające rzeczywisty pogląd działkowców. W Gdyni z tego co słyszałem już kilkadziesiąt działkowców takie prośby wysłało.Należy podać miejscowość, nazwę ogrodu, nr. działki i od kiedy jesteście użytkownikami, podpisać się i podać swój adres. To będzie bardzo pomocne dla Sejmu aby ustawa została przegłosowana. Z tego co wiem i mam trochę skserowanych wystąpień jednego ROD, i Okręgowego Zarządu Ogrodów Działkowych w Gdańsku, to te kliki wszystkie piszą najwięcej pism do posłów lewicy i PSL o nie ustanawianie takiej ustawy przez sejm aby ogródki uwłaszczyć. To wszystko co piszę jest oparte na faktach. Są też pisma skierowane w tej sprawie do marszałka sejmu Pana Komorowskiego. W pismach występują w imieniu działkowców a żaden działkowiec o tym nic nie wie, nikt z żadnego zarządu żadnego działkowca o to nie pytał. Jestem członkiem zarządu w jednym z ogrodu i nawet nie wszyscy członkowie o tym nie są informowani że takie pisma do Warszawy do parlamentu idą. Działkowcy apeluję o zmobilizowanie do działania, bo ta banda towarzyszy nas zniszczy, i żaden działkowiec nic nie będzie miał.

 • osa(2009-06-16 21:42) Odpowiedz 00

  Działkowcy, zakładajcie stowarzyszenia. Czas skończyć z PZD. To się opłaca.

 • dzialkowiczka(2009-06-23 17:01) Odpowiedz 00

  panowie poslowie zrobcie cos i zlikwidujcie to PZD ktore bogaci sie z nas dzialkowcow i prosimy zebyscie ich rozliczyli a nas dzialkowcow uwlaszczyli prosimy was o to .

 • playby-poznan(2009-07-02 19:58) Odpowiedz 00

  Kur... wszystkim trzeba placic a gdzie sa takie miejsca lub grunty gdzie nie trzeba placic nawet ostatnio trzeba placic za wode deszczowke w centrum poznania a wiec nawet jak bysmy placicli okolo 500 zl na rok w co i tak nie wierze bo podatek od idzlaki ok 400 m2 bedzie wynosil ok 300 zl mniej wiecej a wiec z prademi woda troszke wiecej ale co z tego jak dzialki beda nasze i majac akt wlasnosci bedzie mozna sie zamledowac i normalnie mieszkac. To tak jak bymsmy dostali ziemie (prawie zadarmo:)) zebysmy mogli mieszkac a niektorzy jak widac np pan Jablonski nie chce dostac bo po co:) prze[praszam a mama cie nie nauczyla ze jak cos ci ktos chce dac to sie bierze:)))

 • Postronny logik(2009-07-05 12:21) Odpowiedz 00

  Jak zwykle wchdzi na wierzch natura psa ogrodnika sam nie zje i nikomu nie da. Od kiedy w polsce robi się coś w imię sprawiedliwości społecznej? Np. zablokowany wykup mieszkań spółdzielczych.Przeciez za te mieszkania trzeba było w spółdzielni zapłacić, gotówką lub spłaczć kredyty które zaciągała spółdzielnia. W moim przypadku ja płaciłem 1/3 a resztę zakład pracy. Po wybudowaniu osiedla nastąpiło ogólne rozliczenie dostałem jeszcze zwrot nadpłaty. Przy wykupie mieszkania musiałem jeszcze dopłaczć. Co ciekawe nikt mi nie był w stanie wytłumaczyć dlzczego? Następna "sprawiedliwość" Przez 12 lat otrzymywałem zaniżoną przez Suchocką emeryturę co zostało uznane przez trybunał konstytucyjny za niezgodne z konstytucją. Od ubiegłego roku coś tam podwyższono ale na bieżąco natomiast za te 12 lat nawet nikt nie wspomniał o wyrównaniu zaległości. Kolejna "prawiedliwość". Polskę przez te 50 lat budowało całe społeczeńctwo natomiast akcje podczas prywatyzacji otrzymywali tylko pracownicy. Gdy zakład był sprzedawany/czytaj kogoś uwłaszczono i teraz jest na listach najbogatrzych polaków bo gdzie na świecie legalnie można się dorobić takich majątków tylko w polsce i risji, natomiast gdy zakład wykupują pracownicy to już nie dostaą akcji za darmo, muszą zapłacić 100% wartości. Przecież tam jest ich wkład pracy, a zakład budowano za nasze podatki bo za pieniądze państwa. Można tak przytaczać kolejne przykłady "sprawiedliwości w polsce.Teraz znowu odzywają się sprawiedliwi kórzy nie chcą dać co nieco staruchom bo przecież o oni mają w więkrzości ONI mają działki.ONI zagospodarowywali nieużytki bo takie najczęściej przeznaczano pod działki. Teraz na pracy tych staruchów ktoś chce zbić kapitał polityczny. Co gorsze znajduje klakierów. Logika jest prosta JEŻELI COŚ KTOŚ CHCE DAĆ SPOŁECZEŃSTWU TO NALEŻY DAĆ BO KOLEJNE RZĄDY SĄ TAK NIEUDOLNE ŻE TO ZMARNUJĄ A SZKODA LUDZKIEJ PRACY> JEZELI SIĘ NIE ODDA UŻYTKOWNIKOM TO JAKIŚ WARIAT COŚ WYKOMBINUJE ŻE LUDZIE NIC Z TEGO NIE BEDA MIEC
  Ć. PRZECIEŻ JUŻ PRAWIE NIC U NAS NIE ZOSTAŁO NA CZYM BY MOZNA BYŁO COŚ "ZAROBIĆ" JESZCZE DZIAŁKI ZOSTAŁY JAKO TOWAR KORUPCYJNY.

 • Ziutek(2009-11-13 16:22) Odpowiedz 00

  Banda pijakow, przydupasow i gnoi. Ziutek.

 • marek(2009-11-25 19:13) Odpowiedz 00

  Ja jestem z lubelskiego z Chełma i jestem za wykupem działki na własność.Jeżeli te działki nie przejdą na własność Proszę o likwidację PZD

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama