statystyki

Wspólnoty mieszkaniowe: samo zebranie może się odbyć nawet w kwietniu

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk16.04.2009, 03:00

Zarząd lub zarządca nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej musi zwołać coroczne zebranie właścicieli lokali przed końcem I kwartału. Jednak może się ono odbyć nieco później.

Reklama


Reklama


Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o własności lokali, która reguluje większość kwestii dotyczących wspólnot mieszkaniowych, zarząd lub zarządca nieruchomości wspólnej jest obowiązany zwoływać zebranie ogółu właścicieli nie później niż w I kwartale każdego roku. W tym wypadku chodzi o tzw. profesjonalnego zarządcę, który może pełnić funkcję zarządu na podstawie umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo umowy zawartej później, ale także w formie aktu notarialnego (art. 18 ust. 1 u. o w.l.). To właśnie te osoby (lub gremia) mają obowiązek zwołać do końca marca sprawozdawczo-ocenne (w stosunku do nich samych) spotkanie członków wspólnoty. Gdyby tego nie uczyniły, to sankcją jest możliwość zwołania tego jedynego obowiązkowego zebrania we wspólnocie przez każdego z właścicieli.

Przesunięcie terminu

W dalszej kolejności prawdopodobne jest nieudzielanie absolutorium zarządowi, odwołanie go czy rozwiązanie umowy z zarządcą, gdyby się okazało (a zazwyczaj tak jest), że z drastycznym przesunięciem terminu wiążą się niekorzystne skutki dla właścicieli lokali. Trzeba jednak pamiętać, że ustawa, podając termin, mówi o zwołaniu, a nie o zorganizowaniu zebrania w I kwartale. Nie podaje przy tym żadnej granicznej daty, w której zebranie musi się odbyć. Dlatego wiele firm zarządzających, które prowadzą sprawy zawiązane z zarządzaniem nieruchomościami wspólnymi wielu wspólnot - nie zdążając przygotować i zorganizować wszystkich zebrań przed końcem marca - stara się dotrzymywać terminu jedynie zwoływania zebrań. Jeżeli jednak nie wiąże się z tym odwlekanie w nieskończoność (bez ważnego powodu) samego zebrania i zostaje ono zorganizowane w rozsądnym terminie, np. w kwietniu, to formalnie nie można zarządowi czy zarządcy nic zarzucić.

Ponowne zwołanie zebrania

Gdyby natomiast doroczne zebranie wspólnoty zostało nawet terminowo zwołane, ale - powiedzmy - na wrzesień, to każdy z członków wspólnoty mógłby zwołać je ponownie, wyznaczając wcześniejszą datę. Właściciele lokali powinni przy tym domagać się wyjaśnień, ponieważ niewykluczone, że byłby to znak, że we wspólnocie dzieje się coś niedobrego (zapewne z funduszami) i warto na to w porę zareagować. Niemniej każdy tego rodzaju przypadek musi być analizowany indywidualnie. Ustawa reguluje bowiem wiele kwestii jedynie ramowo.

Podstawa prawna

● Ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • Dokładny(2009-04-16 16:32) Odpowiedz 00

  Dopisek:"jednak może się ono odbyć nieco pożniej" swiadczy o nędzy naszego prawa. Jest to wykorzystywanie podchwytliwe nieudolności prawodawstwa.
  Gdyby takie założenie było ustawodawcy, to: "nieco póżniej" byłoby doprecyzowane. W dobrej wierze działajac należy odbierać, że ustawodawca miał na myśli o odbyciu zebrania w pierwszym kwartale, a nie tylko zawiadomienia.

 • OLa(2009-06-07 11:12) Odpowiedz 00

  Co za baran pisał ten artyykuł. Jeżeli należy zwolać zebranie to samo przez sie rozumie, że musi być zorganizowane.
  Do końca marca trzeba złozyć CIT 8 na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego do urzadu Skrbowego!!!
  Interpretuje Pani przepisy ustawy pod siebie . Bzdura jakaś. Przez tyle lat funkcjonowania przepisów nikt takiej bzdury nie wymyślił.

 • DNJ(2009-07-17 00:45) Odpowiedz 00

  Szanowna pani Olu, inwektywy ani świete oburzenie nie zmienią ani przepisu, ani sposobu jego stosowania. A CIT nic tu nie ma do rzeczy...

 • As(2010-02-16 10:10) Odpowiedz 00

  To Ty piszesz Olu głupoty i jeszcze jesteś agresywna.
  Nie trzeba składać deklaracji w oparciu o zatwierdzone sprawozdanie.
  Czasami tak się dzieje, że wspólnota sprawozdania nie zatwierdza i co wtedy? Nie złożą deklaracji podatkowej?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama