Powołanie sędziów SN przez prezydenta przenosi spór do sądu. Tam przewagę mają „starzy” sędziowie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki11.10.2018, 07:15; Aktualizacja: 11.10.2018, 07:23
Do wyboru I prezesa Sądu Najwyższego wystarczy 80 sędziów

Do wyboru I prezesa Sądu Najwyższego wystarczy 80 sędziówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Prezydent Andrzej Duda powołał wczoraj sędziów na wakaty w izbach Cywilnej i Karnej Sądu Najwyższego i wręczył nominacje 19 sędziom mającym orzekać w nowej Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Prawnicy twierdzą, że odbyło się to z pogwałceniem postanowienia NSA o wstrzymaniu procedury. Prezydent argumentuje, że wszystko jest w porządku, bo powołania sędziów to jego konstytucyjna prerogatywa. Nominacjami Andrzej Duda uruchomił proces, który powinien zakończyć się szybkim wyłonieniem kandydatów na nowego pierwszego prezesa SN. Tak przynajmniej wynika z ustawy o SN.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • salomon(2018-10-16 10:36) Zgłoś naruszenie 10

    nie jest ale może być

    Odpowiedz
  • Mec(2018-10-12 16:58) Zgłoś naruszenie 30

    "prawnicy twierdzą"... Szanowna redakcji. Prawnicy to niest jedna masa z plasteliny. Jedni twierdzą tak drudzy inaczej. Ja np żadnego naruszenia prawa nie widzę. Ci nowi sędziowie to przecież też prawnicy a chyba żaden z nich nie sądzi, iż został powołany z naruszeniem prawa.

    Odpowiedz
  • Kowalski(2018-10-12 11:22) Zgłoś naruszenie 11

    Wymiana jednych na drugich niczego nie zmieni. Nie wierzę, aby z tego powodu nagle zaczęły zapadać wyroki na korzyść zwykłych obywateli. Poza tym, to jest SN, a nie TK (wyprzedzam tutaj komentarz Inspektora Pracy). SN wyznacza, m.in. kierunek orzeczniczy, do którego sądy powszechnie się stosują, dlatego ważne jest, aby osoby zasiadające w SN były jednostkami wybitnymi. Ci wskazani przez PiS, nie są lepsi od tych, których mają zastąpić. Dla mnie to wszystko to jedna wielka propaganda. Zamienił stryjek siekierkę na kijek i nagle powstała "sprawiedliwość". Ciekawe tylko co zrobią Ci nowi "niezależni", gdy jakaś sprawa będzie dotyczyła kogoś powiązanego z obecną władzą. Efekt zmian poznamy po jej owocach. Czekam z niecierpliwością.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • EM(2018-10-12 09:20) Zgłoś naruszenie 51

    Ci starzy sędziowie po 65 r mówią, ze muszą trać na stanowiskach, bo gdzie pójdą ich dzieci- gro z nich jest na lub po prawie, a kto tym dzieciom zapewni zlecenia do prywatnych kancelarii - chcą zeby było jak było. Kasta nie odpuszcza, a tych nie z jej kliki oczernia i atakuje. Ci sędziowie nie mają lekko w tym zdemoralizowanym środowisku i DLATEGO JESTEŚMY Z NIMI, bo chcemy spawiedliwości w sądach, a nie kasty.

    Odpowiedz
  • Andrzej Falicz(2018-10-12 02:01) Zgłoś naruszenie 92

    Z kazdym kolejnym sedzia tanecznym krokiem udajacym sie do SN z mianowania Prezydenta Dudy rozsypuje sie mit jedynych sprawiedliwych, ekspertow i autorytetow od wykladni (z TVN...) Matczakow, Chmajow itp itd. nareszcie Polacy maja okazje zobaczyc, ze tzw. apolitycznosc i obiektywizm sedziow to jednynie szkodliwy mit. Nareszcie mozna ze spokojem stwierdzic (co nie dla wszystkich niestety bylo oczywiste), ze nie jest to walka o praworzadnosc z lamiacym Konstytucje PiS-em ale pojedynek na wykladnie ....naszych sedziow z ich sedziami... Maski opadly - koniec fikcji. Specjalna kasta jest naga i to jest wspaniala wiadomosc dla obdzierania zycia spolecznego z oparow falszu, Wszystko zawsze jest bylo i bedzie polityka.

    Odpowiedz
  • Andrzej Falicz(2018-10-12 01:48) Zgłoś naruszenie 62

    I tak pryska (oczywisty) mit o niezawislych sedziach... trwa pojedynek , ktory niezalezny sedzia jest bardziej...nasz. To ostateczny i widomy koniec klamstwa lepszej kasty - i dobrze - w USA do SN wybieraja politycy.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2018-10-11 22:26) Zgłoś naruszenie 33

    Zalecam odebranie łańcuchowym broni ! Bo się pozabijają . I wszystkie afery pójdą do piachu ...

    Odpowiedz
  • Bert(2018-10-11 18:54) Zgłoś naruszenie 146

    Zjednoczona prawica wybrała zbyt łagodną drogę dochodzenia do normalności w wymiarze sprawiedliwości. Jeżeli na szczycie tej piramidy były takie kuriozalne przypadki jak repliński, gersdorw, ifulski to nie dziwią już żadne patologie sędziowskie. A kradzież 50 zł i pozostawanie sprawcy w zawodzie nie powinno nikogo dziwić. Znaczna część tego środowiska jest pozbawiona zasad i hamulców i próby apelowania do ich sumień i rzetelności zawodowej są z góry skazane na porażkę. Tutaj sama izba dyscyplinarna nie wystarczy bo gangrena jest rozległa zaawansowana.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rwe(2018-10-11 17:20) Zgłoś naruszenie 219

    Nic nie trwa wiecznie! Nadzwyczajna kasta traci nieograniczone wpływy i to ich boli.

    Odpowiedz
  • Seba(2018-10-11 14:21) Zgłoś naruszenie 56

    powiedział młody Prezydent, rocznik 1972.

    Odpowiedz
  • do ... bayron(2018-10-11 12:48) Zgłoś naruszenie 614

    I słusznie … bo dokonali przestępstwa w sposób UMYLŚNY !!!! W środowisku sędziów mówi się o Nich … ZDRAJCY !!!

    Odpowiedz
  • bayron(2018-10-11 12:12) Zgłoś naruszenie 1219

    i pomyśleć, że tyle ludzi którym się wydaje, że będą sędziami sądu najwyższego trzeba będzie wsadzić do pudła za zamach na konstytucję i od ośmiu lat w górę,,,

    Odpowiedz
  • Zum(2018-10-11 10:49) Zgłoś naruszenie 1823

    Brawo PiS wyciąć w pień ten PRLowski układ lewactwa...

    Odpowiedz
  • Tak Oni sądzili i było OK.-Inspektor Pracy(2018-10-11 10:12) Zgłoś naruszenie 1920

    PiS dobrze czyni . Ciąć to wszystko do dna.....o to 14 przykładów jak okradziono robotników (za prace w oparóach rtęci, przy kilkudziesieciu izotopach promieniotwórczych , pyłów i gazów wybuchowych oraz trujących , z urządzeniami niebezpiecznych napięć i bardzo wysok temp oraz wysok barzdo wysok cisnień )...z emerytur ze względu na te szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) 1. Wsteczne działanie ustawy-- z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie tej ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. lata między 2008 a 1998. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur po 1958r ) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem jak Tusk mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia wg Tuska (65 PiS)rekompensaty nie otrzymają !!!...i sfinansują tym samym Tych co dozyli -to już jest sku.... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. wg Tuska (65 PiS) Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały. 11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów. 12 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur. 13. Osoby zgodnie z art 21 mające do 98r mniej niż 15 lat np. 12 zadnej rekompensaty już nie dostaną za kazdy rok pracy -a więc?. 14 Firmy ukrywają stanowiska ,nie płaca -nikt nie ma jakiejkolwiek gwarancji ze w przyszłości Ktoś cokolwiek z tego bedzie respektował Slowem h...d...i kamieni kupa .