Michalak został wybrany w środę przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zastąpi Ewę Sowińską, która w kwietniu podała się do dymisji, a z końcem czerwca odeszła z urzędu.

"Chciałbym jako jedną z pierwszych rzeczy zrobić niezależne badania Rzecznika Praw Dziecka na temat ubóstwa dzieci w Polsce. Chciałbym stwierdzić, jak ta sytuacja realnie wygląda, aby podjąć niezbędne działania" - powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie Michalak.

Nowy Rzecznik Praw Dziecka zwrócił również uwagę na ochronę dzieci jeszcze nie narodzonych. "Teraz rozwój medycyny pozwala bardzo często pomóc dziecku, które jest dotknięte jakąś chorobą jeszcze w łonie matki. Dobrze jest wspierać takie możliwości" - podkreślił Michalak.

Dodał, że należytą opieką należy również otoczyć spodziewającą się dziecka matkę, której dziecko wymaga specjalistycznej pomocy.

Michalak wyraził również swój sprzeciw wobec dawania klapsów dzieciom. W jego ocenie klaps "nie jest dobrą metodą wychowawczą". "Ale niestety jeszcze często stosowaną u nas w kraju" - podkreślił.

Michalak od 1987 roku pracuje społecznie na rzecz dzieci i młodzieży

"W ostatnim czasie jest bardzo dużo informacji nt. dzieci maltretowanych, nieraz kończy się to maltretowanie zbrodnią. Większość sprawców i oprawców tłumaczy wówczas, że zaczynało tylko od klapsów" - podkreślił nowy Rzecznik Praw Dziecka

Jak przyznał sam nigdy nie stosował klapsów wobec swoich dzieci.

Marek Michalak urodził się w 1971 roku w Świdnicy. Ukończył pedagogikę resocjalizacyjną, a także studia podyplomowe w zakresie socjoterapii oraz studia podyplomowe w zakresie organizacji pomocy społecznej.

Od 1987 roku pracuje społecznie na rzecz dzieci i młodzieży, m.in. w Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" w Świdnicy, Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy, Ogólnopolskim Forum na rzecz Praw Dziecka. W 1994 roku został najmłodszym kawalerem Orderu Uśmiechu, a od 1996 r. jest członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, od 2007 roku kieruje tą organizacją jako kanclerz.=